"Najmłodszy polski milioner" zostaje w areszcie

Warszawa

Stołeczny sąd przedłużył w sobotę areszt podejrzanemu o oszustwo Piotrowi K. Za kratami zostanie przynajmniej do czerwca. Tymczasem prokuratura szykuje dla niego nowe zarzuty.

Posiedzenie w sprawie utrzymania aresztu trwało kilka godzin. Piotr K. i jego obrońca wnioskowali bowiem o możliwość zapoznania się z aktami sprawy i sąd do tego wniosku się przychylił.

Jak poinformowała rzeczniczka warszawskiej prokuratury regionalnej, prokurator Agnieszka Zabłocka-Konopka wniosek o przedłużenie aresztu prokuratura uzasadniła zarówno obawą, że podejrzany może ponownie uciec i się ukrywać, a także obawą matactwa i wysoką karą grożącą mężczyźnie.

Prokuratura już wcześniej zapowiadała też uzupełnienie postawionych K. dotąd zarzutów. Ma to nastąpić w ciągu najbliższych dni. Mają one dotyczyć oszustw, które K. miał popełnić m.in. oferując środki farmaceutyczne i specyfiki np. do wybielania zębów.

Jak informowaliśmy w piątek na tvnwarszawa.pl, do prokuratury zgłosiło się około 400 osób, które czują się pokrzywdzone działaniem Piotra K.

Kosmetyki bez zezwolenia

K. podejrzany jest między innymi o oszustwa oraz przestępstwa wynikające z ustawy o kosmetykach i ustawy Prawo farmaceutyczne. Chodzi m.in. o wprowadzanie do obrotu kosmetyków oraz środków farmaceutycznych bez zezwolenia. Grozi mu do 8 lat więzienia. W śledztwie prowadzonym przez prokuraturę podejrzane są jeszcze poza Piotrem K. dwie osoby - kobieta i mężczyzna, które miały z nim współpracować. 24-latek był przesłuchiwany w piątek. Nie przyznaje się do winy i twierdzi, że "nie popełnił niczego, co byłoby niezgodne z prawem". "Najmłodszy polski milioner", jak nazywały go niektóre media, był poszukiwany od ponad roku. W 2016 r. wystawiono za nim Europejski Nakaz Aresztowania. Miejsce pobytu K. ustalili policjanci Wydziału Kryminalnego Komendy Stołecznej Policji przy współpracy z Wydziałem Poszukiwań i Identyfikacji Osób Biura Kryminalnego Komendy Głównej Policji. Zebrane informacje przekazali austriackim policjantom, którzy zatrzymali mężczyznę w Wigilię zeszłego roku na terenie Austrii. W ubiegłym tygodniu przewieziono go do Polski.

Wybielanie zębów, suplementy diety

24-latek przedstawiał się m.in. jako właściciel kliniki medycyny estetycznej. Ale jak donosiły media - handlował też wybielaczem do zębów (bez odpowiednich zezwoleń) i oferował suplement diety na żylaki, porost włosów, raka wątroby i bóle stawów. Poszkodowani w sprawie utrzymują jednak, że produktów, za które zapłacili, nie dostali. Z ustaleń śledczych wynika m.in., że do oszustw K. wykorzystywał firmy zarejestrowane na „słupów”, a jego specyfiki reklamowali fałszywi lekarze. K. urósł też w mediach do miana celebryty. Przekonywał, że wzbogacił się, bo zaczął oszczędzać już w wieku 13 lat m.in. dzięki tłumaczeniom z angielskiego, sprzątaniu stajni, hodowaniu świerszczy i pracy w Danii w ogrodach.

Sprawa Piotra K."Fakty" TVN
wideo 2/3

PAP/kz/pm