"My chcemy szkół, wy wieżowców". Awantura o plan dla Śródmieścia


Awantura na obradach komisji
Awantura na obradach komisjiArtur Węgrzynowicz, tvnwarszawa.pl

Na posiedzeniu miejskiej komisji ładu przestrzennego znów doszło do awantury. - Nie godzimy się na dyktaturę biznesu na naszym terenie - krzyczeli podczas obrad mieszkańcy i aktywiści, którzy sprzeciwiają się budowie wieżowców w Śródmieściu Południowym.

Komisja obradowała na temat planu zagospodarowania przestrzennego Śródmieścia Południowego, w rejonie ulicy Poznańskiej. Projekt planu dopuszcza budowę pięciu wieżowców od 160 do 230 metrów. Największe kontrowersje budzi drapacz chmur planowany przez Archidiecezję Warszawską i Fundusz Inwestycyjny BBI Development. Biurowiec może mieć 180 metrów. Stanie na rogu ulic Nowogrodzkiej i Emilii Plater (złośliwi nazywają go Nycz Tower od nazwiska arcybiskupa Kazimierza Nycza).

Burzliwa atmosfera towarzyszyła posiedzeniu już od pierwszych minut. Licznie stawili się przeciwnicy budowy wieżowców w tej okolicy. Byli m.in. działacze stowarzyszenia Miasto Jest Nasze, Kolektywu Syrena, partii Razem i przedstawiciele pobliskich wspólnot mieszkaniowych.

Ich stanowisko od początku było jasne. Przekonywali, że zaproponowany projekt planu zagospodarowania jest skandaliczny. Spowoduje degradację istotnej części miasta. Zniszczy istniejący charakter zabudowy. Przyczyni się do wycięcia wspomnianych zielonych terenów i sprowadzi tu jeszcze większy ruch samochodowy.

Co z uwagami mieszkańców?

- Złożyliśmy do tego planu szereg uwag. Żadne z nich nie zostały przyjęte. To skandal i hańba – krzyczał Antoni Wiesztort z Kolektywu Syrena. Atmosferę dodatkowo podgrzewał fakt, że mieszkańcy chcieli zabrać swój głos jako pierwsi na co nie zgodził się prowadzący obrady komisji Michał Czaykowski (PO). - Najpierw radni, potem mieszańcy. Taki mamy tryb – stwierdził.

- My mamy mnóstwo konkretnych propozycji na ten teren. Chcemy szkół, centrów lokalnych. Wy macie jeden plan – wieżowce. Jeśli zostanie przyjęty, to będzie usankcjonowanie dyktatury biznesu – powiedziała Maria Burza, jedna z protestujących.

– Nie wszyscy mieszkańcy są architektami. Poczynili jednak ten trud, wczytali się w dokumenty i złożyli merytoryczne poprawki – podkreśliła z kolei Anna Andryszczyk. - Wiemy, że to są cenne tereny, ale ważniejsza jest jakość życia zwykłych mieszkańców w tym mieście – dodała mieszkanka.

- Najpierw ludzie, potem zyski – skandowali pozostali.

Aktywiści punktowali miasto za brak analiz dotyczących ochrony środowiska w tej okolicy. - Zaproponowany plan zakłada wycięcie drzew, niszczenia zieleni, także tej, która zawiera miejsca lęgowe. Nie może być poddany pod głosowanie – mówiła Andryszczyk.

Apelują o konsultacje

Mieszkańcy zaapelowali o dwie rzeczy. Po pierwsze – nieprzyjmowanie planu zagospodarowania dla Śródmieścia Południowego. Po drugie – o rzetelne konsultacje społeczne w tej sprawie, otwarte dla wszystkich i przeprowadzane w formie warsztatowej.

Podkreślali też, że plan krytykują nie tylko społecznicy. Głośne "nie" powiedziały już władze dzielnicy Śródmieścia, Komisja Dialogu Społecznego, varsavianiści, ekolodzy i pobliskie wspólnoty mieszkańców.

Teraz czas na opinię radnych. - Brak planu zagospodarowania przestrzennego nie blokuje budowy tych wieżowców. Warszawa i tak jest pokryta planami w bardzo niewielkim stopniu. Zamiast tego wydawane są tzw. warunki zabudowy, które wydaje się po znajomości – komentował radny Piotr Guział (WWS).

- Brak planu to anarchia – dodał Paweł Terlecki z PiS. - Plan uchwalony niegodnie z wolą mieszkańców to jeszcze większa anarchia – skontrował z kolei Antoni Wiesztort.

Radna SLD Paulina Piechna-Więckiewicz (SLD) złożyła wniosek, aby plan podzielić tak, aby wyłączyć niego część z najbardziej kontrowersyjnymi wieżowcami. Nie udało się, pozostali radni nie poparli tego pomysłu. Dyskusja została odłożona, ze względu na sesję rady miasta, którą była zaplanowano w tej samej sali.

Policja na komisji

Czwartkowa komisja to nie pierwsze posiedzenie w sprawie planu okolic ul. Poznańskiej. Ostatnie posiedzenie komisji w tej sprawie zakończyło się interwencją policji. Funkcjonariusze zostali wezwani przez radnych Platformy Obywatelskiej, którzy twierdzili, że przybyli na posiedzenie społecznicy utrudniają prowadzenie dyskusji.

Przewodniczący tłumaczył, że radni byli obrażani, pomawiani i czuli się zagrożeni, stąd decyzja o wezwaniu policjantów.

Karolina Wiśniewska

Pozostałe wiadomości

32-letni kierujący był tak pijany, że ledwo mówił i nie mógł dmuchnąć w policyjny alkomat. W nocy bez włączonych świateł wjechał pod prąd na jedną z głównych ulic w Piasecznie.

Bez świateł wjechał w nocy pod prąd na jedną z głównych ulic miast. Nie był w stanie dmuchnąć w alkomat

Bez świateł wjechał w nocy pod prąd na jedną z głównych ulic miast. Nie był w stanie dmuchnąć w alkomat

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Najpierw było "złe spojrzenie" i żądanie przeprosin. Sytuacja szybko jednak eskalowała. Pojawiły się groźby i żądanie pieniędzy. Napastnicy dostali dwa złote, a po chwili zostali zatrzymani. Dwaj mężczyźni oraz kobieta usłyszeli zarzuty i zostali tymczasowo aresztowani.

Zaczęło się w autobusie od "złego spojrzenia"

Zaczęło się w autobusie od "złego spojrzenia"

Źródło:
tvn24.pl

Kierowcy musieli się rozstać z 55 samochodami. Skonfiskowała je policja, na podstawie nowych przepisów, które weszły w życie 14 marca. Chodzi o nietrzeźwe osoby, które wsiadły za kierownicę. Część tych aut trafiła do "osób godnych zaufania".

Trafiają na policyjne parkingi lub do "osób godnych zaufania". Ile aut skonfiskowano pijanym kierowcom?

Trafiają na policyjne parkingi lub do "osób godnych zaufania". Ile aut skonfiskowano pijanym kierowcom?

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W drodze do Niemiec, w Ukrainie, kupił podrobione turkmeńskie prawo jazdy. Pokazał je podczas kontroli w Warszawie. Usłyszał zarzuty, musi opuścić Polskę, a najbliższe trzy miesiące ma spędzić w strzeżonym ośrodku dla cudzoziemców

Pokazał podrobione prawo jazdy, trafił do strzeżonego ośrodka dla cudzozimców

Pokazał podrobione prawo jazdy, trafił do strzeżonego ośrodka dla cudzozimców

Źródło:
tvn24.pl

Funkcjonariusze Straży Granicznej z placówki Warszawa-Modlin razem z inspektorami Państwowej Inspekcji Pracy z Ciechanowa oraz z policjantami z KPP w Mławie zatrzymali 10 mężczyzn, którzy złamali przepisy pobytowe na terytorium Polski. Cudzoziemcy, mimo że pracowali w jednej z mławskich firm, mieli przeterminowane wizy i unieważnione karty pobytu.

Pracowali w firmie produkcyjnej, przebywali w Polsce nielegalnie. 10 osób zatrzymanych

Pracowali w firmie produkcyjnej, przebywali w Polsce nielegalnie. 10 osób zatrzymanych

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Ochoty pokazali zdjęcia pacjenta jednego z warszawskich szpitali. Proszą o pomoc w ustaleniu tożsamości starszego mężczyzny, który nie miał przy sobie dokumentów.

Trafił do szpitala, nie wiadomo, kim jest

Trafił do szpitala, nie wiadomo, kim jest

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Pomimo stałych napraw, które zapewniają bezpieczeństwo i komfort podróżnym, najstarszą nitkę podziemnej kolei w stolicy czekają spore prace modernizacyjne. Pojawią się nowe urządzenia sterowania ruchem, uszczelnione zostaną tunele i dylatacje. Wymienione zostaną też szyny.

Wozi warszawiaków od 30 lat. Wymienią kamery na najstarszych stacjach metra, uszczelnią tunele

Wozi warszawiaków od 30 lat. Wymienią kamery na najstarszych stacjach metra, uszczelnią tunele

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zarząd Dróg Miejskich ogłosił przetarg na włączenie do Systemu Informacji Parkingowej 18 parkingów. W ostatnim czasie dołączyły do niego też miejsca postojowe należącej do trzech prywatnych operatorów.

Przy 18 miejskich parkingach pojawi się informacja o wolnych miejscach. Dołączą też prywatne

Przy 18 miejskich parkingach pojawi się informacja o wolnych miejscach. Dołączą też prywatne

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na trasie A2 zderzyły się dwa auta osobowe oraz tir. Jedna osoba trafiła do szpitala. Z ustaleń policji wynika, że do zderzenia doszło, gdy jeden z kierowców włączał się do ruchu. Były ogromne utrudnienia.

Zderzenie trzech samochodów na A2. Autostrada była zablokowana

Zderzenie trzech samochodów na A2. Autostrada była zablokowana

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

W miejscowości Groszowice pod Radomiem pociąg osobowy relacji Lublin - Wrocław śmiertelnie potrącił pieszego. Wprowadzono zastępczą komunikację autobusową.

Śmiertelne potrącenie na torach. 100 osób z pociągu przesiadło się do autobusów

Śmiertelne potrącenie na torach. 100 osób z pociągu przesiadło się do autobusów

Źródło:
tvnwarszaawa.pl

Dwaj uczestnicy bójki na Nowym Świecie w centrum Warszawy zostali skazani na siedem lat więzienia. Sąd orzekł również nawiązkę po 10 tysięcy złotych. Wyrok usłyszał również kolega skazanych, który pomagał ukrywać się jednemu z nich - pięć miesięcy ograniczenia wolności. Głównego podejrzanego nie udało się sprowadzić z Turcji.

Zabójstwo na Nowym Świecie. Jest wyrok, ale główny podejrzany nie stanął przed sądem

Zabójstwo na Nowym Świecie. Jest wyrok, ale główny podejrzany nie stanął przed sądem

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Koniec procesu w sprawie głośnego zabójstwa na Nowym Świecie. "Pozostaje się złapać za głowę"

Koniec procesu w sprawie głośnego zabójstwa na Nowym Świecie. "Pozostaje się złapać za głowę"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego w śledztwie dotyczącym korupcji zatrzymali 65-letniego adwokata Waldemara G., będącego jednocześnie rektorem jednej z warszawskich uczelni. Do czasu wyjaśnienia sytuacji jego obowiązku przejmuje prof. dr hab. Roman Wieruszewski.

Rektor jednej z warszawskich uczelni usłyszał zarzuty. Dotyczą korupcji

Rektor jednej z warszawskich uczelni usłyszał zarzuty. Dotyczą korupcji

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Był historykiem i członkiem opozycji demokratycznej w okresie PRL. Na elewacji budynku przy ulicy Rudnickiego 6 odsłonięto w środę mural pamięci prof. Karola Modzelewskiego. Biało-czarne dzieło zaprojektował znany artysta Wilhelm Sasnal.

Odsłonięto mural upamiętniający profesora Karola Modzelewskiego

Odsłonięto mural upamiętniający profesora Karola Modzelewskiego

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wernisaż wystawy "Dar Paderewskiego", zorganizowanej w Muzeum Wnętrz w Otwocku Wielkim, odbędzie się w czwartek. Od piątku wystawa będzie dostępna dla zwiedzających. To prezentacja ponad 220 dzieł sztuki i pamiątek związanych z Ignacym Janem Paderewskim, jednym z największych polskich muzyków i mężów stanu XX wieku.

"O życiu Ignacego Jana Paderewskiego opowiadają należące do niego przedmioty"

"O życiu Ignacego Jana Paderewskiego opowiadają należące do niego przedmioty"

Źródło:
PAP

Już po raz dziesiąty wyłoniono laureatów corocznej Nagrody Architektonicznej Prezydenta Warszawy. Nagrody przyznano w pięciu głównych kategoriach: architektura użyteczności publicznej, architektura mieszkaniowa, nowe życie budynków, projektowanie przestrzeni publicznej oraz wydarzenie architektoniczne.

Park na kopcu, drewniana biblioteka, muzeum na Cytadeli. Nagrody architektoniczne prezydenta Warszawy przyznane

Park na kopcu, drewniana biblioteka, muzeum na Cytadeli. Nagrody architektoniczne prezydenta Warszawy przyznane

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Platforma Obywatelska decyduje o kandydatach do Parlamentu Europejskiego. Po południu kandydatury ma zatwierdzić Rada Krajowa. Reporterka "Faktów" TVN Arleta Zalewska ustaliła nieoficjalnie nazwiska wyborczych "jedynek" ze wszystkich okręgów.

Kto z KO do europarlamentu? Nieoficjalnie: znamy listę "jedynek"

Kto z KO do europarlamentu? Nieoficjalnie: znamy listę "jedynek"

Źródło:
TVN24

We wtorek przy ulicy Koszykowej nieznani sprawcy okradli mężczyznę. Wyrwali mu torbę, w której mogło znajdować się nawet kilkaset tysięcy euro - ustalił nieoficjalnie reporter tvnwarszawa.pl Artur Węgrzynowicz. Policja nie ujawnia szczegółów, potwierdza jedynie, że "doszło do zdarzenia o charakterze kryminalnym".

Zuchwała kradzież w centrum Warszawy, w torbie mogło być nawet kilkaset tysięcy euro

Zuchwała kradzież w centrum Warszawy, w torbie mogło być nawet kilkaset tysięcy euro

Źródło:
tvnwarszawa.pl