"Nadgryziony" księżyc w stolicy. Warszawiacy oglądali rzadkie zjawisko

Warszawa

TVN24Zaćmienie księżyca w stolicy

Księżyc w niecodziennej odsłonie. W poniedziałek wieczorem warszawiacy oglądali ostatnie w tym roku częściowe zaćmienie.

W stolicy wyjątkowe zjawisko podziwiano między innymi na placu Zamkowym. "Dech zapiera", "Tak jakby miał skorupę popękaną" - komentowali mieszkańcy, z którymi rozmawiał reporter TVN24.

- Niezwykła konfiguracja trzech ciał niebieskich, która jest rzadsza nawet niż zaćmienie słońca, bo zaćmienie słońca w ciągu roku możemy oglądać od dwóch do pięciu razy, zaćmień księżyca maksymalnie do trzech - mówił Karol Wójcicki.

Kiedy następuje zaćmienie?

Zaćmienie następuje w sytuacji, gdy Ziemia znajduje się pomiędzy Słońcem, a Księżycem w fazie pełni. Księżyc musi znaleźć się w stożku cienia Ziemi.

Wśród zaćmień wyróżnia się: całkowite, częściowe i półcieniowe.

Zaćmienie całkowite następuje wtedy, gdy cała tarcza Księżyca wejdzie w stożek cienia Ziemi (widać to dokładnie na poniższej ilustracji). Jeżeli chociaż część tarczy Księżyca znajdzie się poza tym stożkiem, zaćmienie nazwiemy częściowym. Z kolei zaćmienie półcieniowe to takie, gdy Księżyc znajduje się w stożku półcienia Ziemi (jest to obszar, w którym - patrząc np. z Księżyca - przesłonięta przez Ziemię jest jedynie część Słońca, a nie całe).

Układ ciał niebieskich w czasie zaćmienia Księżyca
wikipedia

Jak wygląda położenie ciał niebieskich podczas zaćmienia? Wszystko wyjaśnia powyższy schemat. Litera A to Słońce, B - Ziemia, C - Księżyc, D - stożek półcienia, E - stożek cienia całkowitego.Zaćmienie Księżyca widać "gołym okiem". Nie trzeba używać specjalnych przyrządów optycznych, aby móc je obserwować.

CZYTAJ WIĘCEJ NA TVNMETEO.TVN24.PL

kz/pm