Przygotuj się na:

WOLA: ZMIANY TRAS AUTOBUSÓW

Wraz z planowanym na kwiecień 2020 roku otwarciem nowych stacji metra na Woli zmienić się muszą trasy wielu linii autobusowych. Zarząd Transportu Miejskiego pokazał plany, które będą podstawą konsultacji społecznych. Początek 10 grudnia.

Na placu Zamkowym rozbłysły choinki zasilane siłą mięśni

Warszawa


Lampki zasilane energią generowaną siłą ludzkich mięśni oświetliły we wtorek 10 świerków na pl. Zamkowym w Warszawie. Udekorowane przez uczniów ozdobami z surowców wtórnych drzewka trafią do domów dziecka i domów opieki społecznej.

Akcja "Choinki nadziei", organizowana przez Fundację Ekologiczną ARKA i Lasy Państwowe, odbywa się w całej Polsce już po raz 10. Ma na celu promowanie ekologicznego trybu życia i wspólnego spędzania Bożego Narodzenia, stara się także przypominać o ludziach samotnych i starszych, którzy święta niekoniecznie spędzają w swoim domu.

W tym roku organizatorzy postanowili dodatkowo oświetlić choinki za pomocą energii generowanej siłą ludzkich mięśni.

Cztery stojące pośród drzewek rowery wyposażono w prądnice, do których podłączono wiszące na drzewkach lampki świąteczne. Na rowery wsiedli uczniowie warszawskich szkół podstawowych, a także minister środowiska Maciej Grabowski.

Święta razem - nie w sklepach

Jak tłumaczył PAP Szymon Kułakowski z Fundacji Ekologicznej ARKA, wydarzenie z jednej strony nawiązuje do tradycji świątecznych, z drugiej promuje edukację ekologiczną.

- Przy choinkach nadziei odwiedzamy szkoły, organizujemy warsztaty o tym, jak kreatywnie wykorzystywać surowce wtórne i też zachęcamy dzieci, by ozdoby na choinki wykonywały własnoręcznie, w rodzinnym gronie, właśnie z surowców wtórnych - powiedział.

- Zwracamy też uwagę na konsumpcjonizm, który towarzyszy świętom i próbujemy dzieciom pokazać wartość spędzania świąt z rodziną i wykorzystania tego czasu razem, a nie np. w sklepach - dodał.

W akcji mogą wziąć udział dowolne placówki oświatowe.

- Mogą się zgłosić do lokalnego nadleśnictwa, dostaną tam drzewko, a z tym drzewkiem mogą pójść do domu starców, do domu dziecka i przedstawić tam przygotowany wcześniej program artystyczny" - mówiła PAP rzeczniczka Lasów Państwowych Anna Malinowska.

Kilkaset choinek przekazywanych później domom pomocy społecznej i domom dziecka pochodzi z cięć pielęgnacyjnych, więc - jak podkreśliła Malinowska - są pozyskiwane zgodnie ze sztuką ogrodniczą i w żaden sposób ich wycinka nie zagraża gospodarce leśnej.

Do 6 grudnia na placu Zamkowym ma pojawić się choinka świąteczna:

Świąteczna dekoracja
Mateusz Szmelter /tvnwarszawa.pl

PAP/kś/ran