Najpopularniejsze imiona dla dzieci w 2013 roku

Warszawa

| ShutterstockZofia i Jan to najpopularniejsze imiona dla dzieci

Z końcem 2013 r. w stolicy zameldowanych na stałe było o ponad 5 tys. osób więcej niż rok wcześniej. Na świat przyszło też więcej dzieci - wynika ze statystyk ratusza. Najczęściej nadawanym imieniem żeńskim jest Zofia. Wśród chłopców, od ponad dwóch lat, najpopularniejszym imieniem pozostaje Jan.

Ostatniego dnia minionego roku w stolicy na stałe mieszkało 1 mln 619 tys. 633 osób. To o ponad 5,2 tys. więcej niż na koniec 2012 roku. O prawie 2 tys. zwiększyła się liczba osób zameldowanych na pobyt czasowy - z końcem roku było 53 tys. 276 osób.

Wzrosła liczba dzieci urodzonych w Warszawie - w 2013 r. na świat przyszło 32 tys. 435 dzieci, czyli o 944 więcej niż rok wcześniej.

Zofia najpopularniejsza

Jak informuje stołeczny urząd miejski, najpopularniejsze imię nadawane dziewczynkom urodzonym w 2013 r. w Warszawie to Zofia. Nadano je 761 noworodkom. Popularne były też imiona: Julia, Zuzanna, Aleksandra oraz Hanna. Lena - czyli najpopularniejsze z imion nadawanych w Polsce w ubiegłym roku - w stolicy znalazło się dopiero na 6. pozycji.

Wśród imion męskich w stolicy od ponad dwóch lat najpopularniejszy pozostaje Jan. W minionym roku rodzice 971 chłopców zdecydowali się nazwać tak swoje dziecko. Na dalszych pozycjach uplasowali się: Antoni, Jakub, Franciszek i Aleksander. W kraju najczęściej nadawanym imieniem dla chłopca był w minionym roku Jakub; na dalszym miejscach znaleźli się: Kacper, Filip i Szymon czyli imiona, które w stołecznym rankingu znalazły się odpowiednio na 10., 7. i 8. miejscu.

Śluby i rozwody

W ubiegłym roku warszawscy urzędnicy w 1719 przypadkach wydali decyzję o zmianie imion oraz nazwisk.

W Warszawie ubywa nowych małżeństw - w minionym roku odbyło się 6 tys. 965 ślubów (małżeństwa zawarte zarówno przed urzędnikiem stanu cywilnego jak i przed kapłanem), co oznacza, że liczba ta w ciągu roku zmniejszyła się o ponad tysiąc. W tym czasie w stolicy rozwiodło się ponad 3,7 tys. małżeństw.

W 2013 roku w stolicy zmarło blisko 20 tys. osób.

PAP/ran