Na Woli powstanie skwer prof. Bartoszewskiego?

TVN Warszawa

archiwum TVNWładysław Bartoszewski

Jeden ze skwerów na Woli może zyskać imię prof. Władysława Bartoszewskiego. To inicjatywa działacza Nowoczesnej. W najbliższy czwartek ostateczną decyzję w tej sprawie podejmą warszawscy radni.

Chodzi o skwer po południowej stronie ul. Ogrodowej, na tyłach Sądu Okręgowego - między ul. Białą, a al. Jana Pawła II. Jak czytamy w uzasadnieniu do uchwały, stworzenie tu miejsca upamiętniającego prof. Bartoszewskiego to inicjatywa mieszkańców.

Grupa licząca ponad 3 tys. osób złożyła w tej sprawie wniosek do prezydent Warszawy. Zbiórka podpisów w tej sprawie ruszyła w maju, o czym pisaliśmy na tvnwarszawa.pl. Rozpoczął ją Mariusz Malinowski, działacz partii Nowoczesna.

To skromny skwer

"Skwer nie ma nazwy, co dziwi zważywszy na jego duże znaczenie historyczne" – twierdził autor petycji. Jak wspomina dalej, przed wojną była tu ulica Biała, która łączyła sąd z ulicą Chłodną. Przychodzący tu Żydzi mogli dostać ubrania i fałszywe papiery, aby potem wyjść na wolność.

Pomagała im w tym Organizacja Żegota, w prezydium której był właśnie Władysław Bartoszewski.

"Idąc wąskim przesmykiem pomiędzy murami z obu stron ulicy Białej uciekinierzy i ich przewodnicy przeżywali niezwykłe emocje. To miejsce nasycone jest ich nadzieją wolności. Dlatego uważam, że Profesorowi podobało by się, aby nosiło Jego imię. To skromny skwer" – pisał w petycji Malinowski.

Tu będzie skwer prof. Bartoszewskiego
UM Warszawa

Radni dzielnicy dali zielone światło

Jak wyliczają miejscy urzędnicy, na stworzenie skweru Bartoszewskiego potrzeba około 6,5 tys. zł. "To koszt instalacji tablic z nazwą skweru" – wyjaśniają. Środki te zapewnić ma Zarząd Dróg Miejskich.

W ostatni wtorek nad pomysłem Malinowskiego pochylili się radni Woli należący do dzielnicowej Komisji Ładu Przestrzennego i Nieruchomości. Projekt przyjęli pozytywnie. Aby jednak mógł wejść w życie, wymaga zgody Rady Warszawy. Głosowanie w tej sprawie zaplanowano na najbliższej sesji, w czwartek 20 października.

Władysław Bartoszewski zmarł w kwietniu ubiegłego roku, w wieku 93 lat. Był żołnierzem Armii Krajowej, więźniem Auschwitz, historykiem i pełnomocnikiem premiera ds. dialogu międzynarodowego.

Został pochowany na Powązkach.

CZYTAJ WIĘCEJ O JEGO SYLWETCE NA TVN24.PL

Prof. Bartoszewski spoczął na Powązkach
TVN24

kw/mś