Muzeum Wojska chce wchłonąć Muzeum Historii Polski

Warszawa

| Fakty TVNProjekt Muzeum Wojska Polskiego - fot

Szef Muzeum Wojska Polskiego prof. Janusz Cisek zaproponował utworzenie w Cytadeli Warszawskiej Muzeum Oręża i Dziejów Polskich, łączącego jego placówkę z Muzeum Historii Polski - informuje PAP. Zdaniem dyrektora MHP Roberta Kostro propozycja Ciska jest niepoważna. Minister kultury też jest na "nie".

Cisek zaproponował takie rozwiązanie na czwartkowej konferencji prasowej. W jego opinii, warto rozważyć pomysł, by w Cytadeli Warszawskiej znalazła lokalizację jedna placówka muzealna, łącząca Muzeum Historii Polski i Muzeum Wojska Polskiego.

Cisek: miejsce się znajdzie

Zdaniem Ciska, w Cytadeli, do której w 2015 roku zostanie przeniesione Muzeum Wojska Polskiego, znajduje się wystarczająco dużo miejsca, by pomieścić tam oba muzea, pod wspólną nazwą Muzeum Oręża i Dziejów Polskich.

Cisek przyznał, że ma świadomość, że minister kultury może jego pomysł odrzucić. Jak jednak uznał, nad takim projektem warto się zastanowić. - Taka placówka łączyłaby tradycję cywilną z bojową - powiedział Cisek. Jego zdaniem, nie można pomijać znaczenia polskiego oręża i jego wpływu na dzieje Polski.

Zdrojewski: "Pierwsze słyszę"

Dyrektor Muzeum Wojska Polskiego, nawiązując do ostatnich doniesień medialnych o problemach związanych z lokalizacją i budżetem na realizację Muzeum Historii Polski, zwrócił uwagę, że do tej pory unikał włączania się w debatę na ten temat.

Minister kultury Bogdan Zdrojewski przyznał w rozmowie z PAP, że nigdy wcześniej nie słyszał o pomyśle łączenia obu muzeów. - Pierwsze słyszę o takim projekcie, więc trudno mi się do niego odnosić, zwłaszcza że mamy zaawansowane prace nad budową Muzeum Historii Polski, po przeprowadzeniu międzynarodowego konkursu, z dobrą lokalizacją - zwrócił uwagę minister.

W jego opinii w tej chwili byłoby trudno o realizację takiego pomysłu, ponieważ padł on trzy lata za późno.

- Ta propozycja, która teraz się pojawiła, jest propozycją trochę zaskakującą. Oczywiście gdyby pojawiła się trzy lata temu, czyli wtedy, kiedy mieliśmy wpisywanie projektów kluczowych na listę Ministerstwa Kultury, to miałaby pewne znaczenie, natomiast w chwili obecnej jest po prostu za późno - powiedział.

Minister dodał, że nie chce ostatecznie kończyć dyskusji na ten temat, ale przypomniał, że o zgodę na lokalizację MHP nad Trasą Łazienkowską walczył dwa lata. Dodał, że według niego, Cytadela jest dobrą lokalizacją MWP. Podkreślił też, że MHP i MWP to placówki o różnych charakterach.

- Wydaje mi się, że Cytadela jest rzeczywiście świetnym miejscem na ulokowanie Muzeum Wojska Polskiego. Trzeba pamiętać, że jest to muzeum, które ma inną formę, jeżeli chodzi o atrakcje, które mogą się tam znajdować i ważne jest, że jeżeli chodzi o Muzeum Wojska Polskiego chcemy pokazywać historię naszego oręża. Natomiast, jeżeli chodzi o Muzeum Historii Polski, chcemy pokazać polską walkę o wolność - powiedział.

Kostro: niepoważna propozycja

W opinii szefa Muzeum Historii Polski Roberta Kostro propozycja Ciska jest niepoważna. - Aby przygotować placówkę muzealną, należy wykonać pewną pracę. Jeżeli chodzi o Muzeum Historii Polski, ta praca została już wykonana - zarówno jeżeli chodzi o kształt architektoniczny siedziby muzeum, jego lokalizację, a także o wnętrza tego muzeum - powiedział PAP dyrektor Muzeum Historii Polski.

- Nasze muzeum jest Polsce potrzebne. Niezbędna jest placówka poświęcona cywilnej historii Polski, historii ustrojowej, społecznej. Muzeum Wojska Polskiego istnieje od dawna i nie widzę powodu, aby łączyć obie te placówki - podkreślił Kostro.

Jak zauważył, "za budową Muzeum Historii Polski stoi deklaracja trzech kolejnych gabinetów rządowych o potrzebie stworzenia takiej placówki". Pytany o to, czy wcześniej spotkał się z podobną propozycją łączenia obu placówek, Kostro odparł, że jest to dla niego nowa sprawa.

PAP/bako/roody/bf