Narodowy bez pozwoleń. Zdążą?

Warszawa

fot. NCS

Termin otwarcia Stadionu Narodowego stoi pod coraz większym znakiem zapytania. Straż pożarna miała w piątek wydać opinię, czy obiekt jest gotowy do przeprowadzenia imprezy masowej. – Opinii nie ma i na pewno dziś już jej nie będzie – mówi w rozmowie z tvnwarszawa.pl Albert Stempień, z biura prasowego stołecznej straży pożarnej.

Strażacy nie wydali pozwolenia na imprezę masową, bo - jak tłumaczą - nie mogli. Mamy ręce związane przez PINB - mówią. - Do tej pory nie ma pozwolenia budowlanego na użytkowanie płyty głównej Stadionu Narodowego. Bez tego dokumentu nie możemy nawet zająć się pozwoleniem na przeprowadzenie imprezy masowej – wyjaśnia Stempień.

Odbijają piłeczkę

- Dopiero dziś dostaliśmy wniosek Z NCS w tej sprawie. W poniedziałek przeprowadzimy kontrolę na stadionie – tłumaczy Andrzej Kłosowski, Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego.

Teoretycznie tego samego dnia PINB mógłby wydać pozwolenie budowlane, ale szanse na to są niewielkie. Dlaczego? Inspektor odbija piłeczkę do strażaków. - Konieczna jest opinia strażaków dotycząca samej płyty głównej - mówi Kłosowski.

Dopiero po wydaniu przez PINB pozwolenia budowlanego na użytkowanie płyty głównej może ruszyć procedura wydawania pozwolenia na imprezę masową. Kiedy jest szansa na to pozwolenie?

Kłosowski twierdzi, że w poniedziałek nie uda się sfinalizować procedur, natomiast Bartosz Milczarczyk, rzecznik Ratusza informuje, że właśnie tego dnia zapadnie ostateczna decyzja z sprawie imprezy otwarcia stadionu.

Uwagi policji

Także policja ma sporo uwag do przygotowania obiektu na imprezę otwarcia, która ma się odbyć 29 stycznia. – Uchylenia w wytyczaniu dróg ewakuacyjnych, materiały budowlane na terenie, na której ma się impreza odbyć, czy brak punktów medycznych – wymienia tylko niektóre uwagi Maciej Karczyński, rzecznik stołecznej policji.

NCS nie komentuje

Nikt jednak nie chce potwierdzić tego, że impreza otwarcia 29 stycznia się nie odbędzie. Zapytana o brak pozytywnej opinii służb, rzeczniczka NCS Daria Kulińska poprosiła o maila. Pół godziny później na skrzynkę redakcji tvnwarszawa.pl przyszła informacja o akredytacjach dla dziennikarzy na imprezę "Oto Jestem!" - inaugurację Stadionu Narodowego. A minutę później dostaliśmy odpowiedź z działu PR na pytanie tvnwarszawa.pl:

"Stadion Narodowy w Warszawie uzyskał pozwolenie na użytkowanie w dniu 16 grudnia 2011 roku. Wszystkie informacje na ten temat odnajdzie Pani na naszej stronie internetowej: http://www.stadionnarodowy.org.pl/aktualnosci/1558,stadion-narodowy-w-warszawie-uzyskal-pozwolenie-na-uzytkowanie.

Dział PR

Stadion Narodowy w Warszawie"

Po południu przedstawiciele NCS poinformowali, że: procedura uzyskania zgody na imprezę masową jest w toku, organizator na bieżąco pracuje z policją i strażą pożarną. Spokojnie, nie odwołujemy imprezy!

Mają otworzyć w weekend

Stadion Narodowy ma zainaugurować darmowa impreza "Oto Jestem!" 29 stycznia. Kilkanaście dni po oficjalnym otwarciu stadionu ma zostać rozegrany pierwszy mecz - Superpuchar Polski, w którym zmierzą się Legia Warszawa i Wisłą Kraków.

par