Na dworze mróz, ale chętnych na Veturilo nie brakowało

Warszawa

ZDMRusza nowy sezon Veturilo

Choć temperatura nie przekraczała -9 stopni, chętnych na pierwszą w tym roku przejażdżkę miejskim rowerem nie zabrakło.

Pierwszego dnia marca w Warszawie maksymalna temperatura wyniosła -9 stopni. Nie zniechęciło to entuzjastów miejskich rowerów. O tym, jak warszawiacy inaugurowali nowy sezon Veturilo poinformował Łukasz Puchalski, dyrektor Zarząd Dróg Miejskich i rowery pełnomocnik prezydent Warszawy.Według podanych przez niego informacji przez cały dzień rowery wypożyczyło 1567 użytkowników. Rekordzista korzystał z roweru przez blisko dwie godziny (bez 44 sekund), choć nie ma pewności, że cały ten czas spędził, pedałując. Inni wypożyczali rowery średnio na 11 minut.

Z kolei 90 osób po raz pierwszy zarejestrowało się w systemie.

Sezon Veturilo trwa od 1 marca do końca listopada. W tym roku rowery można wypożyczać w 366 stacjach. System pracuje całą dobę, a pojazdy wypożycza się za pomocą terminala lub aplikacji mobilnej.

Kto może wypożyczyć rower?

Z rowerów Veturilo może korzystać praktycznie każdy. Wystarczy mieć ukończone 18 lat. Młodsi, od 13. roku życia, muszą przedstawić zgodę rodzica lub opiekuna prawnego.

"Zarejestrować można się przesz terminal, aplikację, infolinię lub stronę internetową. Konto będzie aktywne po jego zasileniu kwotą 10 złotych. Pobierane z niej będą opłaty za wypożyczenia, niewykorzystana kwota zwracana jest użytkownikowi po usunięciu konta" - informuje ZDM.

Pierwsze 20 minut jazdy tradycyjnym rowerem jest bezpłatne. Za kolejne 40 minut wypożyczenia tradycyjnego roweru trzeba zapłacić złotówkę, a za drugą godzinę - trzy złote. Trzecia godzina jazdy kosztuje pięć złotych, a czwarta i każda kolejna - siedem złotych.

Rowery elektryczne mają inną taryfę. Bezpłatnie można jeździć przez 20 minut, za korzystanie od 21 minut do godziny trzeba zapłacić sześć złotych. Druga i każda kolejna godzina wypożyczenia kosztuje 14 złotych.

Ponad 13 milionów

Veturilo po raz pierwszy wystartowało w sierpniu 2012 roku. W ubiegłym sezonie rowery były wypożyczane 5 136 388 razy, czyli średnio ponad 18,5 tysiąca razy dziennie.

Do grona użytkowników w 2017 roku dołączyły 164 tysiące osób. Łącznie przez minione pięć lat miejskie rowery wypożyczano 13 055 944 razy, a w systemie jest już 610 tys. użytkowników.

kz/pm