Nagrobki, alejki, schody. Odnowią Cmentarz Powstańców Warszawy

Warszawa

Największy cmentarz wojenny Warszawy ma przejść gruntowną renowację przed 70. rocznicą Powstania Warszawskiego. Będą nowe nagrobki, schody, odnowione zostaną też alejki i mur. Koszt remontu to ok. 10 mln zł.

Jeszcze w tym roku odnowionych zostanie 37 z 52 kwater w głównej część cmentarza. Płyty nagrobne wymieniane są na granitowe, a na nich umieszczana jest symbolika powstańcza.

Wymiana do 2014 r.

- Wymiana wszystkich 52 nagrobków powinna zakończyć się w 2014 roku, przed 70 rocznicą Powstania Warszawskiego. Wojewoda mazowiecki sfinansuje również remont otoczenia pomnika Polegli Niepokonani usytuowanego na kurhanie z prochami około 50 tys. mieszkańców Warszawy, którzy zginęli w powstaniu – informuje Ivetta Biały, rzecznik wojewody.Powstaną nowe schody, alejki i ułatwienia dla osób niepełnosprawnych. Koszt prac to około 2,2 mln zł. W renowacji uczestniczy także Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, która będzie remontować kwatery zlokalizowane wzdłuż muru nekropolii. Na granicy cmentarza powstania z kolei żywopłot, a od strony ul. Wolskiej pylony w kształcie kolumn z napisami i symbolami.

Mówi Andrzej Kunert, sekretarz ROPWiM
TVN 24

Powstanie ściana pamięci

We współpracy z Archidiecezją Warszawską zostanie wybudowane nowe ogrodzenie od strony cmentarza kurialnego. W przyszłości za ołtarzem ma powstać ściana pamięci, na której zawisną tabliczki z imionami i nazwiskami (lub pseudonimami) pochowanych osób. ROPWiM chce przeznaczyć na ten cel około 2,5 mln zł.Część prac sfinansuje dzielnica Wola. Urząd ma zająć się wymianą sadzonek róż na skarpie oczka wodnego (będą w kolorach białym i czerwonym), a także odnowieniem alei dochodzącej do cmentarza od strony Parku Sowińskiego. Uporządkowane będzie też otoczenie cmentarza od strony ul. Wolskiej.Cmentarz Powstańców Warszawy przy ul. Wolskiej to największy cmentarz wojenny Warszawy. Spoczywa na nim ok. 104 tys. uczestników Powstania Warszawskiego, ofiar cywilnych oraz żołnierzy poległych w okresie II wojny światowej. Cały czas trwa identyfikacja pochowanych, dotychczas udało się ustalić tożsamość 3,5 tys. osób. Nekropolia znajduje się pod opieką wojewody mazowieckiego zgodnie z ustawą o grobach i cmentarzach wojennych.

ran/par