Przygotuj się na:

ZIMA NA DROGACH

To właśnie teraz, gdy temperatura rano spada poniżej 7 stopni Celsjusza, a kolejki do warsztatów są krótkie, powinniśmy umówić się na sezonową zmianę opon.

Na Mazowszu koalicja bez zmian. Struzik dalej marszałkiem?

Warszawa

TVN24Adam Struzik nadal marszałkiem sejmiku?

Politycy przewidują, że koalicja PO - PSL nadal będzie rządzić na Mazowszu. Do sejmiku może nie wejść lewica.

Dla Polskiego Stronnictwa Ludowego to mogą być jedne z najlepszych wyborów od lat. Według sondażu IPSOS dla TVN24, w skali kraju PSL uzyskał poparcie 17 procent głosujących.

Jak wynika z najnowszych, cząstkowych danych PKW, wynik ten udało się podwoić w wyborach do sejmiku województwa mazowieckiego. 35,71 procent (dane PKW z godziny 15.15) to póki co najlepszy wynik PSL w wyborach do sejmików w całym kraju.

Drugie miejsce, według danych z godziny 6 rano, przypadło Prawu i Sprawiedliwości – 29,70 proc, a trzecie Platformie Obywatelskiej – 16,14 procent. Po południu komisja nie podała świeższych danych dla tych partii.

Czy PSL może już świętować? Sondaż IPSOS dla TVN24 wskazywał, że na Mazowszu wygra PiS przed PSL-em i PO.

W ocenie Marcina Kierwińskiego, szefa sztabu wyborczego Hanny Gronkiewicz-Waltz (PO), nawet jeśli dojdzie do zwycięstwa PiS, może nie być "zdolności koalicyjnej". Przewiduje, że koalicja PO - PSL, która przez ostatnie cztery lata rządziła Mazowszem, nadal utrzyma większość. - Poczekajmy na oficjalne wyniki - zaznaczył Kierwiński, który był gościem programu "Tak jest" w TVN24.

Kierwiński był gościem programu "Tak jest"
TVN24

"Dalszą pracę w samorządzie dedykuję Jakubowi"

Marszałkiem województwa prawdopodobnie pozostanie Adam Struzik.

Kilka dni przez wyborami spotkała go osobista tragedia. Zginął jego syn, Jakub. Struzik wycofał się z prowadzenia kampanii, ale nadal wiąże swoją przyszłość z polityką. - Mój niedzielny start w wyborach do Sejmiku i moją dalszą pracę w samorządzie dedykuję właśnie Jakubowi - napisał Struzik na jednym z portali społecznościowych po pogrzebie syna.

Klęska lewicy

Bardzo słaby wynik w wyborach do sejmiku osiągnął Sojusz Lewicy Demokratycznej. Poparcie 4,47 procent może nie dać SLD żadnego mandatu.

- Niestety, wszystko wskazuje na to, że nie zdobyliśmy żadnego mandatu w sejmiku. Mimo, że ja zdobyłem dużo głosów, to jednak metoda podziałów mandatów jest nieubłagana - komentuje w rozmowie z tvnwarszawa.pl Grzegorz Pietruczuk, polityk SLD, radny sejmiku mijającej kadencji.

Do tej pory SLD miało w sejmiku sześciu przedstawicieli.

Druga tura w stolicy?

Po godz. 15.00 Państwowa Komisja Wyborcza podała dane z 56,57 proc. zatwierdzonych protokołów. Wynika z nich, że w drugiej turze Hanna Gronkiewicz-Waltz może zmierzyć się z Jackiem Sasinem w walce o fotel prezydenta miasta.

Na nie ma oficjalnych danych dotyczących tego, wygrał wybory do rady miasta i rad dzielnic. Czytaj więcej: kto weźmie dzielnice?Jak podała po 15.00 PKW, frekwencja wyniosła 47,42 proc.

Konferencja PKW z godziny 15.15
TVN24

jb/mz