Przygotuj się na:

WOLA: ZMIANY TRAS AUTOBUSÓW

Wraz z planowanym na kwiecień 2020 roku otwarciem nowych stacji metra na Woli zmienić się muszą trasy wielu linii autobusowych. Zarząd Transportu Miejskiego pokazał plany, które będą podstawą konsultacji społecznych. Początek 10 grudnia.

Narada ws. dopalaczy. Ratusz zapowiada kontrole i spotkania z młodzieżą

Warszawa

UM WarszawaW ratuszu zwołano spotkanie kryzysowe

- W sprawie dopalaczy trzeba trzymać rękę na pulsie – mówią władze stolicy i stawiają na prewencję - będzie więcej kontroli na mieście i edukacyjne zajęcia w szkołach. We wtorek wiceprezydent Jarosław Jóźwiak zwołał spotkanie poświęcone walce z niebezpiecznymi używkami.

- Sytuacje w Warszawie nie wygląda najgorzej – powiedział nam po zakończeniu spotkania Jarosław Jóźwiak, wiceprezydent stolicy. – Od początku lipca do szpitali trafiły dwie osoby z lekkim zatruciem po zażyciu tzw. dopalaczy. Od początku roku takich przypadków było kilkanaście. Nie mamy do czynienia z tak dramatyczną sytuacją jak na Śląsku – zapewnia.

We wtorek nad problemem dopalaczy wiceprezydent Jóźwiak rozmawiał z przedstawicielami policji, straży miejskiej, prokuratury, Biura Edukacji, Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego, Biura Polityki Zdrowotnej, Biura Pomocy i Projektów Społecznych oraz Centrum Komunikacji Społecznej.

– Chcieliśmy sprawdzić, jak wygląda sytuacja w Warszawie i porozmawiać o wzmocnieniu działań prewencyjnych – wyjaśnił Jóźwiak.

Kontrole na plażach i w klubach

Jak zapewnił, większość stacjonarnych punktów, w których można było zaopatrzyć się w używki, została już zamknięta przez policję.

– Lokalizacje te cały czas są też monitorowane przez służby. Obecnie w stolicy są jeszcze dwa takie sklepy, ale są one niedostępne dla klientów. Zostały zamknięte na klucz i są obserwowane przez policję – wyjaśnił wiceprezydent. Ponadto, w punktach, gdzie może dochodzić do prób sprzedaży używek, działać mają "streetworkerzy" i "partyworkerzy". – To przeszkolone osoby, które mają wejść w dane środowisko i kontrolować, czy nie dochodzi w nim do nielegalnych procederów. Chodzi głównie o kluby czy plaże nad Wisłą – opowiadał wiceprezydent.

Walka w sieci

Policjanci intensywniej działają także w świecie wirtualnym.

– Handel przeniósł się do internetu, dlatego służby wyszukują osoby, które na aukcjach internetowych oferują sprzedaż używek. Znaczna część takich przesyłek jest przejmowana już na poczcie – tłumaczył nam wiceprezydent i dodał ostatnio funkcjonariusze zabezpieczyli 4,5 kg tych substancji.

Od września ratusz planuje także ruszyć z cyklem edukacyjnych spotkań dla młodzieży gimnazjalnej i licealnej. Będą one prowadzone we współpracy ze stołeczną policją i organizacjami pomagającymi osobom uzależnionym.

– Chcemy prowadzić zajęcia zarówno w oparciu o gotowe materiały, jak i spotkania z osobami, które miały w swoim życiu do czynienia z narkotykami. Takie świadectwa mają dużo większą siłę przekazu niż nawet najciekawszy wykład – podkreślił wiceprezydent.

Władze miasta zapowiadają także, że jeśli problem dopalaczy w stolicy zacznie narastać, organizowane będą kolejne spotkania kryzysowe. – Na razie trzymamy rękę na pulsie – podkreślił Jóźwiak.

Ponad 200 zatrutych

W Komendzie Głównej Policji w poniedziałek odbyła się narada minister spraw wewnętrznych z szefem policji nadinsp. Krzysztofem Gajewskim oraz komendantami wojewódzkimi policji i inspektorami sanitarnymi w sprawie walki z dopalaczami. Od czwartku do szpitali m.in. na terenie woj. śląskiego trafiło ponad 200 osób z podejrzeniami zatruć dopalaczem. W weekend do warszawskiego szpitala z objawami zatrucia dopalaczami trafiły dwie osoby.

Szef policji poinformował podczas briefingu, że do tej pory zatrzymano już dziewięć osób, które mogły mieć związek z tą sprawą. - Monitorujemy kanały przerzutu tego środka, bo chcemy z całą determinacją dotrzeć do źródła. Na pewno będą dalsze zatrzymania, poszukujemy kilku osób w tej sprawie - powiedział Gajewski.

Szefowa MSW Teresa Piotrowska poinformowała, że przyjęła raporty komendantów wojewódzkich policji jak również inspektorów sanitarnych ws. dopalaczy.

Przed niebezpiecznymi używkami ostrzega także w swojej najnowszej kampanii policja:

Policja ostrzega: Dopalacze to też narkotyki!
ksp

jk/b