"Najważniejszy jest rozwój regionu centralnego"

Warszawa

"Walczymy o rzeczy potrzebne dla mieszkańców"TVN24
wideo 2/3

- Trzeba wspierać regiony metropolitalne - powiedział prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski w czasie otwarcia konferencji Forum dla Mazowsza – Mazowsze w Europie po 2020 roku. Jak zauważył, to one nakręcają koniunkturę w kraju, nie można zatem skupić się tylko na regionach biednych.

- Najważniejsze jest to, żeby robić dwie rzeczy na raz. Z jednej strony, należy wspierać te regiony, które są rozwinięte, wspierać miasta i regiony metropolitalne, które napędzają polską gospodarkę. Z drugiej strony trzeba oczywiście wyrównywać nierówności, co jest także niesłychanie istotne - mówił prezydent Warszawy.

Jeden program dla województwa mazowieckiego

Konferencja Forum dla Mazowsza – Mazowsze w Europie po 2020 r. odbyła się piątek w Pałacu Kultury i Nauki i była poświęcona nowej unijnej perspektywie finansowej 2021-2027. Podczas inauguracji wydarzenia Rafał Trzaskowski oraz marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik podpisali wspólne stanowisko w sprawie jednego, spójnego programu operacyjnego dla województwa mazowieckiego.

W deklaracji znalazło się m.in. zwiększenie w budżecie UE po 2020 r. środków na politykę rolną oraz wspólną politykę rolną, jako dwóch filarów europejskiej solidarności oraz zmiana niekorzystnego dla Polski sposobu naliczania górnego limitu środków przekazywanych z funduszy polityki spójności na rzecz każdego państwa członkowskiego (tzw. cappping).

Zwrócono także uwagę, że w pakietach rozporządzeń dotyczących Polityki Spójności w perspektywie finansowej na lata 2021-2027 powinno być uwzględnione Rozporządzenie Komisji Europejskiej z dnia 29 listopada 2016 roku, które podzieliło woj. mazowieckie na dwa regiony, tj. Mazowiecki regionalny i Warszawski stołeczny. Zdaniem sygnatariuszy deklaracji, region NUTS 2 tj. Mazowiecki regionalny powinien być objęty Programem Operacyjnym Polska Wschodnia, a województwo mazowieckie powinno być objęte ponadto jednym regionalnym programem operacyjnym z dwoma komponentami dla regionu NUTS 2: Mazowieckiego regionalnego i Warszawskiego stołecznego.

"Niesłychanie istotna jest synergia"

- Polska była wzorem korzystania w funduszy unijnych, dlatego że bardzo często w danym państwie był jeden region metropolitalny, który nakręcał koniunkturę jak Sofia czy Bukareszt. Natomiast w Polsce mamy tych kół zamachowych znacznie więcej - wszystkie regiony metropolitalne, przynajmniej dwanaście, aktywne miasta, które rozwijają się we współpracy z metropoliami - zauważył prezydent Warszawy podczas wystąpienia.

W jego ocenie najważniejsze jest, aby mógł rozwijać się region centralny, czyli cały region, który jest wokół tego miasta, nie tylko stolica. - Dlatego niezwykle istotne jest to, aby uznać w pakiecie legislacyjnym UE podział statystyczny na dwie jednostki regionalne - mówił Trzaskowski. - Niesłychanie istotna jest synergia, czyli jeden program operacyjny dla Mazowsza z udziałem regionu warszawskiego, aby móc realizować jednolite podejście dla rozwoju inwestycji infrastrukturalnych, aby cały region mógł się rozwijać w sposób spójny - zaznaczył.

Kluczowy moment rozwoju Mazowsza

Obecny podczas konferencji marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik zwrócił uwagę, że jesteśmy w kluczowym momencie jeśli chodzi o rozwój regionu Mazowsza. - Można powiedzieć, że ostatnie 20 lat, a zwłaszcza ostatnie 15 lat, to okres olbrzymich przemian cywilizacyjnych i olbrzymiego sukcesu naszego regionu - mówił. Jak dodał, "bez wątpienia przyczyniły się do tego środki europejskie". - Tak jak przyczyniły się one do rozwoju całego naszego kraju - podkreślił.

Struzik przypomniał, że od 1 maja 2004 roku do końca roku 2018 Polska zyskała netto ponad 104 mld euro, czyli prawie budżet jednoroczny naszego kraju. - Bez tych pieniędzy trudno by było wyobrazić sobie nasz rozwój - zaznaczył.

W spotkaniu wzięli udział także eksperci z zakresu rozwoju regionalnego, samorządowcy i przedstawiciele Parlamentu Europejskiego.

Na tvnwarszawa.pl informowaliśmy o inwestycjach zaplanowanych na ten rok.

1895 inwestycji w planach na 2019 rokTVN24
wideo 2/2

PAP/ab