"Najwyższe stężenie od kilkunastu lat". Dzieci nie wyjdą ze szkół

Warszawa

TVN24Wiceprezydent Warszawy o smogu

Reporterka TVN24 sprawdzała wraz z wiceprezydentem Warszawy stężenie groźnych pyłów w powietrzu. Poziom mierzony jest w specjalnym mobilnym laboratorium. Eksperci podkreślają, że jakość powietrza w stolicy się poprawia. Mimo to ratusz wysłał do dyrektorów szkół prośbę, by zrezygnowali na razie z zajęć dla dzieci na zewnątrz.

- To warszawski smogobus, który jeżdżąc po mieście może sprawdzać wartości zanieczyszczeń – mówi Justyna Kosela, reporterka TVN24.Z wiceprezydentem Warszawy Michałem Olszewskim sprawdzała jakość powietrza w centrum. Przy pomocy urządzenia badającego występowanie groźnych pyłów.

Norma przekroczona

- To urządzenie nie jest referencyjne, więc nigdy nie pokaże, jak jest obiektywnie, ale pokazuje lokalne stężenia, czyli to, czym na przykład oddychają osoby przebywające na placu Konstytucji - wyjaśnia Olszewski. Dane są wyrażone w mikrogramach na metr sześcienny. - Pokazuje stężenie na poziomie 300-310. Norma średniodobowa to jest 50 mikrogramów, czyli tyle powinno być poziomu dopuszczalnego na tzw. stacjach referencyjnych – dodaje.

Urząd miasta poprosił dyrektorów miejskich przedszkoli i szkół, by zrezygnowali z zajęć na zewnątrz.

Ma być lepiej

Wiceprezydent zaznacza, że prawdopodobnie w drugiej połowie dnia poziom zanieczyszczeń będzie spadał. - Będzie to spowodowane wzmagającym się wiatrem. Przewidujemy, że jutro w Warszawie nie będziemy mieli takich przekroczeń, jak wczoraj i dzisiaj – wyjaśnia wiceprezydent.Władze miasta podsumowują niedzielę pod kątem jakości powietrza. - Prawdopodobnie to był jeden z najgorszych dni w ciągu ostatnich 5-6 lat, jaki mieliśmy w Warszawie - zaznaczył.

Największe stężenie od kilkunastu lat

Potwierdzają to eksperci z Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska. - Mieliśmy bardzo wysokie stężenie w miniony weekend. To było najwyższe stężenie notowane w województwie mazowieckim od kilkunastu lat. Ciągle są stężenia podwyższone, ale już nie tak ekstremalnie wysokie, jak odnotowaliśmy w minioną noc – zapewnia Krystyna Barańska z WIOŚ.I prognozuje, że stężenia zanieczyszczeń będą spadać. Jest to związane z ociepleniem - będzie mniejsza emisja zanieczyszczeń do powietrza związanych z ogrzewaniem domów.- W przypadku wysokich stężeń należy unikać wychodzenia z domów i aktywności fizycznej na świeżym powietrzu – przestrzega Barańska.

WIOŚ o jakości powietrza
TVN24

CZYTAJ TEŻ: W PONIEDZIAŁEK W STOLICY KOMUNIKACJA JEST ZA DARMO ZE WZGLĘDU NA ZANIECZYSZCZENIE POWIETRZA:

ran/mś