Na Powiślu zaczęło się mrożenie. Tunele metra gotowe w listopadzie

Można już przejść tunelem pod dnem rzeki
Można już przejść tunelem pod dnem rzeki
TVN24
TVN24Można już przejść tunelem pod dnem rzeki

Tunel II linii metra pod dnem Wisły jest już gotowy. W czwartek zajrzeliśmy do niego z kamerą. Tymczasem na Powiślu zaczęło się mrożnie gruntu. To początek przygotowań do budowy łącznika między dwiema częściami stacji Centrum Nauko Kopernik.

Mrożenie zaczęło się już kilka dni temu. Potrwa kilka miesięcy. Najpierw wydrążonych zostanie ponad 500 mikrotuneli, w których umieszczone zostaną rurki o małej średnicy i czujniki. Następnie wtłoczony zostanie do nich ciekły azot o temperaturze -196 stopni.

Na przełomie 2013 i 14 roku grunt pod tunelem Wisłostrady ma już osiągnąć charakterystykę zbliżoną do skały. Wtedy też zacznie się drążenie połączenia.

Wisłostrada ma być przejezdna

Jak zapewnia wykonawca prac, w żadnym momencie nie będzie konieczności zamykania tunelu Wisłostrady, ani ograniczana ruchu. Już dziś wyłączone są tam jednak dwa pasy (po jednym w każdym kierunku), a firma AGP apeluje przy okazji o ostrożną jazdę.

Prace są związane z awarią, do której doszło latem 2012 roku. Woda podmyła wtedy część gruntu pod tunelem i zalała budowaną stację metra.

Można przejść pod Wisłą

Tymczasem gotowe są już dwa 900-metrowe tunele pod dnem rzeki. W czwartek jednym z nich przeszedł reporter TVN24 Łukasz Wieczorek. Sama budowa tuneli ma się zakończyć już za miesiąc - drążenie trwa jeszcze na odcinku między Powiślem, a stacją Nowy Świat. Na samych stacjach trwają prace wykończeniowe.

Pierwsze pociągi mają nimi pojechać jeszcze przed Bożym Narodzeniem w 2014 roku.

roody

Pozostałe wiadomości