Największa taka tarcza w Europie. Wydrąży tunel dla ścieków

Warszawa

M. Wojewodzka / MPWiKNowy kolektor będzie miał 3 m szerokości

Pod Marymoncką ruszyła właśnie maszyna, budująca kolektor Burakowski bis. To największe urządzenie do mikrotunelingu w Europie. Nowy kolektor będzie miał średnicę 3 m i długość ponad 3 km. Ma być odciążeniem dla kolektora Burakowskiego, którym od ponad 50 lat płyną ścieki z centralnych i północnych dzielnic Warszawy.

– Ta budowa to element największego proekologicznego projektu w naszej części Europy, o całkowitej wartości 5 mld złotych – powiedziała na konferencji prasowej prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz.

24 h na dobę

- Tarcza drążąca będzie pracować 24 godziny na dobę, każdego dnia pokona dystans 10-15 metrów. Burakowski bis powstanie na głębokości od 8 do 11 m i będzie miał ponad 3 km długości. Tarcza mikrotunelingowa ma średnicę 3,32 m, a samo urządzenie drążące mierzy 8 metrów długości i waży blisko 100 ton - tłumaczył Jerzy Żyła, prezes spółki Inżynieria z Rzeszowa budującej kolektor.

Mniej ścieków do Wisły

Burakowski bis będzie biegł równolegle do kolektora o nazwie Burakowski, który został oddany do użytku w 1961 roku. Od ponad 50 lat płyną nim ścieki sanitarne i deszczowe z centralnych i północnych dzielnic stolicy do oczyszczalni Czajka.

- Podczas ulewnych deszczy wody spływającej z ulic jest tak dużo, że ścieki czasem nie mieszczą się w sieci kanalizacyjnej i układzie przesyłowym do oczyszczalni i ich nadmiar jest zrzucany awaryjnie do Wisły. Nowy kolektor zatrzyma je i będą one sukcesywnie przesyłane do Czajki, dzięki czemu zmniejszy się częstotliwość wpuszczania ich do rzeki - zapewnił Roman Bugaj, rzecznik prasowy MPWiK.

Koszt inwestycji wyniesie ok. 194 mln zł
M. Wojewodzka / MPWiK

Inwestycja za 194 mln zł

Nowy kolektor zostanie wydrążony pod wschodnią jezdnią ul. Marymonckiej, od ul. J. Słowackiego do Trasy Mostu im. M. Skłodowskiej-Curie.

- Budowany będzie metodą bezwykopową, tzw. mikrotunelingiem. Wybudowane będą komory technologiczne potrzebne do pracy maszyny, kilka komór łączących stary kolektor z nowym, komory rewizyjne i połączeniowe z siecią kanalizacyjną - wymienił Bugaj.

Wszystkie prace mają się zakończyć w 2015 r. i będą kosztowały ok. 194 mln zł.

Jak zapewniają urzędnicy, budowa drugiego kolektora umożliwi także wyłączanie odcinków działającego od lat 60-tych kolektora i ewentualne prace konserwacyjne i naprawy.

Zmiany dla kierowców

Budowa powoduje zmiany w ruchu na ul. Marymonckiej.

Wszystkie prace w rejonie ul. Marymonckiej mają odbywać się punktowo, a budowa jednorazowo ma zająć tylko część jezdni na odcinku kilkuset metrów. Podczas budowy powstaną wzdłuż ul. Marymonckiej kolejno cztery wykopy. W miejscach tych ulica będzie zwężona do dwóch pasów - po jednym w każdym kierunku.

- Kursowanie tramwajów będzie utrzymane - poinformował Roman Bugaj.

Roboty rozpoczęły się w rejonie trasy Most Marii Skłodowskiej-Curie i będą postępować w kierunku ul. Żeromskiego.

- Zostawimy po sobie nową ulicę, nowe ścieżki rowerowe i chodniki; nawierzchnia od ul. Żeromskiego do Mostu Północnego będzie całkowicie wymieniona - zapewnił Żyła i dodał, że sama technologia wiercenia nie będzie oddziaływać na okoliczne budynki.

Zobacz, jak działa oczyszczalnia Czajka:

Kierownik Czajki o działaniu oczyszczalni
Dawid Krysztofiński / tvnwarszawa.pl

kś/mz