Na budowie autostrady znaleźli 20 bomb lotniczych

Warszawa

KPP Mińsk MazowieckiNiewybuchy znalezione niedaleko Mińska

W miejscowości Dębe Wielkie, koło Mińska Mazowieckiego, zabezpieczono 20 sztuk bomb lotniczych z czasów drugiej wojny światowej. Niewybuchy znaleziono podczas prac związanych z budową odcinka autostrady między Warszawą a Mińskiem.

Jak podaje mińska policja, waga każdego z pocisku wynosiła około 150 kilogramów. Przy okazji badana gruntu pod trasę znaleziono ich w sumie 20. Wszystkie zostały zabezpieczone przez patrol saperski z Jednostki Wojskowej w Wesołej. Niewybuchy przetransportowano na poligon, gdzie zostaną zdetonowane. Przejazd patrolu zabezpieczali policjanci z Halinowa, którzy używając sygnałów uprzywilejowania torowali drogę i ułatwili sprawne i bezpieczne przewiezienie wojennych pocisków. Cała akcja rozegrała się w czwartek 9 sierpnia.

Śmiertelne zagrożenie

"Policjanci apelują aby w sytuacji znalezienia podejrzanego przedmiotu, w żadnym wypadku go nie dotykać i nie przemieszczać. Należy pilnie powiadomić policję. Niepohamowana ciekawość może okazać się śmiertelnie niebezpieczna" - przestrzegają w komunikacie funkcjonariusze z Komendy Powiatowej Policji w Mińsku Mazowieckim.

Podkreślają, że ziemia często odsłania - zwłaszcza w lasach - różnego rodzaju miny, granaty, pociski i naboje artyleryjskie lub karabinowe, czy inny zawierający resztki materiałów wybuchowych złom. Są to najczęściej pozostałości po drugiej wojnie światowej.

Zabezpieczanie ich "na własną rękę" jest postępowaniem niebezpiecznym. Istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że w skorodowanym opakowaniu może znajdować się odporny na warunki atmosferyczne, niezależny od daty produkcji, niebezpieczny i ciągle zdatny do użytku ładunek wybuchowy. "Przemieszczanie znaleziska bywa bardzo ryzykowne, ponieważ niewłaściwe postępowanie może doprowadzić do zainicjowania eksplozji" - informują policjanci.

Oznaczyć i odseparować znalezisko

W przypadku ujawnienia niewybuchu lub niewypału czy innego, wzbudzającego podejrzenia przedmiotu, należy niezwłocznie powiadomić policję. Jeżeli mamy możliwość, można w widoczny sposób oznaczyć miejsce znaleziska i odseparować je od innych osób do czasu przyjazdu patrolu policji.

kw/gp