Przygotuj się na:

MARATON WARSZAWSKI

Maraton i Półmaraton Warszawski startują w ostatni weekend września. Po raz pierwszy trasy obu biegów zostaną połączone, a na stołecznych ulicach pojawi się około 10 tysięcy biegaczy. Do rywalizacji staną także uczestnicy Mistrzostw Świata Głuchych w Maratonie. Trasa królewskiego dystansu będzie prowadziła przez Śródmieście, Mokotów, Pragę, Żoliborz i Bielany. W planach są też biegi towarzyszące: Bridgestone Sztafeta Maratońska oraz New Balance Bieg na Piątkę.

Najnowsze

Muzeum Żydów znów bez dyrektora

Najnowsze

Agnieszka Rudzińska

Agnieszka Rudzińska złożyła rezygnację ze stanowiska dyrektora Muzeum Historii Żydów Polskich. - Mam ograniczony kontakt z organizatorami muzeum i nie mogę realizować zadań, które mi powierzono - powiedziała.

Według PAP, Rudzińska złożyła rezygnację w zeszłym tygodniu, wysyłając ją do trzech instytucji, które wspólnie realizują Muzeum Historii Żydów Polskich: ministerstwa kultury, władz Warszawy i Żydowskiego Instytutu Historycznego.

Ograniczony kontakt z organizatorami

- Teraz jest napięty czas, trwa intensywny proces tworzenia muzeum. Potrzebne jest do tego porozumienie wszystkich organizatorów. Osoba, która tym kieruje i bierze za to odpowiedzialność, musi mieć mandat zaufania. Są rzeczy, które uniemożliwiają mi wzięcie tej odpowiedzialności, a kontakt z organizatorami mam bardzo ograniczony. W ten sposób nie mogę realizować zadań, które mi powierzono - tłumaczyła w rozmowie z PAP Rudzińska.

- Nie chcę, by moja rezygnacja została odebrana jako prowokacja, bo najbardziej zależy mi na tym, aby muzeum powstało - dodała.

Drugi dyrektor w ciągu roku

Pierwszym dyrektorem Muzeum Historii Żydów Polskich był Jerzy Halbersztadt, który kierował projektem od momentu jego narodzin. Zrezygnował ze stanowiska 21 kwietnia zeszłego roku, tłumacząc że prowadzone przez niego muzeum od kilku lat miało trudności w uzyskaniu funduszy publicznych, pozwalających przygotować placówkę do otwarcia i finansować działalność. Zastąpiła go Agnieszka Rudzińska.

Muzeum Historii Żydów Polskich ma być nowoczesnym, multimedialnym centrum edukacji i kultury. Zwiedzający będą mogli poznać dzieje narodu żydowskiego oraz jego kulturę tworzona na ziemiach polskich przez blisko tysiąc lat. Placówka powstaje naprzeciwko Pomnika Bohaterów Getta. Autorem projektu siedziby MHŻP jest fiński architekt Rainer Mahlamaki. Zgodnie z projektem architektonicznym placówka będzie miała ponad 12 tys. mkw., z czego blisko 5 tys. mkw. zajmie wystawa główna i ekspozycje czasowe.

PAP/roody