Przygotuj się na:

ZIMA NA DROGACH

To właśnie teraz, gdy temperatura rano spada poniżej 7 stopni Celsjusza, a kolejki do warsztatów są krótkie, powinniśmy umówić się na sezonową zmianę opon.

Najmłodsi zyskają sześć nowych żłobków i 650 miejsc

Warszawa

Urząd MiastaRatusz zapowiada dodatkowe miejsca w żłobkach

Już od września w Warszawie będzie działać sześć nowych żłobków, w których znajdzie się łącznie 650 miejsc dla najmłodszych mieszkańców. Decyzję w tej sprawie przyjęli w czwartek warszawscy radni. Najwięcej zyska Białołęka, w której pojawią się cztery nowe placówki.

Przyjęte zmiany to efekt po pierwsze - wykupu miejsc w żłobkach niepublicznych, a po drugie - budowy nowych placówek. Wszystkie te inwestycje, jak zapewniają urzędnicy ratusza, dobiegają końca i we wrześniu mają być gotowe na przyjęcie dzieci.

Najhojniej nowymi żłobkami obdarowano Białołękę, bo i zapotrzebowanie na tego typu inwestycje jest tutaj bardzo duże. Nowe osiedla wyrastają jak na drożdżach. Wraz z nimi sprowadzają się młode rodziny, które mają problemy aby znaleźć dla swoich pociech dogodne miejsca w dzielnicowych placówkach.

500 miejsc więcej

Aktualnie na Białołęce działa jeden żłobek przy Strumykowej 18 (139 miejsc) i Mini Żłobek przy Placu Światowida 3 (z 32 miejscami). Jednocześnie ratusz dokupuje 160 miejsc w pięciu żłobkach niepublicznych. Łącznie na terenie dzielnicy znajduje się więc 331 miejsc, a na listach rezerwowych oczekuje ponad 880 dzieci.

Od września - po utworzeniu czterech nowych żłobków - liczba ta ma wzrosnąć do 500. Placówki pojawią się przy Truskawkowej 5, Książkowej 2, Krzyżówki 24 i Skarbka z Gór 9.

Ale nie tylko Białołęka zyska na czwartkowych decyzjach radnych. Żłobki pojawią się też na Żoliborzu (przy Rydygiera 8a - na 100 miejsc) i w Wesołej - przy 1. Praskiego Pułku 116 (na 50 miejsc).

Wszystkie będą działały od września tego roku. Dodatkowo ratusz planuje zatrudnić 27 nowych opiekunów dziennych, którzy będą sprawować opiekę nad 135 dziećmi.

Bon żłobkowy

Jednocześnie urzędnicy przypominają o działaniu warszawskiego bonu żłobkowego, wynoszącego 400 zł miesięcznie. Bon mogą otrzymać rodzice dzieci do lat trzech, którzy w zamian za dofinansowanie, zrezygnują z miejsca w żłobkach publicznych. Pod warunkiem, że pracują, mieszkają i płacą podatki w Warszawie, nie są na urlopie wychowawczym, spełniają kryterium dochodowe: 1922 zł netto na jednego członka rodziny.

Wprowadzenie żłobków ratusz zapowiedział w ubiegłym roku, w grudniu. Natomiast w czerwcu radni przyjęli uchwałę wprowadzającą ten pomysł w życie. Program zacznie działać od września.

Prezydent zapowiedziała nowy programTVN24
wideo 2/3

kw/r