Przygotuj się na:

ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

Tegoroczne obchody Święta Niepodległości wiążą się z ogromnymi utrudnieniami. Bieg Niepodległości przetnie miasto na pół, a wzdłuż trasy marszu narodowców już od samego rana ustawione będą betonowe zapory.

Narodowy czeka na murawę

Warszawa

fot. TVN24

Już dzisiaj Stadion Narodowy ma dostać oficjalne pozwolenie na użytkowanie. Ale to nie oznacza, że prace na arenie się skończyły. - W tej chwili kończymy pracę na murawie - tłumaczył w studiu TVN24 Rafał Kapler, szef Narodowego Centrum Sportu.

Uroczyste przekazanie od nadzoru budowlanego pozwolenia na użytkowanie Stadionu Narodowego ma się odbyć dzisiaj o godz.14.30. To uroczystość tak istotna dla oficjeli, że zjawić ma się na niej Joanna Mucha, minister sportu i wojewoda mazowiecki Jacek Kozłowski.

"Kończymy prace na murawie"

- Spodziewamy się pozwolenia na użytkowanie –ocenił w studiu TVN24 Kapler. Ale jednocześnie przyznawał, stadion nie jest jeszcze w 100% gotowy: - W tej chwili kończymy prace przy murawie.

Murawa to jeden ze znanych kłopotów Narodowego. NCS zdecydowało się zmienić jej koncepcję, zdawało się, w ostatniej chwili - kilka miesięcy przed planowanym na wrzesień meczem z Niemcami (ostatecznie stadionu i tak nie udało się na niego wykończyć).

Pierwotnie planowano położenie zwykłej murawy. Ale po problemach na nowym stadionie w Poznaniu, gdzie trawa nie chce rosnąć, bo ma za mało światła i powietrza, NCS postanowiło nie powtarzać tego samego błędu. Zdecydowano, że płyta boiska zostanie zbudowana z paneli, przypominających donice, z ziemią i trawą. Będzie je można przemieścić poza obiekt, by zapewnić trawie optymalne warunki rozwoju.

W ręce UEFA

Jak przekonuje Kapler, takie rozwiązanie sprawy z murawą to również ułatwienie dla promotorów imprez. A te NCS już planuje. W czwartek pisaliśmy, ze na stadionie we wrześniu zagra zespół Coldplay. Na wiosnę ma się odbyć jeszcze jedna większa impreza, ale także mecze piłkarskie. – Od 8 kwietnia będą tylko rozgrywki piłkarskie. 11 maja oddajemy stadion w ręce UEFA, a 2 lipca dostajemy z powrotem – wyjaśnia Kapler.

ran