Na Targowej zaczął się montaż tarczy TBM


Budowa II linii metra na Pradze wreszcie nabiera tempa. Na ulicy Targowej pojawiły się już elementy TBM-u - maszyny, która niebawem zacznie drążyć tunel w kierunku pechowej stacji Powiśle.

Po tym, jak w sierpniu na budowie stacji Powiśle doszło do osunięcia zmieni, zapadła decyzja o zmianie harmonogramu budowy. Tarcze, które miały drążyć tunele pod dnem Wisły właśnie z Powiśla, w kierunku dw. Wileńskiego, pokonają ten odcinek w przeciwnym kierunku.

Montują trzecią tarczę

Na Pragę dotarły właśnie elementy trzeciego TBM-u (dwa pierwsze - Anna i Maria - drążą tunele z Woli przez Śródmieście w kierunku rzeki). Trwa jego montaż. Drążenie zacznie się prawdopodobnie na początku lutego.

- Najwięcej czasu pochłania nawet nie sam montaż maszyny, tylko przygotowania zaplecza, w tym doprowadzenie zasilania. Potrzebujemy na to nowych uzgodnień, m.in. z PKP Energetyka - tłumaczy Mateusz Witczyński, rzecznik prasowy konsorcjum AGP, które buduje II linię metra.

Budowa opóźniona?

Cały TBM to ponad stumetrowa maszyna - przemieszczająca się w tunelu podziemna fabryka, która drąży tunel i od razu ustawia jego obudowę z gotowych, betonowych prefabrykatów. Do jej uruchomienia potrzebny jest szyb startowy - tę rolę pełni korpus budowanej stacji.

Czwarty TBM drążenie zacznie mniej więcej miesiąc po pierwszym. Oficjalnie budowa II linii metra ma się zakończyć na przełomie 2013 i 2014 roku, ale wszystko wskazuje na to, że ma już co najmniej półrocznej opóźnienie.

roody

TBM przebił ścianę
TBM przebił ścianęLech Marcinczak /tvnwarszawa.pl
Pierwszy przejazd tunelem II linii metra
Pierwszy przejazd tunelem II linii metraDawid Krysztofiński, tvnwarszawa.pl
Tak Maria drąży tunel
Tak Maria drąży tunelDawid Krysztofiński/tvnwarszawa.pl
Pozostałe wiadomości