Przygotuj się na:

ZIMA NA DROGACH

To właśnie teraz, gdy temperatura rano spada poniżej 7 stopni Celsjusza, a kolejki do warsztatów są krótkie, powinniśmy umówić się na sezonową zmianę opon.

Muzyka świata wraca na Starówkę

Warszawa

Urząd miasta WarszawyJazz na Starówce

Z mocną reprezentacją europejskich artystów, dwiema mocnymi pozycjami z Polski i amerykańską wisienką na torcie rusza festiwal Jazz na Starówce. Potrwa, jak zawsze, do końca sierpnia.

To jedna z najsympatyczniejszych propozycji kulturalnych lata. Organizujący od przeszło 20 lat Iwona Strzelczyk-Wojciechowska i Krzysztof Wojciechowski dbają o zrównoważony program, który przyciąga fanów jazzu, ale ma też zachęcić przypadkowych przechodniów, których w wakacje na Starówce nie brakuje. Dlatego stawiają przede wszystkim na europejski jazzowy mainstream, przychylnie patrząc na muzykę czerpiącą z flamenco czy tanga. Pamiętają o najciekawszych polskich nazwiskach sezonu. Unikają eksperymentów. Tak też będzie w tym roku.

Włoskie i austriackie wsparcie

Dzięki współpracy warszawskiego festiwalu z Włoskim Instytutem Kultury słuchacze mają okazję wysłuchać rzadko widywanych w Polsce muzyków z Włoch. Tym razem będzie to kwartet Paola Fresu. "Gwiazda włoskiego jazzu, uznawany jest za jednego z najbardziej twórczych i wrażliwych współczesnych trębaczy" - przedstawiają Fresu organizatorzy i zachwalają jego "perfekcyjny warsztat, ogromny zmysł kompozytorski i wyśmienity instynkt improwizatora".

Stałym elementem Jazzu na Starówce jest natomiast gość z Austrii (to z kolei wynik wsparcia Austriackiego Forum Kultury). Tym razem będzie to trio ESJA. Tworzą je stosunkowo mało znani, młodzi muzycy, pewnie dlatego na scenie wesprze ich polski saksofonista Piotr Baron.

Francuskie gwiazdy

Nie zabraknie też artystów z Francji. Tym najbardziej znanym będzie niewątpliwie wybitny akordeonista Richard Galliano. Doskonałe interpretacje muzyki klasycznej otworzyły mu drogę do największych filharmonii świata, ale nigdy nie porzucił jazzu. Współpraca z takimi tuzami jak Herbie Hancock, Joe Zawinul czy Wynton Marsalis czyni go atrakcją także festiwali jazzowych.

Drugim reprezentantem Francji będzie Bireli Lagrene Słynny francuski gitarzysta jazzowy pochodzenia romskiego, którego program - "Remember Jaco Pastorius" - będzie muzycznym hołdem złożonym temu amerykańskiemu gigantowi gitary. Fanów tego instrumentu ucieszy także występ Gerardo Nuneza, którego techniką zachwycał się sam Paco de Lucia. Z nieżyjącym mistrzem Nuneza łączą także inspiracje flamenco, którego żywiołowość połączył z jazzową wrażliwością.

Miłośnicy międzykulturowych mariaży powinni dodać do kalendarzy koncert polsko-izraelsko-ukraińsko-kolumbijskiego projektu Krzysztofa Kobylińskiego – KK Pearls.

Polskie talenty

Organizatorzy podtrzymali też regułę zapraszania tych polskich artystów, którzy w poprzednim roku "namieszali" najbardziej. Dlatego nazwy EABS i Maciej Obara Quartet narzuciły się niemal same - o obu było bardzo głośno, zgarniały wszelkie możliwe nagrody, a dziś grają na największych festiwalach w Polsce. Co ciekawe EABS zagrają w towarzystwie skrzypka. Ale nie Michała Urbaniaka, z którym grywali wcześniej, a gwiazdy młodszego pokolenia - Adama Bałdycha.

Kwartet Obary zagra zaś w swoim "wyjściowym składzie", w którym nagrał płytę dla monachijskiej wytwórni ECM. Niewielu polskich krytyków odważyło się ją skrytykować (znaczek ECM onieśmiela), ale pojawiły się głosy, że brzmienie zdolnego saksofonisty zostało nadto wygładzone, a ekspresja nadmiernie okiełznana. Ile w tym prawdy, będzie można sprawdzić na własne uszy na Rynku Starego Miasta.

Na szanującym się festiwalu z jazzem w nazwie nie może zabraknąć artysty z kraju, w którym ten gatunek się narodził. W Warszawie będzie nim David Murray. Oby pogoda dopisała.

JAZZ NA STARÓWCE 2018 - PROGRAM

30 czerwca - Paolo Fresu Devil Quartet

7 lipca - Gerardo Nunez Quartet

14 lipca - ESJA Trio feat. Piotr Baron

21 lipca - Maciej Obara Quartet

28 lipca - David Murray Quartet

4 sierpnia - Krzysztof Kobyliński Pearls

11 sierpnia - Richard Galliano New Jazz Musette 4tet

18 sierpnia - EABS feat. Adam Bałdych

25 sierpnia - Bireli Lagrene Quartet

Wszystkie koncerty startują o 19.00. Wstęp jest darmowy.

Warsaw Summer Jazz Days 2018
materiały organizatora

b