Na koniec kampanii Wipler zapowiada oszczędności i rozdaje rowery

Warszawa

Mateusz Szmelter / tvnwarszawa.plWipler zakończył kampanię przed ratuszem

Zmniejszenie wydatków na komunikację i łączność, ograniczenie liczby urzędników, zwiększenie nakładów na budżet obywatelski - to niektóre zapowiedzi kandydata KNP na prezydenta Warszawy Przemysława Wiplera, który w piątek w podsumował swoją kampanię wyborczą. Wipler przekazał 20 rowerów dla domu dziecka nr 2 im. J. Korczaka. 10 rowerów rozdał z kolei przed ratuszem na placu Bankowym.

Wipler przypomniał na konferencji prasowej przed ratuszem, że jego hasło wyborcze to "Gospodarna Warszawa"; ocenił jednocześnie, że rządy Hanny Gronkiewicz-Waltz w stolicy cechują się niegospodarnością. Odniósł się w ten sposób m.in. do budowy centralnego odcinka II linii metra - jednej z największych inwestycji w Warszawie w ostatnich latach. Przypomniał, że w ostatnią niedzielę na stacjach metra odbył się dzień otwarty, chociaż nie było jeszcze możliwości przejazdu.- Tydzień przed wyborami Gronkiewicz-Waltz pokazywała metro, które nie jeździ, które jest spóźnione o tysiąc dni i które kosztowało o 250 mln zł więcej, niż planowano. Metro, które jest wielkim pomnikiem niegospodarności pani prezydent - powiedział Wipler.

Mapa wydatków, zapowiedź oszczędności

Kandydat KNP zaprezentował także mapę wydatków Warszawy za 2013 r. Powiedział, że w sumie opiewały na kwotę ponad 12 mld zł. - Największe wydatki w naszym mieście to transport i łączność - 34 proc. Tyle, ile pięć kolejnych największych miast w Polsce. Zaproponowałem bardzo duże oszczędności, zwłaszcza w wydatkach na transport autobusowy - zaznaczył Wipler.

Następną, w jego opinii, bardzo poważną pozycją w budżecie miasta są wydatki na oświatę i wychowanie. - Te pieniądze przekażemy rodzicom wprowadzając na poziomie Warszawy bon edukacyjny i wprowadzając zarząd szkoły przez stowarzyszenia rodziców - zapowiedział kandydat KNP.

Chce on również zmniejszenia wydatków na gospodarkę mieszkaniową.- Doprowadzimy do tego, że zostanie przywrócony wykup mieszkań komunalnych z 90 proc. bonifikatą, który wstrzymała Gronkiewicz-Waltz - podkreślił.

Mniej na administrację, więcej na budżet obywatelski

Zmniejszenie wydatków na administrację publiczną Wipler chce osiągnąć m.in. zmniejszając o połowę liczbę osób pracujących w stołecznym ratuszu. - Za rządów Gronkiewicz-Waltz liczba tych urzędników wzrosła ponad dwukrotnie - przekonywał.

Zapowiedział także, że jeżeli zostanie prezydentem stolicy zwiększy środki na budżet obywatelski. Mają one pochodzić z funduszy przeznaczanych na ochronę i dziedzictwo narodowe i na instytucje kultury fizycznej. - Te pieniądze, nie wszystkie, ale 350 mln zł chcemy dołożyć do budżetu obywatelskiego i zwiększyć go z obecnych symbolicznych trzech promili. Za prezydenta Przemysława Wiplera ten budżet wzrośnie ośmiokrotnie do 400 mln zł - zapowiedział.

Rozdawał rowery

Wipler w piątek rozdał także dziesięć z pięćdziesięciu rowerów, które kupił, by zwrócić uwagę na, jego zdaniem, "niegospodarne" tworzenie systemu wypożyczalni miejskich rowerów Veturilo. Rowery do domu dziecka przywieziono w paczkach. Na kartonach była naklejona informacja: "Sfinansowano ze środków KW Nowa Prawica Janusza Korwin-Mikke". - Rowery kupiłem za swoje pieniądze. Pieniądze, które wpłacono na konto sztabu wyborczego - podkreślił kandydat. Później pozował przy jednośladzie.

Przed ratuszem rowery rozstawiono z kolei koło stacji Veturilo. - Jedna z kobiet była bardzo zaskoczona, kiedy sprezentowano jej rower - informował reporter tvnwarszawa.pl Mateusz Szmelter. - Proszę głosować, a przynajmniej rozważyć. I zachęcić rodzinę - namawiał ją Wipler.

Rowery dla domu dziecka
Mateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl
Wipler przekazał rowery dla domu dziecka
Mateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl
Wipler rozdaje rowery przy ratuszu
Mateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl

Przeczytaj wywiad tvnwarszawa.pl z Przemysławem Wiplerem.

Wipler przekazał rowery dla domu dziecka | Mateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl
Wipler rozdawał rowery przed ratuszem | Mateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl
Wipler przekazał rowery dla domu dziecka | Mateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl
Wipler rozdawał rowery przed ratuszem | Mateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl
Wipler przekazał rowery dla domu dziecka | Mateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl
Wipler rozdawał rowery przed ratuszem | Mateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl

Poznaj kandydatów na prezydenta Warszawy.

PAP//mz