Na 12 portfeli zwrócono 5. Warszawa w teście na uczciwość

Warszawa

"Zgubili" po 12 portfeli w 16 miastach na cały świecie, w tym również w Warszawie. W każdym umieścili 50 dolarów oraz dane personalne wraz z numerem telefonu. W ten sposób znany amerykański miesięcznik przeprowadził test na uczciwość. Niestety Warszawa go nie zaliczyła.

Reporterzy Reader's Digest w każdym portfelu umieścili nazwisko i numer telefonu komórkowego, fotografię rodzinną, kupony, wizytówki i równowartość 50 dolarów. Potem gubili” je w różnych miejscach w mieście i obserwowali, co będzie dalej.

Wszystkie zabrały kobiety

W polskiej stolicy nawet połowa portfeli nie wróciła do właściciela. Oddano tylko pięć. Jedną z uczciwych osób okazała się 28 letnia Marlena Kamińska. - Niektórzy radzili mi, żebym nie zawracała sobie głowy szukaniem właściciela. Uznałam jednak, że ktoś może naprawdę potrzebować tych pieniędzy - tłumaczy miesięcznikowi.

Pani Marlena okazała się być wyjątkiem od reguły. Siedem niezwróconych portfeli zabrały kobiety.

Najlepsze Helsinki, Lizbona ostania

Helsinki, Mumbai, Nowy Jork, Moskwa, Rio de Janerio czy Budapeszt to tylko niektóre miasta, które nieświadomie wzięły udział w teście na uczciwość ich mieszkańców.

Najlepiej wypadła stolica Finlandii. Tam na dwanaście portfeli nie zwrócono tylko jednego. Odwrotna sytuacja miała miejsce w Lizbonie. Zwrócono tylko jeden portfel i, jak się potem okazało, oddali go turyści z Holandii. Stolica Portugalii w teście wypadła najgorzej.

su