Muzycy na dachu, dyrekcja na scenie. Białołęka świętuje z rozmachem

Warszawa

mat. organizatoraKoncerty na 20 lat BOK

Przez dwa dni Białołęcki Ośrodek Kultury będzie świętował swoje 20. urodziny. Program jest bogaty: od spektaklu teatralnego, w którym wystąpią pracownicy BOK, poprzez festiwal poświęcony zdrowej żywności a na koncertach gwiazd jazzu kończąc. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.

Urodziny rozpoczną się w sobotę od premiery spektaklu "LOVE LAS. Bajka ekologiczna". Będzie to wyjątkowa okazja, by zobaczyć załogę ośrodka oderwaną od biurek i komputerów, pokazującą swoje aktorskie możliwości na teatralnej scenie (ta zostanie usytuowana w ogrodzie przed budynkiem BOK przy van Gogha 1). Tekst napisał dramatopisarz Piotr Rowicki, reżyseruje Aneta Muczyń. "Gwarantujemy dużo humoru, inteligentny tekst, zaskakujące puenty i fantastyczną zabawę dla całej rodziny" – czytamy w zaproszeniu.

- Pomyśleliśmy, że na 20. urodziny zrobimy niespodziankę naszym odbiorcom, ponieważ teatr w BOK-u był zawsze ważny, od niego wszystko się zaczęło. Marzyliśmy, żeby pracownicy wystąpili w głównych rolach. Reżyserka obsadziła w głównych rolach dyrektorów ośrodka, głównego księgowego, kierowniczkę administracji, graficzkę i innych pracowników, których wspierać będzie dwójka zawodowych aktorów – mówi nam Karolina Adelt-Paprocka, dyrektor BOK.

- Przygotowania idą pełną parą, pracownicy fantastycznie odnaleźli się w swoich rolach, tekstów uczą się w domu, a w godzinach pracy trwają próby. Żyją tym, odzywają się do siebie tekstami ze spektaklu. Tekst Piotra Rowickiego to cięte riposty i błyskotliwe puenty, które wpadają w ucho i zapadają w pamięć. Dlatego można się nimi posługiwać na co dzień – dodaje

Zdrowa żywność, joga na trawie, muzyka z dachu

Tego samego dnia, ale przy Głębockiej 66, obędzie się Wegełęka – rodzinne święto ekologii, weganizmu i zdrowego stylu życia. Zaplanowano spotkania z dietetykami, wykłady i warsztaty, podczas, których każdy chętny nauczy się, jak przygotować zdrowe słodycze, springrollsy czy koktaile. Będzie też joga na świeżym powietrzu i sadzenie drzew z władzami dzielnicy. W programie także koncerty - na dachu ośrodka wystąpią Michał Pydo, Melancholy Hill, a jako gwiazda wieczoru - Pogodno.

- Pierwszy koncert zorganizowaliśmy na otwarcie placówki przy Głębockiej we wrześniu 2016 roku. Występ Zakopower potwierdził nasze przypuszczenia, że dach może być naturalną przestrzenią koncertową. Dźwięk niesie się świetnie, a architektura budynku pozwala na usytuowanie tam sceny. Postanowiliśmy to powtórzyć, na plenerowej imprezie, przy ładnej pogodzie byłoby bez sensu organizować to w sali widowiskowej, na krzesełkach – wyjaśnia Adelt-Paprocka.

Ponadto przez cały dzień działał będzie targ z żywnością wegańską i produktami eko.

W niedzielę urodziny przenoszą się do Parku Henrykowskiego, gdzie w południe ruszy piknik dzielnicowych organizacji pozarządowych Białołęka Pożyteczna. Ponownie zaprezentowany zostanie także spektakl "LOVE LAS. Bajka ekologiczna". Finałem rodzinnego pikniku będzie koncert kwintetu Wojtka Mazolewskiego.

Jazzowa wisienka na urodzinowym torcie

Wydawać by się mogło, że występ jednego z popularniejszych polskich jazzmanów średniego pokolenia to najciekawszy możliwy finał urodzin dzielnicowego domu kultury. Ale ambicje szefów BOK okazały się większe i postanowili zaprosić jedną z większych gwiazd europejskiego jazzu - Jana Garbarka. Mało tego, znakomitemu norweskiemu saksofoniście towarzyszyć będzie inna duża postać - hinduski mistrz perkusji Trilok Gurtu. Skład zespołu dopełnią niemiecki klawiszowiec Rainer Brüninghaus oraz brazylijski basista Yuri Daniel.

To kolejna odsłona Białołęckich Wieczorów Jazzowych, cyklu koncertów odbywających się od stycznia 2016 roku. Dotychczas na scenie BOK stanęli między innymi laureat nagrody GRAMMY Włodek Pawlik, trio Vein z gościnnym udziałem Grega Osby’ego, Urszula Dudziak i Stanisław Soyka. Takie nazwiska w dzielnicowych ośrodkach kultury to rzadkość. Jak tam trafiają?

- Wierzymy, że odbiorcy instytucji kultury, nawet tych lokalnych, mają prawo do dobrej muzyki. Wiemy też, że na Białołęce mieszkają ludzie, którzy słuchają jazzu. Obecność gwiazd światowego formatu to najlepszy dowód, że Białołęka nie jest na końcu świata – przekonuje nasza rozmówczyni i dodaje, że będzie to prawdopodobnie jedyny polski koncert Jana Garbarka w tym roku i pierwszy w Warszawie od siedmiu lat, kiedy to dał niesamowity występ z Hilliard Ensemble w bazylice przy Kawęczyńskiej.

Koncert odbędzie się w Parku Picassa, przy ul. Van Gogha. Będą krzesełka, leżaki, ale kawałek dalej będzie się można rozłożyć także z własnym kocem.

20. URODZINY BIAŁOŁĘCKIEGO OŚRODKA KULTURY

Sobota, 10 czerwca

12:00 LoveLas. Bajka ekologiczna, van Gogha 1

12:00 Wegełęka, Głębocka 66

18:00 Koncert POGODNO, Głębocka 66

Niedziela, 11 czerwca

12:00 Piknik Białołęka Pożyteczna, Park Henrykowski

17:00 Koncert Wojtek Mazolewski Quintet, Park Henrykowski

20:00 Koncert Jan Garbarek Group feat. Trilok Gurtu, Park Picassa

Piotr Bakalarski