Na interaktywnej mapie zobaczysz, jak przebiegało Powstanie Warszawskie


Makieta z mapą stolicy z zaznaczoną rzeźbą terenu, ważnymi arteriami i budynkami to główny punkt nowej wystawy w Muzeum Powstania Warszawskiego. Na mapie z rzutnika wyświetlana jest animacja przedstawiająca 15 wybranych dni Powstania, w których dokonywały się znaczące zmiany.

- Idea powstania wystawy związana jest z faktem, że cała nasza ekspozycja stała jest bardzo emocjonalna. Nie tyle kieruje się kolejnymi dniami czy etapami Powstania Warszawskiego, co raczej sekwencjami najważniejszych zdarzeń czy miejsc. Może to jednak wprowadzać pewien rodzaj chaosu i osoby, które nie są zaznajomione z historią zrywu albo po prostu nie zdążyły jej poznać, trochę się w tym gubią - powiedziała Anna Grzechnik, kuratorka wystawy "1944/Topografia. Interaktywna mapa Powstania Warszawskiego".

Jak relacjonowała, muzeum bardzo chciało to uporządkować. - Zgłosiła się do nas firma, która zaproponowała, jak to zrobić w taki sposób bardzo czytelny i przyjemny wizualnie. Miała być to makieta, ponieważ bardzo interesujące jest spojrzenie na miasto z góry. Głównym punktem wystawy jest więc podświetlona zielonkawym światłem duża, drewniana makieta z mapą Warszawy z zaznaczoną rzeźbą terenu, Wisłą, najważniejszymi arteriami, budynkami, dworcami kolejowymi, mostami. Znalazły się na niej też dwa lotniska - na Okęciu i Bielanach, skąd Niemcy ostrzeliwali siły powstańcze. Jest zaznaczona także dawna Elektrownia Tramwajów Miejskich, czyli obecnie siedziba naszego Muzeum - mówiła Grzechnik.

Mapa Powstania Warszawskiego

Na makiecie z rzutnika wyświetlana jest animacja przedstawiająca 15 wybranych dni Powstania, podczas których dokonywały się jakieś znaczące zmiany. To m.in. 5 sierpnia i początek niemieckiego natarcia na Woli, 21 sierpnia i oblężenie Starówki czy 26 września i ostatnie boje na Mokotowie.

- Widzimy zajmowane przez strony pozycje, ruchy wojsk powstańczych, kierunek niemieckiego natarcia, zrzuty. Można prześledzić, którędy jeździł niemiecki pociąg pancerny również ostrzeliwujący pozycje powstańcze, którędy przebiegała ewakuacja kanałami, jak przemieszczało się dowództwo powstańcze, jak wysadzano mosty czy skąd nadeszło Ludowe Wojsko Polskie - powiedziała kuratorka.

Kolory i ruch

Poszczególne elementy są zaznaczone różnymi kolorami. - Długo zastanawialiśmy się, jakim zaznaczyć powstańców. Chcieliśmy, by była to barwa kojarząca się pozytywnie, dlatego zdecydowaliśmy się na kolor niebieski. Ewakuacja kanałami została zaznaczona na zielono. Kierunki niemieckiego natarcia mają barwę czarną, a strona sowiecka - czerwoną. Dzięki temu również łatwiej zapamiętać, kto gdzie się znajdował, przebieg działań staje się bardziej czytelny - podkreśliła Grzechnik.

Animacja trwa trzy minuty i ukazuje okres całego Powstania, od 1 sierpnia do 2 października. Towarzyszy jej interaktywny panel dotykowy, na którym znajduje się suwak umożliwiający przechodzenie do wybranej daty z przedstawionych na animacji.

- Zwiedzający mogą dzięki temu przeczytać szersze informacje na temat tego wydarzenia. W scenografii wystawy znalazły się także dwa umieszczone na ścianach "pasy" z fotografiami i informacjami o najważniejszych redutach powstańczych, miejscach gdzie działy się najistotniejsze akcje. Nie są one ułożone chronologicznie, ale pod względem ich ważności - zaznaczyła kuratorka.

Te reduty to m.in. Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych, Pasaż Simonsa, Pałac Michlera, czyli tzw. Pałacyk Michla, czy barykada w Alejach Jerozolimskich. W tej części znalazły się także bastiony niemieckiego oporu, m.in. Uniwersytet Warszawski, Cytadela i Bank Gospodarstwa Krajowego.

Wystawa na razie jest czasowa, jednak Muzeum rozważa umieszczenie jej w przyszłości na ekspozycji stałej.

Powstanie Warszawskie było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. 1 sierpnia 1944 r. do walki w stolicy przystąpiło około 40-50 tysięcy powstańców. Planowane na kilka dni trwało ponad dwa miesiące. W czasie walk w Warszawie zginęło ok. 18 tys. powstańców, a 25 tys. zostało rannych. Straty wśród ludności cywilnej były ogromne i wynosiły ok. 180 tys. zabitych. Pozostałych przy życiu mieszkańców Warszawy, ok. 500 tys., wypędzono z miasta, które po Powstaniu zostało niemal całkowicie spalone i zburzone.

Zobacz, jak wyglądał spot z okazji 74. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego:

[object Object]
Jesteśmy jeśli pamiętaszMuzeum Powstania Warszawskiego
wideo 2/2

PAP/kk

Źródło zdjęcia głównego: D. Gralak / MPW

Pozostałe wiadomości

O ponad 50 milionów złotych przekroczyła zakładany budżet najtańsza oferta na budowę nowego gmachu Wydziału Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii Uniwersytetu Warszawskiego. Uczelnia musi znaleźć dodatkowe środki albo powtórzyć przetarg.

Uniwersytet Warszawski chce budować w pobliżu kładki. Ale oferty przekroczyły budżet

Uniwersytet Warszawski chce budować w pobliżu kładki. Ale oferty przekroczyły budżet

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Od piątku w Świątyni Opatrzności Bożej w warszawskim Wilanowie będzie można oglądać "Wiejskie chaty pośród drzew". Pod tą nazwa kryje się jedyny obraz Vincenta van Gogha znajdujący się w polskich zasobach. Jego autentyczność potwierdzili m.in. eksperci Muzeum van Gogha w Amsterdamie.

Latami leżał na strychu. To jedyny obraz van Gogha w polskich zbiorach. Trafił na wystawę

Latami leżał na strychu. To jedyny obraz van Gogha w polskich zbiorach. Trafił na wystawę

Źródło:
PAP

Na budowie bemowskiego odcinka drugiej linii metra dokonano archeologicznego odkrycia. Odnaleziono fragmenty wiejskiej chałupy z czasów Jagiellonów, ceramikę kuchenną i ekskluzwną czy kości zwierzęce. Znaleziska to ślady podwarszawskich osad, które funkcjonowały tu w XV wieku.

Na budowie metra odnaleźli pozostałości średniowiecznej chałupy

Na budowie metra odnaleźli pozostałości średniowiecznej chałupy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prawie dwa promile alkoholu miał kierowca samochodu, który dachował na trasie S17 w miejscowości Żabianka koło Garwolina (Mazowieckie). W wyniku wypadku ranny został pasażer auta. Kierującemu grożą trzy lata więzienia.

Wjechał w barierki, potem dachował. Policja: kierowca miał 1,8 promila

Wjechał w barierki, potem dachował. Policja: kierowca miał 1,8 promila

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Uczelniana Komisja Wyborcza Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego oświadczyła, że anulowanie kandydatury profesor Agnieszki Cudnoch-Jędrzejewskiej na rektora "jest przedwczesne". W piątek, kilka dni przed wyborami, rektor WUM prof. Zbigniew Gaciong nałożył na swoją kontrkandydatkę karę dyscyplinarną, która - w jego ocenie - uniemożliwiała jej start w wyborach. W sprawę zaangażowało się Ministerstwo Zdrowia.

Zaostrza się spór na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. Komisja broni kontrkandydatki rektora

Zaostrza się spór na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. Komisja broni kontrkandydatki rektora

Źródło:
PAP

Nowe zapisy w regulaminie parkingów Parkuj i Jedź zaczną obowiązywać w niedzielę, 28 kwietnia. Kierowcy będą mogli pozostawić samochody przez cały weekend, również w nocy. Zmienią się stawki za parkowanie bez biletu komunikacji miejskiej. Wiele zmian dotyczy także posiadaczy samochodów elektrycznych i hybrydowych.

Ważne zmiany w regulaminie parkingów P+R wchodzą w życie w niedzielę

Ważne zmiany w regulaminie parkingów P+R wchodzą w życie w niedzielę

Źródło:
PAP

Bulwary od Wybrzeża Kościuszkowskiego po Gdańskie są zabytkiem. Nie przejęło się tym trzech młodych mężczyzn, którzy postanowili pokryć sprayem aż dziewięć metrów muru. Na widok strażników miejskich zaczęli uciekać.

Graffiti na zabytkowych bulwarach. Trzy osoby zatrzymane

Graffiti na zabytkowych bulwarach. Trzy osoby zatrzymane

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Akademia Pedagogiki Specjalnej, która dzierżawi domki na Osiedlu Przyjaźń, nakazała studentom opuścić akademiki do 9 maja, czyli jeszcze w trakcje trwania semestru letniego. W sprawie interweniowali stołeczna radna i ratusz. Urzędnicy zapewnili, że studenci mogą podpisać trzymiesięczną umowę z miastem. To uratuje ich przed wyprowadzką tuż przed sesją egzaminacyjną.

Kazali się wyprowadzić studentom z osiedla, reaguje stołeczny ratusz. "Dziwi nas postępowanie uczelni"

Kazali się wyprowadzić studentom z osiedla, reaguje stołeczny ratusz. "Dziwi nas postępowanie uczelni"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do 87-letniej kobiety zadzwonił mężczyzna podający się za pracownika banku. Przekonywał, że jej pieniądze są zagrożone, a on ma je ochronić. Zmanipulowana podczas rozmowy 87-latka z Bielan, przekazała oszustom oszczędności swojego życia. Straciła 160 tysięcy złotych.

Ostrzegał przed włamaniem do domu i kradzieżą pieniędzy. Sam był oszustem

Ostrzegał przed włamaniem do domu i kradzieżą pieniędzy. Sam był oszustem

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Nietrzeźwy kierowca wybrał się w niedzielę nad ranem na zakupy. Jazdę po Ciechanowie szybko zakończył na hydrancie, z którego po uderzeniu auta "woda lała się strumieniami". 21-latek zdarzenie zgłosił jednak uczciwie policji. Badanie wykazało, że miał 1,5 promila.

Pijany wjechał w hydrant, "woda lała się strumieniami"

Pijany wjechał w hydrant, "woda lała się strumieniami"

Źródło:
tvnwarszwa.pl

Na trasie S2, za węzłem Lotnisko, w porannym szczycie zderzyły się trzy samochody osobowe. Reporter tvnwarszawa.pl Artur Węgrzynowicz ustalił, że w kolizji nikt nie ucierpiał. Były jednak spore utrudnienia.

Zderzenie trzech aut na trasie S2, kierowcy utknęli w korku

Zderzenie trzech aut na trasie S2, kierowcy utknęli w korku

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Miejscy ogrodnicy razem z mieszkańcami posadzili w Warszawie pierwszy mikrolas, wykorzystując metodę japońskiego botanika. Zieleniec powstał u podnóża Kopca Powstania Warszawskiego.

Pierwszy w Warszawie mikrolas według metody japońskiego botanika

Pierwszy w Warszawie mikrolas według metody japońskiego botanika

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Piaseczna zatrzymali 23-latka, który uszkodził przypadkowe auto. Podczas przesłuchania mężczyzna tłumaczył, że "ze złości". Grozi mu pięć lat więzienia.

"Była to zwyczajnie głupota ze złości". Odpowie za uszkodzenie samochodu

"Była to zwyczajnie głupota ze złości". Odpowie za uszkodzenie samochodu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Warszawscy strażnicy miejscy z patrolu rzecznego pomogli 60-latkowi, który próbował postawić żagiel na kajaku. Niestety wpadł do wody i miał problem, by wrócić do kajaku.

Chciał postawić żagiel na kajaku, wpadł do wody

Chciał postawić żagiel na kajaku, wpadł do wody

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kilka minut utrudnień dla pasażerów i strachu o życie małego psa, który wyswobodził się z obroży i wpadł na tory metra na stacji Kondratowicza. Zdarzenie skończyło się szczęśliwie, ale Metro Warszawskie apeluje do opiekunów czworonogów o prawidłowe i odpowiedzialne przewożenie pupili.

Pies "uwolnił się z obroży" i wpadł na tory metra

Pies "uwolnił się z obroży" i wpadł na tory metra

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Straż miejska wezwała policję do handlarza truskawkami, który wystawił nielegalnie swoje stoisko na placu Defilad. Mężczyzna zagroził strażnikom, że "obetnie im nogi i utopi w Wiśle". Został zatrzymany.

Groził strażnikom, że "obetnie im nogi i utopi w Wiśle"

Groził strażnikom, że "obetnie im nogi i utopi w Wiśle"

Źródło:
tvnwarszawa.pl