Najlepsi młodzi wiolonczeliści pokażą się w Warszawie

Warszawa

| victorponta.rofot. sxc.hu

Ten konkurs do dla nich pierwszy krok do kariery. Już 2 lutego na Zamku Królewskim w Warszawie rozpocznie się 8. Międzynarodowy Konkurs Wiolonczelowy. 10 lutego poznamy zwycięzcę. W konkursie wystartuje 64 młodych wiolonczelistów z 22 krajów.- Jest to jedyny na świecie konkurs adresowany do młodych wiolonczelistów - podkreślił obecny na konferencji laureat 6. edycji konkursu Marcin Zdunik. - Dzięki ograniczeniu wieku uczestników do 24 lat konkurs pomaga stawiać pierwsze kroki przyszłym osobowościom gry na wiolonczeli. W konkursach, które nie mają limitów wiekowych, młodzi muzycy uważają, że nie mają czego szukać - dodał.Możdżer zainauguruje konkurs

Koncert inauguracyjny odbędzie się 2 lutego na Zamku Królewskim. Wystąpi m.in. sopranistka Agata Zubel oraz pianista Leszek Możdżer. Towarzyszyć im będzie Warszawska Grupa Cellonet pod kierownictwem Andrzeja Bauera.

3 lutego rozpoczną się przesłuchania konkursowe, w których weźmie udział 13 Polaków. Pozostali uczestnicy konkursu będą reprezentować m.in. Niemcy, Włochy, Austrię, Francję, Wielką Brytanię, Chiny, Japonię, Koreę Północną i Południową.

10 lutego w Filharmonii Narodowej wyłonieni w przesłuchaniach finaliści zagrają koncerty Josepha Haydna, Roberta Schumanna i Witolda Lutosławskiego. Wiolonczeliści zagrają z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Narodowej pod batutą Piotra Dąbrowskiego. Tego dnia nastąpi także ogłoszenie laureatów oraz rozdanie nagród.

Pula nagród to 15 tys. Euro

Obok nagród pieniężnych o łącznej wartości 15 tys. euro na zwycięzców czekają zaproszenia do występów m.in. w Belwederze, Filharmonii Narodowej, Filharmonii Łódzkiej im. Artura Rubinsteina i Filharmonii Śląskiej w Katowicach.

Międzynarodowy Konkurs Wiolonczelowy im. Witolda Lutosławskiego jest, obok Konkursu Danczowskiego w Poznaniu, jednym z dwóch międzynarodowych konkursów gry na tym instrumencie w Polsce. Co dwa lata jest organizowany przez Fundację na Rzecz Promocji Młodych Wiolonczelistów.

Uczestników konkursu będzie oceniać dziewięcioosobowe jury pod przewodnictwem Mirosława Błaszczyka, który objął tę funkcję po Kazimierzu Kordzie.

myk/ec