Przygotuj się na:

MECZ NA STADIONIE NARODOWYM

We wtorek na Stadionie Narodowym reprezentacja Polski zagra ze Słowenią. To oznacza utrudnienia dla mieszkańców, szczególnie na Saskiej Kępie. Kibice pojadą komunikacją miejską za darmo.

Najlepsi młodzi wiolonczeliści pokażą się w Warszawie

Warszawa

| victorponta.rofot. sxc.hu

Ten konkurs do dla nich pierwszy krok do kariery. Już 2 lutego na Zamku Królewskim w Warszawie rozpocznie się 8. Międzynarodowy Konkurs Wiolonczelowy. 10 lutego poznamy zwycięzcę. W konkursie wystartuje 64 młodych wiolonczelistów z 22 krajów.- Jest to jedyny na świecie konkurs adresowany do młodych wiolonczelistów - podkreślił obecny na konferencji laureat 6. edycji konkursu Marcin Zdunik. - Dzięki ograniczeniu wieku uczestników do 24 lat konkurs pomaga stawiać pierwsze kroki przyszłym osobowościom gry na wiolonczeli. W konkursach, które nie mają limitów wiekowych, młodzi muzycy uważają, że nie mają czego szukać - dodał.Możdżer zainauguruje konkurs

Koncert inauguracyjny odbędzie się 2 lutego na Zamku Królewskim. Wystąpi m.in. sopranistka Agata Zubel oraz pianista Leszek Możdżer. Towarzyszyć im będzie Warszawska Grupa Cellonet pod kierownictwem Andrzeja Bauera.

3 lutego rozpoczną się przesłuchania konkursowe, w których weźmie udział 13 Polaków. Pozostali uczestnicy konkursu będą reprezentować m.in. Niemcy, Włochy, Austrię, Francję, Wielką Brytanię, Chiny, Japonię, Koreę Północną i Południową.

10 lutego w Filharmonii Narodowej wyłonieni w przesłuchaniach finaliści zagrają koncerty Josepha Haydna, Roberta Schumanna i Witolda Lutosławskiego. Wiolonczeliści zagrają z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Narodowej pod batutą Piotra Dąbrowskiego. Tego dnia nastąpi także ogłoszenie laureatów oraz rozdanie nagród.

Pula nagród to 15 tys. Euro

Obok nagród pieniężnych o łącznej wartości 15 tys. euro na zwycięzców czekają zaproszenia do występów m.in. w Belwederze, Filharmonii Narodowej, Filharmonii Łódzkiej im. Artura Rubinsteina i Filharmonii Śląskiej w Katowicach.

Międzynarodowy Konkurs Wiolonczelowy im. Witolda Lutosławskiego jest, obok Konkursu Danczowskiego w Poznaniu, jednym z dwóch międzynarodowych konkursów gry na tym instrumencie w Polsce. Co dwa lata jest organizowany przez Fundację na Rzecz Promocji Młodych Wiolonczelistów.

Uczestników konkursu będzie oceniać dziewięcioosobowe jury pod przewodnictwem Mirosława Błaszczyka, który objął tę funkcję po Kazimierzu Kordzie.

myk/ec