Najnowsze

Nagły zwrot w sprawie Emilii. Budynek jednak zabytkiem?

Najnowsze

Jan Smaga / MSNPawilion Emilia

Barbara Jezierska postanowiła z hukiem rozpocząć urzędowanie na stanowisku wojewódzkiego konserwatora zabytków. Dzień po tym, jak stołeczny konserwator wystąpił z inicjatywą przeniesienia zagrożonego rozbiórką pawilonu Emilii, wszczęła procedurą wpisania go do rejestru zabytków. To całkowicie pokrzyżowałoby plany spółki Griffin - dewelopera, który chce w tym miejscu budować wieżowiec.

O decyzji Jezierskiej poinformowało w komunikacie biuro prasowe wojewódzkiego mazowieckiego konserwatora zabytków.

- Barbara Jezierska wszczęła postępowanie w sprawie wpisu do rejestru zabytków nieruchomych woj. mazowieckiego – zgodnie z treścią wniosku "zespołu pawilonu handlowego Emilia" – czytamy.

Wniosek w tej sprawie złożyli aktywiści ze stowarzyszenia Miasto jest Nasze. Chcą, by w rejestrze znalazł się dawny pawilon ekspozycyjny oraz wnętrza handlowe, dawna kawiarnia i zaplecze administracyjno-biurowe w przyziemiu i pierwszej kondygnacji budynku mieszkalnego przy ul. Pańskiej, połączone łącznikami nad pasażem między pawilonem i budynkiem mieszkalnym.

"Bardzo dobra wiadomość"

- To znakomity dzień dla aktywistów miejskich. Świetna wiadomość – skomentował z radością w głosie, Jan Śpiewak, prezes stowarzyszenia Miasto jest Nasze.

Jak dodał, decyzja Jezierskiej to zmiana, którą aktywiści bardzo czekali. – To krok dla ochrony dziedzictwa, interesu i spuścizny Warszawy. To tym właśnie powinni zajmować się urzędnicy i konserwator. Bardzo popieram tę decyzję – powiedział Śpiewak.

Nie pierwszy raz

Pawilon Emilii już raz próbowano objąć ochroną konserwatorską. W 2012 stołeczny konserwator zabytków Piotr Brabander, w nocy, kilka godzin po sprzedaniu przez Skarb Państwa działki z Emilią wpisał budynek do ewidencji zabytków.

Obie strony transakcji nie wiedziały, że pawilon jest objęty ochroną. Finalnie Emilia została wyłączona z ewidencji zabytków przez ówczesnego wojewódzkiego konserwatora zabytków Rafała Nadolnego.

Jego rzeczniczka wówczas tłumaczyła, że wyłączenie pawilonu z gminnej ewidencji zabytków spowodowane jest tym, że nowe wskazania ministra kultury przekreślają możliwość nałożenia prawnej ochrony konserwatorskiej poprzez włączenie do gminnej ewidencji. - Minister sprecyzował w nich, że ewidencja zabytków jest przeznaczona wyłącznie dla zabytków, a pawilon Emilia jako obiekt współczesny zabytkiem nie jest - mówiła w 2013 roku Agnieszka Żukowska.

Do rozbiórki

Od 2008 roku budynek po sklepie meblowym jest tymczasową siedzibą Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Trzy lata temu firma Griffin Advisors kupiła od skarbu państwa spółkę Meble Emilia wraz z należącym do niej, modernistycznym pawilonem.

Budynek ma zostać rozebrany, a na jego miejscu ma powstać 196-metrowy wieżowiec. Zgoda na rozbiórkę będzie ważna od maja bieżącego roku.

Jak pisaliśmy wcześniej, Michał Krasucki z urzędu stołecznego konserwatora zabytków ma pomysł, by pawilon przenieść bliżej Pałacu Kultury. Firma Griffin podjęła z miastem negocjacje w tej sprawie. Ewentualny wpis do rejestru zabytków całkowicie pokrzyżował by te plany.

Kilkadziesiąt minut po informacji od wojewódzkiej konserwator zabytków do sprawy odniósł się sam inwestor.

Zobacz archiwalny materiał o Emilii z programu "Czarno na Białym":

Co dalej z Emilią?
Co dalej z Emilią?TVN24

jb/r

Źródło zdjęcia głównego: Jan Smaga / MSN

Pozostałe wiadomości