Przygotuj się na:

WOLA: ZMIANY TRAS AUTOBUSÓW

Wraz z planowanym na kwiecień 2020 roku otwarciem nowych stacji metra na Woli zmienić się muszą trasy wielu linii autobusowych. Zarząd Transportu Miejskiego pokazał plany, które będą podstawą konsultacji społecznych. Początek 10 grudnia.

Na Białołęce już żniwa

Warszawa

bialoleka.waw.plŻniwa na Białołęce

Na Białołęce, wśród wielotysięcznych blokowisk wciąż znajdują się pola. Na terenach przy ul. Szamocin oraz skrzyżowaniu Zdziarskiej i Ostródzkiej aktualnie trwają... żniwa. - Traktujemy te miejsca jako relikt przeszłości naszej dzielnicy. W końcu jeszcze jakiś czas temu wszędzie były tu pola - podkreśla Marzena Gawkowska, rzeczniczka urzędu dzielnicy.

Fotografie pola opublikowali przedstawiciele urzędu dzielnicy Białołęka na popularnym portalu społecznościowym. "Jak typujecie - gdzie zrobiliśmy swoje zdjęcia" - zapytali.

A internauci wskazali lokalizację.

Relikt przeszłości

- Oczywiście takie pola traktujemy jako relikt przeszłości. Możemy na palcach jednej ręki policzyć, ile ich mamy. Kultywujemy również tradycję dożynek, która odnosi się do historii tego miejsca - zaznacza Gawkowska. I przekonuje, że Białołęka jest najprężniej rozwijającą się dzielnicą w Warszawie. Podkreśla, że w tym momencie powstaje jednocześnie 14 nowych osiedli. - Mamy zameldowanych ponad 104 tys mieszkańców, a gdybyśmy dodali tych niezameldowanych to byłoby ponad 140 tys. - zaznacza.

"Nie potrzebują płodów rolnych"

Białołęka istnieje od 1425 roku. W 1938 roku liczyła tylko 600 mieszkańców, a dzieliła się na Białołękę Dworska i Białołękę Szlachecką. W 1951 roku została przyłączona do Warszawy.

Początkowo w większości stanowiła pole, dopiero z czasem zaczęto budować bloki mieszkalne. - Przyszedł taki moment, że deweloperzy chcieli budować osiedla na Białołęce, w związku z tym za duże pieniądze odkupili ziemię od rolników. W dzisiejszych czasach została garstka ludzi, którzy nie sprzedali swoich ziem. Uprawiają je, ponieważ to lubią. Robili tak ich ojcowie, dziadkowie. Nie potrzebują płodów rolnych, to ich styl życia - opowiada Gawkowska.

Żniwa na Białołęce
bialoleka.waw.pl
Żniwa na Białołęce
bialoleka.waw.pl
Żniwa na Białołęce
bialoleka.waw.pl
Żniwa na Białołęce
bialoleka.waw.pl
Żniwa na Białołęce
bialoleka.waw.pl

ło/ran