Przygotuj się na:

ZIMA NA DROGACH

To właśnie teraz, gdy temperatura rano spada poniżej 7 stopni Celsjusza, a kolejki do warsztatów są krótkie, powinniśmy umówić się na sezonową zmianę opon.

Muzyczne show big bandu z Chicago

Warszawa

| "O tym się mówi"fot

W opisach ich koncertów przewijają się słowa: huragan, sztorm i tornado. Łączą jazzową tradycję i hiphopową energię. Wyjątkowy chicagowski big band Hypnotic Brass Ensemble zagra w Palladium.

Po niezwykle gorącym przyjęciu podczas festiwalu Era Nowe Horzonty Hypnotic Brass Ensemble po raz kolejny rozgrzeje polską publiczność.

Hypnotic Brass Ensemble to niezwykła orkiestra dęta założona w Chicago w 1999 roku. W skład zespołu wchodzi ośmiu synów trębacza Phila Cohrana – członka legendarnej Sun Ra Arkestra. Oprócz praktycznych umiejętności gry, bracia wynieśli z domu także zamiłowanie do jazzowej awangardy. Przyznają, że potajemnie słuchali pod kołdrą hip hopu, a ich idolami byli raperzy Ice Cube i Eazy-E.

Jazz, faunk, hip hop

Pod koniec lat 90. postanowili, że będą zarabiać na życie grając razem na ulicach. Wtedy też rozwinął się i ukształtował ich niepowtarzalny styl – połączenie jazzowej tradycji brass bandów, funkowej fantazji i hiphopowej wrażliwości.

Swoją nazwę zawdzięczają przypadkowemu zdarzeniu. Podczas jednego z ulicznych występów w metrze elegancko ubrany mężczyzna przez kilka godzin słuchał ich koncertu, nie zwracając uwagi na kolejne odjeżdżające mu pociągi. W końcu podszedł do muzyków i powiedział: "You guys just hypnotized me".

Przełomem był 2005 rok, kiedy w Londynie na Portobello Road grali jeden ze swoich ulicznych setów. Odkrył ich lider zespołu Blur, Damon Albarn, którego wytwórnia Honest Jon's mieści się nieopodal.

Współpracownicy Gorillaz

W maju 2009 roku ukazał się ich debiutancki krążek "Hypnotic Brass Ensemble". Na perkusji gościnnie zagrali: Malcolm Catto z grupy The Heliocentrics, Sola Akingbola z Jamiroquai, a także sam Tony Allen. Swoją obecność na płycie zaznaczył także Flea z Red Hot Chilli Peppers oraz Damon Albarn. Ten ostatni, zachwycony talentem HBE, zaprosił ich do udziału w koncercie z okazji reaktywacji grupy Blur, który odbył się 2 lipca 2009 w londyńskim Hyde Parku.

Dalsza współpraca zaowocowała pojawieniem się Hypnotic Brass Ensemble na najnowszym albumie grupy Gorillaz, gdzie muzycy występują gościnnie w trzech utworach, w tym wraz ze Snoop Doggy Dog'em w tytułowym "Plastic Beach". Obecnie grupa koncertuje wspólnie wraz z Gorillaz podczas ich światowego tourne, w przerwach zaś promuje swoje najnowsze solowe wydawnictwo "Heritage".

Kiedy? Piątek 19.11, godz 21.30Gdzie? Klub Palladium, ul. Złota 9Za ile? Bilety 65/75 złAfterparty w klubie Powiększenie

POSŁUCHAJ HYPNOTIC BRASS ENSAMBLE NA MYSPACE.COM