MZA chce kupić 36 nowych autobusów

Maciej Wężyk /tvnwarszawa.plMIastoi chce kupić nowe autobusy

Miejskie Zakłady Autobusowe ogłosiły przetarg na 36 nowych autobusów. Chcą kupić 16 nowych przegubowców i 20 midibusów. Szacunkowa wartość to odpowiednio 15 mln 960 tys. zł, i 19 mln 488 tys. zł. Otwarcie ofert zaplanowano na 5 lutego.

Jak informowaliśmy pod koniec listopada, w 2013 roku kończą się dwie umowy z przewoźnikami, do których należy setka autobusów kursujących po ulicach Warszawy. Chodzi o ITS Michalczewski i Mobilis. Ratusz nie ogłosił nowego przetargu na obsługiwane przez nie linie.

Z analiz ZTM wynika, że w perspektywie 3-5 lat Warszawie potrzebnych będzie mniej autobusów. - Nawet kilkadziesiąt autobusów mniej. Ich liczba będzie się zmniejszała o kilkanaście rocznie - mówił wówczas w rozmowie z tvnwarszawa.pl Leszek Ruta, dyrektor ZTM. Według niego, w przyszłości niektóre linie autobusowe mają być zastąpione przez II linię metra, czy tramwaj na Tarchomin.

Czy nowe autobusy MZA mają zastąpić pojazdy prywatnych przewoźników? Jeżeli tak, to dlaczego planuje się zakup tylko 36 pojazdów? Adam Stawicki, rzecznik MZA nie chciał odpowiedzieć na nasze pytania i odesłał nas do rzecznika ZTM Igora Krajowa. Niestety, nie udało nam się z nim skontaktować w piątek po południu.

To nie pierwsze zakupy

W kończącym się 2012 r. MZA kupiły 60 przegubowych mercedesów conecto, 20 dziesięciometrowych solarisów i 25 solbusów. Wszystko za ponad 100 mln zł. Mercedes conecto wyposażony jest w system elektronicznej informacji, monitoring, głosowe zapowiedzi przystanków oraz klimatyzację śródziemnomorską.

ZOBACZ MERCEDESA CONECTO W AKCJI:

Mercedes w akcji
Mercedes w akcjiDawid Krysztofiński, Marcin Gula / tvnwarszawa.pl

lata/par

Źródło zdjęcia głównego: Maciej Wężyk /tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości