Przygotuj się na:

WEEKENDOWE UTRUDNIENIA

Nachodzący weekend będzie pracowity dla drogowców i wodociągowców. Ci pierwsi dokończą naprawę nawierzchni buspasa w alei Stanów Zjednoczonych, drudzy będą działać na Płockiej. Zmiany w organizacji ruchu spowoduje też białołęcki Bieg Wolności i Warszawskie Spotkanie Wigilijne na Pradze Północ.

Najpopularniejsze stołeczne zabytki: Łazienki i Pałac Kultury

Warszawa

Ryszard Opęchowski / Łazienki KrólewskieŁazienki chętnie odwiedzanie przez turystów

Z danych Warszawskiej Informacji Turystycznej wynika, że Łazienki oraz Pałac Kultury i Nauki to najczęściej odwiedzane przez turystów miejsca w Warszawie. Przewodnicy dodają, że niesłabnącą popularnością cieszą się także stołeczne muzea - podaje PAP. W zestawieniu najpopularniejszych - według WIT - warszawskich zabytków oprócz PKiN i Łazienek znalazł się także Pałac w Wilanowie, Trakt Królewski oraz Stare Miasto.

"My ich nie doceniamy"

Jak podkreśla kustosz stołecznego muzeum, Warszawa to miasto fenomen. - Po zniszczeniach, jakie wyrządziły działania militarne II wojny światowej, w znacznej części została odtworzona. Jeśliby patrzeć na Warszawę jako na zespół architektoniczny, to mamy tutaj bardzo atrakcyjne Stare Miasto, Krakowskie Przedmieście z Nowym Światem oraz zespół pałacowy w Wilanowie. Łazienki to cacko, perełka, którą każdy przyjeżdżający do Warszawy powinien zobaczyć. My ich nie doceniamy, ponieważ nam się opatrzyły, ale należy zauważyć, że jest to bardzo rozległy park w centrum wielkiego miasta - powiedział PAP starszy kustosz Muzeum Historycznego m. st. Warszawy Romuald Morawski. Atrakcyjność Łazienek Królewskich nie dziwi też ich dyrektora Tadeusza Zielniewicza. - Łazienki to miejsce magiczne, najszczęśliwsze w całej Warszawie. Mają one w sobie silny wątek emocjonalny, pewien walor osobisty. Tu każdy znajdzie coś dla siebie - podkreśla.

Oblegany przez turystów Turyści równie chętnie wjeżdżają na 30. piętro Pałacu Kultury i Nauki. Wjazd windą na taras widokowy jest ekscytujący, a panorama Warszawy widziana z 30. piętra tego monumentalnego budynku po prostu zapiera dech w piersiach. To coś niesamowitego - powiedziała PAP jedna z turystek. Biorąc pod uwagę popularność PKiN wśród odwiedzających Warszawę i strategiczną lokalizację - niedaleko Dworca Centralnego - nie dziwi, że znalazł się tam też punkt Warszawskiej Informacji Turystycznej. I jak powiedział PAP kierownik Działu Informacji Turystycznej Bolesław Nieduszyński, to właśnie ten punkt jest najchętniej odwiedzany przez turystów.

W 2011 roku obsłużył ponad 27 tysięcy turystów krajowych i blisko 30 tysięcy zagranicznych. To odpowiednio 48 proc. i 52 proc. łącznej liczby odwiedzających Warszawę w zeszłym roku - poinformował Nieduszyński. Z kolei przewodnicy turystyczni, z którymi rozmawiała PAP, zauważają, że niesłabnącym zainteresowaniem turystów cieszą się warszawskie muzea, a te najczęściej odwiedzane to: Muzeum Powstania Warszawskiego, Muzeum Historyczne m.st. Warszawy oraz Muzeum Narodowe. Na szczególny walor kulturalny tego ostatniego uwagę zwraca kustosz Muzeum Historycznego m. st. Warszawy.

PAP/ran//ec