Naprawią schody na koszt wykonawcy

Warszawa

| Getty Imagesfot

Generalny Wykonawca Stadionu Narodowego przedstawił program naprawczy niedoróbek na obiekcie. Do 15 września mają zostać naprawione schody kaskadowe – informuje konsorcjum Alpine - Hydrobudowa - PBG.

Porozumienie zakłada "warunki i terminy zakończenia inwestycji". Problem dotyczył głównie wady montażowej schodów.

Postawią stalową konstrukcję

Wykonawca przedstawił trzy możliwe metody naprawy schodów. - Wybrano program polegający na wsparciu schodów kaskadowych za pomocą dodatkowej konstrukcji stalowej. Ten sposób naprawy zapewni bezpieczeństwo oraz trwałość naprawianych elementów – informuje wykonawca.

Prace naprawcze schodów mają się zakończyć do 15 września, przy czym obciążenia próbne zostaną zakończone do 30 września. Wszelkie koszty naprawy poniesie wykonawca.

Do końca czerwca mają z kolei zostać wprowadzone zmiany w organizacji placu budowy. Miesiąc dłużej potrwa naprawa dylatacji stropów i ścian.

NCS upomniał wykonawcą

1 czerwca NCS dało głównemu wykonawcy 14 dni na usunięcie rażących naruszeń warunków umowy. "Jeżeli Konsorcjum nadal nie będzie reagować, będziemy mieć prawo odstąpienia od umowy" - zaznaczono wówczas w komunikacie NCS.

Mniejszy o połowę

Schody kaskadowe znajdują się między zewnętrzną, biało-czerwoną elewacją i oszkloną już właściwą bryłą budynku, co znacznie utrudnia prowadzenie przy nich ewentualnych prac demontażowych. Brak schodów uniemożliwia z kolei dostęp do górnego poziomu trybun, co oznacza, że pojemność stadionu jest ograniczona o połowę.

Obecnie opóźnienia w budowie Stadionu Narodowego, na którym 8 czerwca 2012 roku ma się odbyć mecz otwarcia Euro 2012, sięgają kilku miesięcy. Usterki uniemożliwiają zakończenie inwestycji w czerwcu, jak początkowo planowano.

Nowym terminem - który w minioną środę ogłosił premier Donald Tusk - jest koniec listopada. - Wszelkie wnioski o zmiany terminów zostały skonsumowane w zawartej ugodzie. W harmonogramie prac wskazano dodatkowe cele kluczowe oraz zwiększono odpowiedzialność wykonawcy, zarówno z tytułu kar umownych, jak i gwarancji bankowej - poinformowano w środę.

Czytaj także na tvn24.pl

tvn24.pl//twis/fac/par