Przygotuj się na:

ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

Tegoroczne obchody Święta Niepodległości wiążą się z ogromnymi utrudnieniami. Bieg Niepodległości przetnie miasto na pół, a wzdłuż trasy marszu narodowców już od samego rana ustawione będą betonowe zapory.

Najszybszy samochód świata na Pikniku Naukowym

Warszawa

| TVN 24Najszybsze auto świata

Interaktywny tunel, laserowy to przeszkód i najszybszy samochód świata Bloodhound czekają na gości 18. Pikniku Naukowego, który w sobotę odbędzie się na Stadionie Narodowym.

Tematem przewodnim tegorocznego pikniku – organizowanego przez Centrum Nauki Kopernik (CNK) i Polskie Radio - będzie "Czas". Podczas największej w Europie popularnonaukowej imprezy plenerowej będzie można skorzystać z atrakcji przygotowanych przez 150 instytucji naukowych z Polski i zagranicy. Do dyspozycji zwiedzających będzie ponad 200 naukowych stanowisk.

Pokazy, doświadczenia naukowe będą dotyczyły niemal każdej dziedziny wiedzy: nauk ścisłych, przyrodniczych i humanistycznych. Wielbiciele robotów będą się mogli przyjrzeć ich budowie, sprawdzić, jakie kobiece cechy udało się odwzorować w konstrukcji robota-kobiety, a nawet wziąć udział w walkach sparingowych robotów mini- i microsumo.

Specjalny hełm umożliwi przeniesienie się np. do willi w Toskanii czy przejażdżkę rollercoasterem po starym zamczysku. Zainteresowani medycyną na specjalnym symulatorze będą mogli przeprowadzić bezkrwawy zabieg chirurgiczny i poznać tajniki eksperymentalnej techniki chirurgicznej wykorzystującej druk 3D.

Najszybszy samochód świata

Na chętnych czeka kurs pilotażu helikoptera i zawody w trzech konkurencjach: lądowaniu do celu, przelocie nad przeszkodami terenowymi oraz ustanawianiu rekordu długości lotu. Nadarzy się również okazja do odwiedzenia interaktywnego tunelu czasowego i poznania własności promienia laserowego, a także stworzenia własnego laserowego toru przeszkód.

Wielbiciele samochodów powinni pojawić się na płycie Stadionu Narodowego, na której zgłębią tajniki motoryzacji – zarówno w jej dawnym, jak i w najnowszym wydaniu. Powierzchnia boiska będzie podzielona na cztery strefy: nostalgii, innowacji, motosportu i laboratorium, ukazujące, w jaki sposób rozwój nauki przełożył się na rozkwit motoryzacji. Jedną z największych atrakcji będzie replika słynnego Bloodhounda SSC. Ten najszybszy samochód świata ma 14 metrów długości i blisko 3 metry wysokości, jego łączna moc sięga 135 tysięcy KM, czyli mniej więcej tyle, co 180 bolidów Formuły 1.

Wstęga Moebiusa

Przy piknikowym stole Centrum Nauki Kopernik zwiedzający będą mogli złożyć wstęgę Moebiusa, która pozwoli uzmysłowić sobie, czym jest "nieorientowalna zwarta dwuwymiarowa rozmaitość topologiczna".

Będzie można też zbudować prosty model zegara słonecznego, porozmawiać o tym, jak mierzony jest czas i dlaczego pomiaru dokonuje się tak, a nie inaczej.

Chętni zapiszą swoje imię hieroglifami, pismem klinowym, chińskimi znakami i wieloma innymi systemami zapisu języka mówionego. Nauczą się też "przenikać" przez kartkę, spojrzą na świat przez dziurę w dłoni i przekonają się, że długość ich rąk jest względna.

Tak było podczas ubiegłorocznego Pikniku Naukowego:

PAP/bf/b

Pokaz z ciekłym azotem
TVN 24
Eksperymenty z udziałem trzech materiałów inteligentnych
TVN 24

Zdjęcie na stronie głównej: PAP/Paweł Supernak