Przygotuj się na:

ZIMA NA DROGACH

To właśnie teraz, gdy temperatura rano spada poniżej 7 stopni Celsjusza, a kolejki do warsztatów są krótkie, powinniśmy umówić się na sezonową zmianę opon.

Na Woli Ordon był Juliuszem. Teraz odzyskał dobre imię

Warszawa

tvnwarszawa.plPomylili imię patrona

Miejscy radni jednogłośnie przywrócili dobre imię Ordonowi. Na wolskich tabliczkach Julian od blisko stu lat jest Juliuszem.

Ulica Ordona pojawiła się na Woli w 1921 roku. Jej patronem jest oficer Wojska Polskiego, powstaniec listopadowy, który na miejskich oznakowaniach z Juliana zmienił się w Juliusza.

O sprawie na tvnwarszawa.pl pisaliśmy na początku lipca. Wtedy przewodnicząca komisji do spraw nazewnictwa przekazała nam, że radni "nie mają teraz czasu zająć się uchwałą".

Po prawie dwóch miesiącach doszło do głosowania. Radni za zmienieniem imienia opowiedzieli się jednogłośnie.

Posługiwał się imieniem Konstanty

Przez blisko sto lat nikt błędu nie zauważył, bo dla urzędników kwestia była nieoczywista. Jak informował nas Konrad Klimczak z biura prasowego miasta, Encyklopedia Powszechna Orgelbranda z 1901 r., Ilustrowana Encyklopedia Trzaski, Everta i Michalskiego z 1928 r. czy Encyklopedia Popularna PWN wyd. XXXVII z 2013 r. podawały, że powstaniec Ordon miał na imię Juliusz.

Jednak w 2015 roku sprawa wróciła na sesji rady dzielnicy. Mieszkańcy przedstawili inne źródła, poprali ich wolscy radni.

"Ordon posługiwał się głównie imieniem Konstanty, pod koniec życia dopisał imię Julian, co potwierdza podpis na testamencie. Również na nagrobku patrona, na Cmentarzu Łyczakowskim we Lwowie widnieje napis: Julian Konstanty Ordon" - czytamy w tekście uchwały.

W styczniu tego roku miejska komisja ds. Nazewnictwa Miejskiego przychyliła się do tej opinii.

Według szacunków, miasto za zmianę tabliczek zapłaci 1 240 złotych.

Na tej samej sesji radni zajęli się dekomunizacją ulic:

Dekomunizacja ulic dotknie 30 tys. mieszkańców"Polska i świat" TVN24
wideo 2/4

kz/b