Przygotuj się na:

ZIMA NA DROGACH

To właśnie teraz, gdy temperatura rano spada poniżej 7 stopni Celsjusza, a kolejki do warsztatów są krótkie, powinniśmy umówić się na sezonową zmianę opon.

Na Marsa "roboty przerwano w połowie"? "Główne prace zakończono"

Warszawa

tvnwarszawa.pl"Roboty przerwano w połowie"

- Wyjątkowo smutny obrazek rozgrzebanej i porzuconej roboty- internauta Jarosław w ten sposób opisał to, co według niego dzieje się na ulicy Marsa. Drogowcy się dziwią i twierdzą, że inwestycja od dawna jest już ukończona a prace, które się toczą, związane są z budową ekranów akustycznych.

Chodzi o przebudowę ulicy Marsa na odcinku od ul. Naddnieprzańskiej do ul. Żołnierskiej. W ramach prac drogowcy wybudowali między innymi dwa wiadukty nad torami PKP.

"Roboty przerwano w połowie"

- Z bólem serca przejeżdżam po wiadukcie na ul. Marsa, gdzie roboty przerwano w połowie. Budowę zamknięto i zasiano trawkę - napisał na skrzynkę warszawa@tvn.pl internauta.

Z tą opinią nie zgadza się Małgorzata Gajewska, rzeczniczka ZMID, która twierdzi, że główne prace na inwestycji się zakończyły. - Wraz z oddaniem drugiego wiaduktu w ul. Marsa (w kierunku Rembertowa- red.) we wrześniu 2013 roku, można mówić o zakończeniu inwestycji.

Jak jednak dodaje, od wiosny kierowcy mogą napotkać utrudnienia w ruchu. - Wynikają one z budowy ekranów akustycznych, która potrwa do połowy lipca - wyjaśnia Gajewska.

Budowa ekranów w sądzie

Sprawa ekranów ciągnie się już od kwietnia 2013 roku, kiedy to Naczelny Sąd Administracyjny wstrzymał ich budowę. - Przeciwni ich montażowi przedsiębiorcy złożyli odwołanie od decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej- tłumaczy Gajewska.

Jak wyjaśnia rzeczniczka, NSA przekazał sprawę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w celu ponownego rozpatrzenia. - Do czasu rozstrzygnięcia tej sprawy, na wysokości posesji, których mieszkańcy protestowali, na razie ekranów nie zamontujemy- mówi Gajewska.

W pozostałych miejscach część ekranów akustycznych będzie przezroczysta. Początkowo ZMID na to się nie chciał zgodzić. Pisaliśmy o tym w maju 2013 roku.

Sprawa ekranów wciąż opóźnia wydanie pozwolenia na użytkowanie wiaduktu w kierunku Rembertowa. Jak pisaliśmy we wrześniu, został on udostępniony kierowcom , pomimo braku tego ważnego dokumentu. Jak tłumaczyli wówczas drogowcy, stary zagrażał bezpieczeństwu.

Początkowo ZMID miał zapłacić za to karę, jednakże wstrzymał ją Jacek Kozłowski, Wojewoda Mazowiecki . W ocenie wojewody mazowieckiego decyzja ZMID była słuszna społecznie.

Cztery wiadukty

Pierwszy etap prac na Marsa objął budowę dwóch nowych wiaduktów nad linią kolejową. Wraz z jezdniami powstały na nich chodniki, ścieżki rowerowe oraz ekrany akustyczne o wysokości 5 metrów. Zmienił się również kształt skrzyżowań ul. Marsa z ul. Chełmżyńską oraz ul. Żołnierską Rekrucką.

Stary wiadukt nad linią kolejową został rozebrany.

Drugi etap prac obejmie odcinek od ul. Żołnierskiej do granic miasta. W ramach inwestycji zostaną wybudowane między innymi kolejne dwa wiadukty w ul. Marsa. Ponadto drogowcy wybudują estakadę, którą kierowcy pojadą w lewo z ul. Marsa na ul. Żołnierską oraz wiadukt nad ul. Czwartaków. Poszerzony zostanie także wiadukt na PKP.

- W tym roku chcielibyśmy ogłosić przetarg na tę inwestycję- mówi Gajewska. - Na budowę mamy zarezerwowanych 370 mln złotych. Jej realizacja przewidziana jest na lata 2015-2016- dodaje.

Wiadukt w kierunku Rembertowa drogowcy otworzyli bez pozwolenia:

Wiadukt otwarty
Lech Marcinczak / tvnwarszawa.pl

su