Potężny wybuch i gęste kłęby dymu. Detonacja bomby znalezionej na budowie metra

Autor:
mp
Źródło:
tvnwarszawa.pl
MON opublikował nagranie z detonacji ogromnej bomby
MON opublikował nagranie z detonacji ogromnej bombyMinisterstwo Obrony Narodowej
wideo 2/9
Ministerstwo Obrony Narodowej MON opublikował nagranie z detonacji ogromnej bomby

Bomba lotnicza znaleziona na budowie drugiej linii metra w Warszawie została zneutralizowana na poligonie pod Toruniem – poinformowało Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych i opublikowało wideo z detonacji pocisku.

Denotację ogromnego niewybuchu ważącego ponad 250 kilogramów przeprowadził patrol saperski z 2. Mazowieckiego Pułku Saperów w Kazuniu.

Na opublikowanym przez wojskowych nagraniu widać potężny wybuch.

"Dziś po południu saperzy #WojskoPolskie na poligonie w #Toruń wysadzili 250-kilogramowy niewybuch z czasów II wojny światowej znaleziony na budowie II linii metra w Warszawie" - napisało Ministerstwo Obrony Narodowej na Twitterze.

Ewakuowano blisko tysiąc osób

W sobotę na terenie budowy metra na Bródnie robotnicy odkryli niewybuch z czasów II wojny światowej. - To największy niewybuch, jaki odnaleziono do tej pory na budowie drugiej linii metra. Waży 250 kilogramów, ma 165 centymetrów długości i 50 centymetrów średnicy - podkreślił Bartosz Sawicki, rzecznik firmy Gulermak, budującej metro na Bródnie.

O godzinie 6 w niedzielę rozpoczęła się ewakuacja mieszkańców bloków położonych najbliżej miejsca, w którym znaleziono niewybuch. Na miejsce zjechały się wszystkie służby. Ewakuowano blisko tysiąc osób z ośmiu nieruchomości.

Trudność polegała nie tylko na rozmiarze niewybuchu, ale też na tym, że wykopano go na poziomie minus jeden. - Na gotowej stacji metra jest to odpowiednik antresoli, w tym przypadku mówimy oczywiście o konstrukcji, ale jest to poziom zabudowany - zwrócił uwagę Sawicki i wyjaśniał, że bombę najpierw trzeba było przenieść pod otwór technologiczny, a później podnieść na powierzchnię. W tym czasie musiała być unieruchomiona i odpowiednio zabezpieczona, żeby nie spadła.

Około południa akcja wydobywania niewybuchu się zakończyła i został on przewieziony na poligon.

Autor:mp

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Twitter/Ministerstwo Obrony Narodowej

Pozostałe wiadomości