Na ten tunel czekali od lat, w piątek go otwierają

Warszawa

ZMIDOtworzą tunel w Międzylesiu

Długo oczekiwany przez mieszkańców tunel pod torami w Międzylesiu ma zostać otwarty w piątek. Na razie dla samochodów.

O tej inwestycji mówiło się od lat, teraz dobiega końca. W piątek wieczorem otwarty zostanie tunel drogowy pod linią kolejową w rejonie stacji PKP Międzylesie.

"Obiekty zrealizowane w ramach inwestycji zostaną oddane użytkownikom 28 października o godzinie 19" - doprecyzowała firma Strabag, wykonawca prac.

Zmiany na ulicach

"Prace przy przebudowie ul. Żegańskiej i Zwoleńskiej oraz budowie tunelu i przejść podziemnych rozpoczęły się półtora roku temu. Wszystko będzie gotowe w listopadzie – wtedy też otwarte zostaną nowe przejścia podziemne pod jezdniami ul. Patriotów i pod ul. Żegańską" – podają urzędnicy.

Przebudowane zostały także okoliczne ulice. Żegańska ma teraz dwie jezdnie, powstały dwa nowe ronda na skrzyżowaniu ulic Zwoleńskiej i Mrówczej oraz Żegańskiej i Dworcowej, a rondo przy ul. Pożaryskiego zostało przebudowane.

Nowe odcinki ulic Zwoleńskiej i Żegańskiej są na północ od miejsca, gdzie kiedyś był przejazd przez tory kolejowe, natomiast istniejące (i wyremontowane) fragmenty ul. Zwoleńskiej od Mrówczej do Patriotów oraz ul. Żegańskiej od Dworcowej do K. Szpotańskiego to teraz drogi lokalne.

"Przebudowane zostały także kilkusetmetrowe odcinki ul. Patriotów. Przed budową nie było tu wiele zieleni, teraz posadzono ponad 120 drzew (klonów, lip, świerków) i prawie 15 tys. krzewów (takich jak berberys, dereń, irga, forsycja, tawuła, bez, jałowiec, róże)" – informuje ratusz.

I przypomina, że przewidywany, całkowity koszt inwestycji wraz z odszkodowaniami za grunty to 148 mln zł.

Wycięte drzewa, rozebrane budynki

Inwestycja niosła za sobą kontrowersje. Z powodu budowy tunelu i podziemnych przejść trzeba było wyciąć znajdujące się tam drzewa i rozebrać budynki. O pożegnaniu jednego z domów pisaliśmy w styczniu.

Budowa tunelu pod torami w Międzylesiu ma ułatwić życie mieszkańców Wawra, a przede wszystkim kierowcom, którzy na skrzyżowaniu ul. Zwoleńskiej, Żegańskiej i Patriotów utykali w korkach.

CZYTAJ TEŻ O HISTORII JEDNEGO ZE ZBURZONYCH BUDYNKÓW I RODZINY, KTÓRA W NIM MIESZKAŁA:

O akcji "Pożegnanie z domem"
Mateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl

ran