Najnowsze

Na Trakcie Królewskim tylko elektryczne autobusy? Miasto planuje duże zakupy

Najnowsze

MZAMa być więcej autobusów ekologicznych

Do 130 sztuk miasto chce powiększyć flotę ekologicznych autobusów. Mają kursować głównie reprezentacyjnym Traktem Królewskim. Niektóre będą nawet wyposażone w pantografy.

Pierwszych 10 autobusów elektrycznych Miejskie Zakłady Autobusowe kupiły już w ubiegłym roku. Obsługują linię 222. Ale do 2020 roku miasto planuje dokupić kolejnych 120 pojazdów. Już na przełomie kwietnia i maja MZA chce rozpisać przetarg na 10 pierwszych z tej puli.

Zajezdnia na 100 elektrycznych

"Bezemisyjne pojazdy mają obsługiwać przede wszystkim trasy przebiegające przez Trakt Królewski, w tym najbardziej reprezentacyjną arterię stolicy Polski. Dla ułatwienia ich obsługi zostanie zmodernizowana zajezdnia Redutowa, w której znajdzie miejsce 100 elektrycznych autobusów przegubowych" - wyjaśniają Miejskie Zakłady Autobusowe na swojej stronie internetowej. To nie koniec zmian – na ulicach Warszawy ma pojawić się łącznie 19 stacji do ładowania pojazdów elektrycznych obsługujących 12 linii, które jeżdżą Traktem Królewskim.

Na razie dwie ładowarki i pantografy

Miejskie Zakłady Autobusowe w Warszawie zamierzają także korzystać z programu ZeEUS (Zero Emission Electric Bus System), który wspiera rozwój autobusów elektrycznych w Europie. 40 jego uczestników, w tym Barcelona, Londyn, Paryż, Sztokholm czy Cagliari otrzymuje dofinansowanie na konkretne działania w tym zakresie (zakup elektrobusów, ładowarek).

A jak ma zamiar to wykorzystać MZA? Chcą sfinansować dzięki programowi montaż pantografów na czterech z posiadanych już dziesięciu elektrobusów marki Solaris. W grę wchodzi także zakup dwóch ładowarek, które zostaną zamontowane na dwóch krańcach: przy Spartańskiej i Bielańskiej.

Autobus będą kursowały ze złożonymi pantografami. Gdy dojadą do jednego z dwóch krańców, rozłożą je pod ładowarką i będą zasilane. Adam Stawicki, rzecznik MZA szacuje, że pierwsza ładowarek – przy Spartańskiej pojawi się na przełomie tego i przyszłego roku. Wtedy też w pantografy mają zostać wyposażone cztery autobusy.

MZA liczą, że z programu uzyskają kilkaset tysięcy złotych

TAK MA WYGLĄDAĆ ZAJEZDNIA PRZY REDUTOWEJ:

ran//ec

Zajezdnia przy Redutowej
Zajezdnia przy RedutowejMZA

Źródło zdjęcia głównego: MZA

Pozostałe wiadomości