Najazd najlepszych programistów

Warszawa

sxc.huWkrótce mistrzostwa

Kilkuset najbardziej utalentowanych młodych programistów zjedzie 14 maja do Warszawy na Akademickie Mistrzostwa Świata w Programowaniu Zespołowym. O tytuł najlepszych walczyć będą także zespoły z Polski.

- To jedne z najstarszych zawodów informatycznych na świecie. Pierwsze odbyły się w 1977 roku w Teksasie. W Europie zostaną zorganizowane dopiero po raz czwarty – mówił podczas konferencji prasowej prof. Tadeusz Tomaszewski, prorektor Uniwersytetu Warszawskiego. - W zawodach biorą udział studenci ze wszystkich miejsc świata, gdzie studiuje się informatykę. Zespoły reprezentujące naszą uczelnią biorą w nich udział nieprzerwanie od 1994 roku – dodał.

Uniwersytet wyróżniony

O organizację prestiżowych zawodów biją się rok rocznie najlepsze uczelnie świata. Uniwersytet Warszawski dostał szansę, ponieważ jego studenci regularnie zdobywali nagrody we wcześniejszych edycjach mistrzostw. - Dwukrotnie zespół UW zdobywał mistrzostwo, a kilka razy był wyróżniony – przypomniał prorektor Tomaszewski.

- Są trzy źródła sukcesu: Krajowy Fundusz Na Rzecz Dzieci, olimpiady przedmiotowe oraz tak często krytykowany system edukacyjny – tłumaczył prof. Jan Madey, wychowawca kilku pokoleń programistów, teraz dyrektor finałów.

Prestiżowe mistrzostwa

Akademickie Mistrzostwa Świata w Programowaniu Zespołowym (ACM ICPC) to najstarszy i najbardziej prestiżowy konkurs informatyczny dla studentów na świecie. Do Warszawy przyjedzie 112 drużyn, które wygrały eliminacje regionalne.

Każdy zawodnik musi być matematykiem, informatykiem i programistą jednocześnie. Trzyosobowe drużyny dostają 12 zadań z różnych dziedzin: geometrii, algebry czy kombinatoryki. O zwycięstwie decyduje liczba rozwiązanych zadań oraz czas w jakim zostały wykonane.

Piknik w ogrodach

Mistrzostwom towarzyszyć będzie Ogólnopolski Piknik Informatyczny. - Pomysłem na piknik informatyczny jest strefa kibica - liczymy na kibicowanie naszym i innym zespołom. Będziemy relacjonować oraz tłumaczyć co się dzieje na zawodach. Będą także zabawy naukowe, skierowane przede wszystkim dla licealistów – zapowiadał organizator prof. Jerzy Tyszkiewicz.

Piknik odbędzie się 17 i 18 maja w ogrodach Biblioteki Uniwersyteckiej.

Piotr Bakalarski