Najbardziej zatłoczone stacje metra

Warszawa

Warszawskie TOP5 - zatłoczone stacje metraMateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl
wideo 2/8

Nikogo nie trzeba przekonywać, że metro jest najszybszym sposobem przemieszczania się po Warszawie. Dowodem są też liczby pasażerów, którzy przewijają się przez stacje na obu liniach podziemnej kolejki. W Warszawskim TOP5 prezentujemy najbardziej tłoczne stacje metra.

Nasze zestawienie opiera się na danych za cały 2016 rok. To najświeższe dostępne, bo Metro Warszawskie posługuje się statystykami za całe, zakończone lata. Jak informuje Anna Bartoń, rzeczniczka metra, gromadzenie danych powoduje pewne problemy. O ile pełne, rozsuwające się bariery na drugiej linii gwarantują stosunkowo precyzyjne liczenie, o tyle bramki na linii M1 są bardziej zawodne. Wiele osób wręcz omija je przez wyjścia awaryjne. Dlatego gromadzone przez urządzenia dane weryfikuje się kilka razy w roku, licząc pasażerów ręcznie.

Na piątym - Świętokrzyska

10 milionów 970 tysięcy pasażerów przewija się rocznie przez stację Świętokrzyska. Liczba ta dotyczy stacji drugiej linii metra. Pierwsza pojawi się jeszcze w naszym zestawieniu - na wyższym miejscu, ma się rozumieć. Co ciekawe, Świętokrzyska to jedyna stacja M2, która wdarła się do naszej piątki.

Na czwartym - Ratusz Arsenał

Ze stacji w okolicach placu Bankowego rocznie korzysta 11,29 mln osób. Oczywiście - jak w całym zestawieniu - nie chodzi tu o liczbę osób, które przejeżdżają przez peron, siedząc w pociągu, ale o liczbę osób, które przewijają się przez peron.

Na trzecim - Politechnika

12 milionów 71 tysięcy pasażerów pojawia się w ciągu roku na dawnej pierwszej stacji metra. Przy okazji - ręka do góry, kto pamięta czasy, gdy Politechnika była stacją końcową? Jesteśmy ciekawi, jak ta sonda wypadłaby właśnie wśród tych 12,71 mln pasażerów i ilu z nich nie zmieniło nawyku przez te - no dobrze, zdradzimy to - 22 lata.

Na drugim - znowu Świętokrzyska

Tym razem chodzi o stację Świętokrzyska M1. Pojawia się tam rocznie 13,2 mln pasażerów. Długo spieraliśmy się, czy stację Świętokrzyska powinniśmy traktować łącznie i umieścić ją na pierwszym miejscu zestawienia, czy też rozbić dane ze względu na dwie jeżdżące tędy linie. Jaka była nasza ostateczna decyzja - widzicie. Zdecydowaliśmy tak, bo wielu pasażerów przesiada się w tym miejscu, zatem dodanie ich liczb na obu liniach byłoby zbyt dużym uproszczeniem zawyżającym wynik połączonych stacji Świętokrzyska.

Na pierwszym - bez zaskoczenia

Wiadomo. Centrum. Za to mniej oczywista jest liczba osób, która w ciągu roku korzysta z tej stacji. To 20 milionów i 570 tysięcy. Te tłumy widzi zapewne każdy pasażer metra, każdy pasażer jeżdżący ruchomymi schodami na "patelnię" i przeciskający się do wyjścia przez ten - powiedzmy sobie szczerze - nieułatwiający życia układ, w którym tutaj wyjątkowo z punktu widzenia sąsiednich stacji "drzwi otwierają się po prawej stronie".

Mateusz Szmelter/mś