Przygotuj się na:

Utrudnienia na Ursynowie

W weekend na Płaskowickiej ciąg dalszy prac związanych z budową Południowej Obwodnicy Warszawy. Z utrudnieniami muszą liczyć się kierowcy i pasażerowie komunikacji miejskiej.

Nagranie ataku na ośrodek: ciężkie przedmioty, uszkodzone szyby

TVN Warszawa

Atak na OchocieOśrodek Kultury Muzułmańskiej
wideo 2/3

Dewastację szyb w Ośrodku Kultury Muzułmański uchwyciły kamery monitoringu. Na nagraniu widać, jak sprawca bądź sprawcy w kapturach rzucają przedmiotami w okna i drzwi.

Do dewastacji doszło w nocy z niedzieli na poniedziałek. W budynku przy Bohaterów Września wybito kilkanaście szyb. Moment tego zdarzenia zarejestrowały kamery, a nagranie udostępnili nam Ośrodek Kultury Muzułmańskiej. Jego przedstawiciele przekazali nam nagrany telefonem komórkowym obraz z monitoringu.

W okna i drzwi

W kadrze widać między innymi przechodzącą osobę w kapturze. Trzyma w ręku przedmiot przypominający cegłę, a następnie rzuca nim kilka razy w elewację budynku. W kolejnym kadrze znalazła się osoba z kapturem na głowie. W ręku ma mniejszy przedmiot (przypominający kamień), którym rzuca w drzwi, podnosi i go i powtarza atak kilka razy. Później odchodzi. Z nagrania wynika, że ataki miały miejsce około 1.30 i 2.30 w nocy, 27 listopada.

Według osób z ośrodka, napastników było przynajmniej dwóch.

"Islamofobia i rasizm"

Po zdarzeniu głos w sprawie ataku zabrali przedstawiciele ośrodka. Przewodniczący Rady Naczelnej Ligi Muzułmańskiej Imam Youssef Chadid powiedział wprost: - Akt wandalizmu w ośrodku nastąpił na tle rasistowskim. - Islamofobia i rasizm bardzo mocno rosną w Polsce. Musimy zrozumieć (...), że to jest atak na tle rasistowskim, jestem pewny na sto procent - powiedział Chadid.

Podopieczni zdewastowanego w poniedziałek ośrodka obawiają się o swoje bezpieczeństwo i ślą prośby o pomoc do instytucji państwowych. Policja obiecuje, że zapewni im bezpieczeństwo, ale dodaje, że wcześniej nie zwracali się o pomoc.

CZYTAJ WIĘCEJ. Policja wyjaśnia też okoliczności ataku. Podkreśla, że dewastacja miała charakter incydentalny - przed miesiącem ktoś rzucił butelką w elewację budynku, natomiast wcześniej nie dochodziło tam do podobnych incydentów.

W 2015 roku pisaliśmy z kolei, że na teren ośrodka ktoś wrzucił mięso wieprzowe. Wówczas zarzut usłyszała 29-letnia kobieta. Według śledczych, sprofanowała świątynię, bowiem Koran zabrania muzułmanom spożywania wieprzowiny, a właśnie takiego mięsa użyto. Artykuł 196 Kodeksu karnego o obrazie uczuć religijnych pozwala skazać kobietę nawet na dwa lata więzienia.

ran/r