Nagroda Grammy dla Antoniego Wita

Warszawa

J.Deluga-Góra /Filharmonia NarodowaAntoni Wit dyrektorem naczelnym i artystycznym Filharmonii Narodowej w Warszawie jest od 11 lat

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Antoniego Wita otrzymała nagrodę Grammy za płytę z utworami Krzysztofa Pendereckiego.

Chodzi o album, na którym zebrano sześć kompozycji przedstawiających rozmaite oblicza twórczości jednego z najwybitniejszych współczesnych kompozytorów, Krzysztofa Pendereckiego. "Penderecki: Fonogrammi; Horn Concerto; Partita; The Awakening Of Jacob; Anaklasis; De Natura Sonoris" dał Antoniemu Witowi siódmą nominację (w roku 2009 nominowano go w dwóch kategoriach) i pierwszą nagrodę Grammy w karierze. Członkowie Narodowej Akademii Sztuki i Techniki Rejestracji docenili płytę w kategorii "najlepsze kompendium klasyczne".

Antoni Wit nie odebrał jednak nagrody w Los Angeles, w tym czasie koncertował w Hiszpanii.

Grammy dzięki Pendereckiemu i FUN

Na nagrodzonej płycie znalazły się utwory "Fonogrammi", "Koncert na róg", "Partita", "Przebudzenie Jakuba", "Anaklasis" i "De natura sonoris" - to kompozycje Pendereckiego w interpretacji Orkiestry Filharmonii Narodowej w Warszawie. Obok orkiestry pod dyrekcją Wita w nagraniu wzięli udział także soliści: flecistka Urszula Janik, grająca na rogu Jennifer Montone i klawesynistka Elżbieta Stefańska.

Efekt ich pracy został wydany przez prestiżową zagraniczną wytwórnię płytową Naxos w czerwcu ubiegłego roku.

Dla Naxos Wit nagrywa od lat utwory Pendereckiego i Karola Szymanowskiego, a nagrania cieszą się wielkim uznaniem krytyki muzycznej całego świata. Zdobyły m.in. tak ważne nagrody, jak Diapason d'Or i Grand Prix du Disque de la Nouvelle Academie, Cannes Classical Award, Records Academy Award. W brytyjskim przewodniku płytowym "The Penguin Guide" aż 16 jego płyt uzyskało najwyższą ocenę.

Grammy dostał też inny Polak - Paweł Sęk. Był producentem utworu "We Are Young" w wykonaniu trzyosobowego zespołu FUN grającego muzykę indie-pop, który uznano "piosenką roku".

Krakus pracę w Warszawie kończy 1 września

Antoni Wit urodził się w 1944 roku w Krakowie. Ukończył dyrygenturę w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Krakowie i prawo na Uniwersytecie Jagiellońskim. Studia muzyczne pogłębiał u Nadii Boulanger w Paryżu.

II nagroda na Międzynarodowym Konkursie Dyrygenckim im. Herberta von Karajana w Berlinie w 1971 roku otworzyła artyście drogę do wielkiej międzynarodowej kariery. Dyrygował niemal we wszystkich ośrodkach muzycznych Europy, w USA, Kanadzie, Meksyku, Izraelu, Brazylii, Argentynie, Japonii, Chinach i wielu innych.

Nagrał około 200 płyt, które sprzedały się w blisko pięciu milionach egzemplarzy.

Kierował też zespołami: Filharmonii Pomorskiej, Orkiestry i Choru Polskiego Radia i Telewizji w Krakowie, Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach, Orquesta Filarmónica de Gran Canaria.

Wit jest dyrektorem naczelnym i artystycznym Filharmonii Narodowej w Warszawie od 11 lat. Poprowadził z jej zespołem ponad 420 koncertów, w tym ponad 190 za granicą. 1 września zakończy swoją pracę w tej placówce.

Czytaj także na tvn24.pl

am/tr/tvn24.pl/PAP//wp/b