Nadzwyczajna sesja ws. reprywatyzacji na Pradze. "Nie wiemy, co mamy robić"


– Pani prezydent hucznie zapowiedziała zatrzymanie reprywatyzacji, lecz nie poszły za tym konkretne działania. Co znaczy, że zwroty budynków są wstrzymane? W jakim trybie? Na jakiej podstawie prawnej? – pyta z niepokojem burmistrz Pragi Północ. Na najbliższy czwartek zapowiada nadzwyczajną sesję rady dzielnicy w sprawie reprywatyzacji.

Początek sesji zaplanowano na godzinę 16.00. Wniosek o jej zwołanie złożył zarząd Pragi Północ.

Dlaczego? - Chcemy porozmawiać o reprywatyzacji. Na Pradze mamy szereg budynków, które czekają na decyzję o zwrocie, spisanie aktów notarialnych czy nawet przekazanie. Nie chcemy tego robić. W niektórych przypadkach mamy podejrzenie, że roszczenia zostały nabyte z naruszeniem prawa, dlatego skierowaliśmy zawiadomienie do prokuratury w tej sprawie – mówi burmistrz Wojciech Zabłocki (PiS).

"Zostajemy z realnymi problemami"

Nie kryje rozczarowania działaniami władz miasta. Przypomina, że kilka dni temu Hanna Gronkiewicz-Waltz zapowiedziała wstrzymanie zwrotów, ale wciąż nie ma żadnej oficjalnej decyzji w tej sprawie.

– Czekamy na jakieś zarządzenie lub oficjalne pismo. Bo co znaczy, że zwroty są wstrzymane? W jakim trybie? Na jakiej podstawie prawnej? – zastanawia się Zabłocki.

- Można organizować konferencję, zapowiadać wielkie zmiany i dymisjonować polityków. Ale co z tego, jeśli my tu w dzielnicy zostajemy z realnymi problemami i pytaniami, na które nie mamy odpowiedzi – żali się.

I przyznaje, że po ostatnich wydarzeniach w ratuszu, mieszkańcy częściej dopytują o zwroty. Z jednej strony niepokoją się o swoje nieruchomości. Z drugiej, mają nadzieję, że uda się je uratować przed oddaniem w prywatne ręce.

"Warszawa to nie tylko Śródmieście"

W ubiegły piątek Hanna Gronkiewicz-Waltz wraz z nowym wiceprezydentem Witoldem Pahlem zapowiedzieli powołanie specjalnego audytu w sprawie reprywatyzacji. Kontrola ma jednak dotyczyć tylko dzielnicy Śródmieście.

Zabłocki przyznaje, że jest zaskoczony tą decyzją. - Warszawa to nie tylko Śródmieście – oburza się. - Na Pradze mamy chyba największy zasób lokalowy i ogromne problemy z reprywatyzacją. Też oczekujemy wyjaśnień – dodaje.

Obecność władz Warszawy na nadzwyczajnej sesji nie jest jednak jeszcze pewna.

– Wysłaliśmy zaproszenie. Czekamy na odpowiedź. Zdaję sobie sprawę, że sama pani prezydent może nie przyjechać, ale odpowiednio przygotowany i umocowany przedstawiciel powinien się stawić – wyraża nadzieję Zabłocki.

- Przecież zapowiadany przez panią prezydent audyt będzie dotyczył nie tylko samego Śródmieścia, ale całej dawnej gminy Centrum. W jej skład wchodziło siedem dzisiejszych dzielnic, w tym Praga Północ. Warto o tym pamiętać - przypomina rzecznik ratusza Bartosz Milczarczyk.

Burmistrzowie idą do prokuratury

Na początku września burmistrz Pragi Północ złożył do prokuratury zawiadomienie dotyczące nieprawidłowości przy zwrocie trzech nieruchomości: Łochowska 38, Jagiellońska 14, Stolarska 9.

- Przejrzałem dokumenty. Jedna z pań, na której nazwisko kuratorzy odzyskują kamienice, zmarła w 1974 r. w Brazylii. Mamy nawet przetłumaczony akt zgonu przez tłumacza przysięgłego. Takich spraw jest więcej – mówił wtedy Zabłocki.

Podobne zawiadomienie (również w sprawie trzech nieruchomości) złożył we wrześniu burmistrz Śródmieścia Piotr Kazimierczak.

CZYTAJ WIĘCEJ NA TEN TEMAT:

Konferencja burmistrzów dzielnic

kw//ec

Pozostałe wiadomości

Lista zarzutów dla 37-latka, którego zatrzymali policjanci z Białołęki jest długa. Mężczyzna nie dość, że został przyłapany na kradzieży mebli ogrodowych, to pod sklep przyjechał autem, do którego się wcześniej włamał. Poza tym kierował w stanie nietrzeźwości i pomimo orzeczonych sądowych zakazów prowadzenia pojazdów.

Cudzym autem przyjechał ukraść meble z wystawy sklepowej, podał dane swojego brata

Cudzym autem przyjechał ukraść meble z wystawy sklepowej, podał dane swojego brata

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Most pieszo-rowerowy łączący brzegi Wisły wciąż budzi wiele emocji. Przeszły nią już setki tysięcy osób. Drogowcy tłumaczą, dlaczego - mimo otwarcia - na przeprawie wciąż trwają prace wykończeniowe i można tam spotkać robotników.

"Żadna budowla oddana do użytku w ostatnich latach w Warszawie nie budziła takich emocji"

"Żadna budowla oddana do użytku w ostatnich latach w Warszawie nie budziła takich emocji"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Pracownik, który na zlecenie administracji jednego z domów na Grochowie prowadził prace na terenie plenerowej siłowni i placu zabaw, zostawił otwartą skrzynkę elektryczną oraz niezabezpieczony dół z ostrymi krawędziami ciętego metalu.

Na placu zabaw zostawił groźną pułapkę

Na placu zabaw zostawił groźną pułapkę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Odpady komunalne zalegają w Otwocku. Firma, która zajmowała się ich wywozem, nagle przestała świadczyć usługi miastu. Urzędnicy podstawiają kontenery i obiecują szybko rozwiązać problem.

Śmieciowy problem w Otwocku. Nikt nie odbiera odpadów, na ulicach postawiono kontenery

Śmieciowy problem w Otwocku. Nikt nie odbiera odpadów, na ulicach postawiono kontenery

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dzielnicowy brał udział w lekcji w szkole podstawowej w Lutocinie pod Żurominem na Mazowszu. W pewnym momencie nauczycielka zaczęła dziwnie się zachowywać. Kobieta straciła zdolność mowy, a następnie zemdlała. Policjant początkowo przypuszczał, że dostała udaru. Symptomy i urządzenie do monitorowania parametrów wskazywały jednak na cukrzycę. Życie kobiety było zagrożone.

Policjant prowadził lekcję, nauczycielka nagle zemdlała

Policjant prowadził lekcję, nauczycielka nagle zemdlała

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Drogowcy chwalą się pierwszymi widocznymi zmianami w Parku Skaryszewskim. Latarnie na betonowych słupach, które niemal nie dawały światła to już przeszłość. Zastąpiły je pastorały warszawskie - nowoczesne konstrukcje w historycznej stylistyce. Trwają przy nich prace wykończeniowe. Postępy widać też przy remoncie nawierzchni głównej alei parkowej.

Betonowych latarni w Parku Skaryszewskim już nie ma, zastąpiły je pastorały

Betonowych latarni w Parku Skaryszewskim już nie ma, zastąpiły je pastorały

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mazowiecki Zarząd Dróg Wojewódzkich poinformował o rozpoczęciu prac naprawczych tunelu w Sulejówku w ciągu drogi 638. - W miejsce uszkodzonego elementu zostaną wstawione dwie nowe belki stalowe. Ruch zostanie przywrócony na początku przyszłego tygodnia - obiecali urzędnicy.

Rozpoczęli naprawę tunelu w Sulejówku. Uszkodził go kierowca tira

Rozpoczęli naprawę tunelu w Sulejówku. Uszkodził go kierowca tira

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Królik błąkał się na jednym z osiedli na warszawskich Bielanach. Znalazł go jeden z mieszkańców, ale nie mógł zatrzymać. Zwierzaka przejął Ekopatrol stołecznej straży miejskiej. Do domu zabrała go jedna ze strażniczek miejskich. Zostanie tam na stałe, chyba że zgłosi się po niego prawowity właściciel.

Zagubiony Bugs "miał w oczach coś takiego", że zauroczył strażniczkę i zamieszkał w jej domu

Zagubiony Bugs "miał w oczach coś takiego", że zauroczył strażniczkę i zamieszkał w jej domu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek, 19 kwietnia, przypada 81. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim - największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej. Tego dnia wolontariusze będą wręczać mieszkańcom Warszawy symboliczne papierowe żonkile, by uczcić pamięć bohaterów tamtych wydarzeń. O 12 zostaną włączone syreny wojewódzkiego systemu ostrzegania i alarmowania.

81 lat temu chwycili za broń, by walczyć o godność

81 lat temu chwycili za broń, by walczyć o godność

Źródło:
tvnwarszawa.pl/PAP

W piątek przypada 81. rocznica powstania w getcie warszawskim. - Aby uczcić pamięć bohaterów, decyzją Wojewody Mazowieckiego Mariusza Frankowskiego, w piątek o godzinie 12:00 zostaną włączone syreny - poinformowały służby wojewody.

W piątek zawyją syreny. Rocznica powstania w getcie

W piątek zawyją syreny. Rocznica powstania w getcie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W tym tygodniu metropolita krakowski arcybiskup Marek Jędraszewski przyjechał z wizytą do Pałacu Prezydenckiego. Parze prezydenckiej wręczył dość niecodzienny prezent: relikwie świętego Floriana i świętej Jadwigi.

Kontrowersyjny duchowny z wizytą w Pałacu Prezydenckim. Przekazał niezwykły prezent

Kontrowersyjny duchowny z wizytą w Pałacu Prezydenckim. Przekazał niezwykły prezent

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W jednym z dużych sklepów w Piasecznie mężczyzna wziął z półki różne rodzaje cukierków. Przy kasie samoobsługowej słodkości zważył jako... marchewkę. I choć kwota, na którą 32-latek oszukał sklep, jest niewielka, kara za przestępstwo może być znacznie dotkliwsza. Mężczyźnie grozi nawet do ośmiu lat pozbawienia wolności.

Cukierki zważył jako marchewkę. Grozi mu nawet osiem lat więzienia

Cukierki zważył jako marchewkę. Grozi mu nawet osiem lat więzienia

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zabezpieczono monitoring, przesłuchano pierwszych świadków. Prokuratura prowadzi dochodzenie w sprawie zatrucia w jednej z podwarszawskich szkół. Ucierpiało tam 41 osób.

Zatrucie w podwarszawskiej szkole, kilkadziesiąt osób ucierpiało. Prokuratura o pierwszych ustaleniach śledztwa

Zatrucie w podwarszawskiej szkole, kilkadziesiąt osób ucierpiało. Prokuratura o pierwszych ustaleniach śledztwa

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek w 14 stołecznych kinach rozpocznie się Tydzień Warszawskich Kin Studyjnych. W programie są seanse filmowych klasyków, kronik, warsztaty i spotkania z artystami, a także spacer z reżyserem Dariuszem Gajewskim śladami lokacji do filmu "Warszawa".

Na otwarcie "Wilczyca", potem spacer śladami "Warszawy" Gajewskiego

Na otwarcie "Wilczyca", potem spacer śladami "Warszawy" Gajewskiego

Źródło:
PAP

W czwartek w godzinach porannego szczytu aktywiści z grupy Ostatnie Pokolenie zablokowali ulicę Modlińską. Interweniowali policjanci.

Aktywiści znów blokowali ważną arterię

Aktywiści znów blokowali ważną arterię

Źródło:
tvnwarszawa.pl