Myśliwce, śmigłowce, transportery. Piloci ćwiczyli przed defiladą

Najnowsze

Próba przed defiladą lotnicząTVN24
wideo 2/2

W niedzielę po południu piloci ćwiczyli przed defiladą z okazji Święta Wojska Polskiego. Na niebie pojawiły się między innymi myśliwce, śmigłowce i samoloty transportowe. W trakcie środowej defilady zaprezentowanych zostanie ponad 100 maszyn.

W nocy z soboty na niedzielę odbyła się próba generalna przed wojskową defiladą. Na Wisłostradzie pojawiły się czołgi, transportery, oddziały konne, setki żołnierzy i rekonstruktorów. Z kolei po południu ćwiczyli wojskowi piloci, którzy w środę zaprezentują ponad 100 maszyn należących do polskiej armii.

W defiladzie lotniczej udział wezmą jednostki Sił Powietrznych i lotnictwa Wojsk Lądowych. W niskim przelocie nad Wisłą będzie można zobaczyć m.in. śmigłowce SW-4 Puszczyk, Mi-2, W-3, Mi-17, Mi-24 oraz samoloty TS-11 Iskra, PZL-130 Orlik, M-28 Bryza, C-295M, C-130, M-346, F-16 Jastrząb, G550 i B737.

Poszczególne formacje będą wykonywać przelot nad Warszawą w 40-sekundowych odstępach. Samoloty i śmigłowce biorące udział w defiladzie lotniczej będą startowały z lotnisk wojskowych w Mińsku Mazowieckim, Dęblinie, Radomiu, Powidzu i Krzesinach. W trakcie defilady nadlecą z północy w kierunku południowym.

Defilada piesza, pojazdów i historyczna

Jak poinformował resort obrony, w Wielkiej Defiladzie Niepodległości 15 sierpnia Wisłostradą przejedzie prawie 200 najważniejszych wojskowych pojazdów.

Przemaszeruje Kompania Reprezentacyjna Wojska Polskiego, a za nią pododdziały reprezentacyjne Wojsk Lądowych, Marynarki Wojennej RP, Sił Powietrznych Wojsk Specjalnych, Wojsk Obrony Terytorialnej i Żandarmerii Wojskowej, a także pododdział reprezentacyjny wystawiony przez Inspektorat Wsparcia Sił Zbrojnych.

Nowa trasa defiladyGoogle maps / tvn24.pl

W defiladzie wezmą udział także przedstawiciele wielonarodowej batalionowej grupy bojowej stacjonującej w okolicach Orzysza. Wspólnie z polskimi żołnierzami defilować będą pododdziały ze Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Chorwacji i Rumunii. Obecne będą także poczty sztandarowe państw NATO.

Żołnierzom towarzyszyć będą pododdziały składające się z przedstawicieli organizacji proobronnych z całego kraju oraz uczniów klas mundurowych. Współczesną część pieszej defilady zamknie Szwadron Kawalerii Wojska Polskiego oraz Orkiestra Reprezentacyjna Wojska Polskiego

Defilada naziemna podzielona zostanie na trzy główne części: defiladę pieszą, defiladę pojazdów oraz defiladę historyczną. Całość zwieńczy defilada powietrzna, do której w niedzielne popołudnie przygotowywali się piloci.

Wisłostrada będzie zamknięta

Jak zapowiada Ministerstwo Obrony Narodowej, tegoroczna defilada ma być dotychczas największym tego typu wydarzeniem. W związku z tym, zmieniona została trasa przemarszu żołnierzy i przejazdu wojsk. Tym razem nie pojawią się w Alejach Ujazdowskich, a na Wisłostradzie, co dla mieszkańców oznacza spore utrudnienia.

CZYTAJ WIĘCEJ O UTRUDNIENIACH W RUCHU ZWIĄZANYCH Z DEFILADĄ

kk/PAP/b