Na dworcu Centralnym wymienią ruchome schody z czasów Gierka


Zbliża się koniec udręki pasażerów, którzy ciężkie walizy wnosić musieli po ciągle psujących się schodach ruchomych na Dworcu Centralnym. W przyszłym tygodniu PKP ogłosi przetarg na ich wymianę.

Awarii ma dosyć każdy, kto choć raz wspinał się po stromych stopniach, które zamiast pomagać - przeszkadzają.

Ruchome tylko z nazwy

- Nic nie działa! Schody ruchome w górę nie działają i tak już chyba zostanie na wieki – denerwowała się jeszcze miesiąc temu internautka, która napisała do naszej redakcji.

Nic dziwnego - schody są tak stare, jak sam dworzec, oddany do użytku w 1975 roku. I choć były sprowadzone z Francji, przez lata zaniedbane, od dawna są w ruinie. W dodatku od dawna nie produkuje się już części zamiennych, więc naprawy są trudne i drogie.

Ruszą do końca roku

Mamy jednak dobrą wiadomość: nasza czytelniczka myliła się. Kolejarze przymierzają się właśnie do przetargu na nowe schody. - Planujemy wymianę 10 ciągów schodów ruchomych z galerii centralnej na perony i halę główną - informuje Katarzyna Grzduk z biura prasowego PKP. Jak zapewnia, pozwoli to zlikwidować awarie.

- Przetarg na wykonawcę zostanie ogłoszony w przyszłym tygodniu. Będą 2 tygodnie na złożenie ofert. W ciągu kolejnych kilku tygodni chcemy rozstrzygnąć postępowanie, a wymiana schodów nastąpi przed końcem roku – zapewnia Grzduk.

Nie zdążyli na Euro

Jak informuje Rynek Kolejowy spółka ma dostać na tę inwestycję 16 mln zł dotacji rządowej.

Początkowo kolejarze zapowiadali, że nowymi schodami wyjadą z peronów kibice piłkarscy, którzy przyjadą na Euro2012. Już w styczniu wiadomo było jednak, że się to nie uda. Termin został przełożony na "po mistrzostwach".

W 2011 roku kosztem 50 milionów złotych Dworzec Centralny został odświeżony.

wp/roody/k

Źródło zdjęcia głównego: Tomasz Zieliński /tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości