Przygotuj się na:

Utrudnienia na Ursynowie

W weekend na Płaskowickiej ciąg dalszy prac związanych z budową Południowej Obwodnicy Warszawy. Z utrudnieniami muszą liczyć się kierowcy i pasażerowie komunikacji miejskiej.

Nadzór wysłał decyzję tydzień temu, ratusz nie odebrał jej do dziś

TVN Warszawa

Władze Warszawy o decyzji GINBTVN24
wideo 2/3

- Decyzja Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego ma charakter ostateczny i oznacza konieczność wstrzymania prac budowlanych - mówi nam rzeczniczka urzędu. Ale jak to możliwe, że ratusz wciąż "oficjalnie" nie wie o uchyleniu pozwolenia na budowę metra, skoro decyzja została wydana dziesięć dni temu?

Od środy, kiedy dowiedzieliśmy się o uchyleniu przez Głównego Inspektora pozwolenia na budowę stacji metra Księcia Janusza, nie tylko mieszkańcy Woli zadają sobie jedno pytanie - trwają prace czy nie?

- Decyzja oznacza konieczność wstrzymania robót budowlanych. Jest ostateczna. W momencie, kiedy otrzyma ją adresat podlega wykonaniu - mówi nam krótko Renata Ochman-Berg, rzecznik prasowa GINB.

Oznacza to, że na razie budowa na przyszłej stacji Księcia Janusza wciąż trwa. Ale w momencie, kiedy decyzja Inspektora trafi do stołecznego ratusza i zostanie odczytana przez władze stolicy, trzeba będzie wstrzymać prace. Robotnicy wyłączą ciężki sprzęt i zejdą z placu budowy.

Decyzję doręczono

Jeszcze w czwartek na konferencji prasowej wiceprezydent Kaznowska zapewniała, że decyzja GINB do ratusza nie dotarła. Mimo, że urzędujący w tym samym budynku (przy placu Bankowym) wojewoda mazowiecki otrzymał ją - jak poinformował - już w Wielki Piątek.

Dla pewności zapytaliśmy rzeczniczkę GINB, czy decyzja o uchyleniu pozwolenia na budowę na pewno została wysłana do ratusza. W odpowiedzi usłyszeliśmy krótkie: "oczywiście".

- Nasza decyzja została wydana 11 kwietnia. Została też doręczona do urzędu miasta 13 kwietnia. Była awizowana, ale jej nie odebrano. Taki mamy stan wiedzy na wczoraj (czwartek - red.) - informuje Ochman-Berg.

O wyjaśnienie spytaliśmy w stołecznym ratuszu. Czekamy na odpowiedź.

Przestój w budowie

Co jeśli prace faktycznie zostaną wstrzymane? Jak mówi nam rzecznika GINB, będą mogły ruszyć na nowo dopiero po tym, jak wojewoda mazowiecki wyda nowe pozwolenie na budowę. - Natomiast będą mogły być wykonywane prace zabezpieczające. W przeciwnym wypadku to mogłoby być niebezpieczne - podkreśla Ochman-Berg.

W piątek o 14.00 ma odbyć się spotkanie wojewody mazowieckiego i władz stołecznego ratusza.

Wątpliwości do własności gruntów

Decyzję Inspektora jako pierwszy do publicznej wiadomości podał radny PiS Oskar Hejka - publikując ją na Twitterze. W piśmie czytamy, że Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego uchyla decyzję na budowę po rozpatrzeniu odwołań między innymi Spółdzielni Mieszkaniowej "Koło" i Towarzystwa Ochrony Przyrody. I przekazuje ją wojewodzie mazowieckiemu do ponownego rozpatrzenia.

Składający odwołanie mieli wątpliwość co do tego czy miasto faktycznie jest w posiadaniu wszystkich działek potrzebnych pod metro. Według GINB - uzasadnione.

"Z analizy akt sprawy wynika, że inwestor złożył nieprawidłowo wypełnione oświadczenia o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane" - czytamy w uzasadnieniu inspektora. GINB podkreśla też, że jeden ze skarżących przedstawił kopię aktu notarialnego, na mocy którego nabył własność do dwóch działek.

Jak powiedziała w czwartek wiceprezydent Renata Kaznowska, spośród 62 tysięcy m kw. potrzebnych pod tę inwestycję, wątpliwości są wobec 1900 mkw. (to sześć działek i około 3 procent całości).

Przekonywała też, że działki "nie wchodzą w bezpośredni obszar inwestycji". - Nie będzie tam wyjść, wejść, nie będzie tam wind. Na tych działkach mieliśmy przełożyć infrastrukturę podziemną, ba, myśmy ją prawie przełożyli - tłumaczyła.

- Ja w te wątpliwości nie wierzę, bo wiem, z jaką skrupulatnością wojewoda sprawdzał dokumenty – powiedziała Kaznowska.

"Inwestycja brutalnie wstrzymana"
Artur Węgrzynowicz, tvnwarszawa.pl

kw/pm