Przygotuj się na:

MARATON WARSZAWSKI

Maraton i Półmaraton Warszawski startują w ostatni weekend września. Po raz pierwszy trasy obu biegów zostaną połączone, a na stołecznych ulicach pojawi się około 10 tysięcy biegaczy. Do rywalizacji staną także uczestnicy Mistrzostw Świata Głuchych w Maratonie. Trasa królewskiego dystansu będzie prowadziła przez Śródmieście, Mokotów, Pragę, Żoliborz i Bielany. W planach są też biegi towarzyszące: Bridgestone Sztafeta Maratońska oraz New Balance Bieg na Piątkę.

Najnowsze

Na Targowej zaczął się montaż tarczy TBM

Najnowsze


Budowa II linii metra na Pradze wreszcie nabiera tempa. Na ulicy Targowej pojawiły się już elementy TBM-u - maszyny, która niebawem zacznie drążyć tunel w kierunku pechowej stacji Powiśle.

Po tym, jak w sierpniu na budowie stacji Powiśle doszło do osunięcia zmieni, zapadła decyzja o zmianie harmonogramu budowy. Tarcze, które miały drążyć tunele pod dnem Wisły właśnie z Powiśla, w kierunku dw. Wileńskiego, pokonają ten odcinek w przeciwnym kierunku.

Montują trzecią tarczę

Na Pragę dotarły właśnie elementy trzeciego TBM-u (dwa pierwsze - Anna i Maria - drążą tunele z Woli przez Śródmieście w kierunku rzeki). Trwa jego montaż. Drążenie zacznie się prawdopodobnie na początku lutego.

- Najwięcej czasu pochłania nawet nie sam montaż maszyny, tylko przygotowania zaplecza, w tym doprowadzenie zasilania. Potrzebujemy na to nowych uzgodnień, m.in. z PKP Energetyka - tłumaczy Mateusz Witczyński, rzecznik prasowy konsorcjum AGP, które buduje II linię metra.

Budowa opóźniona?

Cały TBM to ponad stumetrowa maszyna - przemieszczająca się w tunelu podziemna fabryka, która drąży tunel i od razu ustawia jego obudowę z gotowych, betonowych prefabrykatów. Do jej uruchomienia potrzebny jest szyb startowy - tę rolę pełni korpus budowanej stacji.

Czwarty TBM drążenie zacznie mniej więcej miesiąc po pierwszym. Oficjalnie budowa II linii metra ma się zakończyć na przełomie 2013 i 2014 roku, ale wszystko wskazuje na to, że ma już co najmniej półrocznej opóźnienie.

roody

TBM przebił ścianęLech Marcinczak /tvnwarszawa.pl
Pierwszy przejazd tunelem II linii metraDawid Krysztofiński, tvnwarszawa.pl
Tak Maria drąży tunelDawid Krysztofiński/tvnwarszawa.pl