Muzeum Techniki: "wywieźli hutnictwo, biorą się za górnictwo"

Rozebrane wystawy w Muzeum Techniki
Rozebrane wystawy w Muzeum Techniki
Artur Węgrzynowicz, montaż Marcin Chłopaś/tvnwarszawa.pl
Rozebrane wystawy w Muzeum TechnikiArtur Węgrzynowicz, montaż Marcin Chłopaś/tvnwarszawa.pl

"Wywożone są nie wiadomo gdzie. Przy okazji uszkodzono model walcowni sprzed 60 lat" - alarmują tvnwarszawa.pl czytelnicy. Dyrekcja zmagającej się z ogromnymi problemami finansowymi placówki uspokaja, że to tylko zmiana ekspozycji.

Aby zweryfikować niepokojące sygnały udaliśmy się na miejsce. - Z galerii poświęconej hutnictwu niewiele zostało. Przed salą znajduje się wywieszka "ekspozycja nieczynna", a dalej "ekspozycja w przebudowie". O tym, że były tu kiedyś eksponaty świadczą tylko przebarwienia na podłodze. W sali panuje bałagan, na środku leżą jakieś narzędzia - potwierdza Artur Węgrzynowicz, reporter tvnwarszawa.pl.

Takie obserwacje muszą niepokoić w świetle trwających od czterech lat problemów finansowych Muzeum Techniki, które w czerwcu - wraz z wypowiedzeniem umowy najmu na lokal w Pałacu Kultury - jeszcze się pogłębiły. Zasłużonej placówce grozi przymusowa wyprowadzka, która oznaczałoby w praktyce jej likwidację.

Pojechały do Chlewisk

Dyrektor Piotr Mady zapewnia, że muzeum jeszcze walczy. - Wciąż wierzymy w pozytywne zakończenie sprawy, dlatego podęliśmy działania, żeby zmienić ekspozycję. Zarzucano nam wielokrotnie, że wystawa nie zmieniała się przez dziesiątki lat. Jeśli mamy okazję ją odświeżyć, to chcemy to zrobić. Stąd ruch z eksponatami - wyjaśnia Mady.

I dodaje, że placówka stara się działać normalnie, mimo kłopotów, w których się znalazła. Myśli o przyszłości i planuje dalsze zmiany. - Potrzebujemy więcej uniwersalnych przestrzeni na wystawy czasowe. One przyciągają więcej osób i pozwalają nam zarobić pieniądze, których teraz bardzo potrzebujemy - tłumaczy dyrektor Mady. Na razie nie jest jednak przesądzone, co zastąpi wystawę o historii hutnictwa.- Prowadzimy rozmowy z dużym partnerem na temat nowej dużej wystawy czasowej. Są bliskie finalizacji, ale jeśli się nie uda, mamy plan B. Eksponatów na pewno nie zabraknie, przypominam, że mamy ich 15 tysięcy i pokazujemy tylko niewielką część - argumentuje nasz rozmówca.

Zapewnia przy tym, że z modelem walcowni, o której pisał nasz czytelnik, nic złego się nie stało. - Został rozebrany na części, wraz z innymi eksponatami trafiła do naszego oddziału w Chlewiskach - zapewnia dyrektor. W miejscowości nieopodal Skarżyska Kamiennej znajduje się Muzeum Hutnictwa i Przemysłu Maszynowego, a także magazyny warszawskiej centrali.

Ministrowie się przerzucają

Początki Muzeum Techniki sięgają XIX wieku, ale pod tą nazwą i w tym miejscu, działa od 1955 roku i jest prowadzone przez Naczelną Organizację Techniczną, której to zadanie powierzyło państwo. W ostatnich latach państwo nie poczuwa się jednak do jego finansowania. Uważa je za "muzeum prywatne", a do przejęcia się nie kwapi (choć jednocześnie przyznaje, że byłoby to najwłaściwsze rozwiązanie!).

Źródłem dzisiejszych problemów jest odmowa dotacji Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Resort Jarosława Gowina twierdzi, że nie ma podstaw prawnych do finansowania bieżącej działalności muzeum, tylko na wspierania konkretnych zadań popularyzujących naukę. W związku z tym placówka nie miała z czego zapłacić Pałacowi Kultury za wynajmowaną powierzchnię, dlatego ten wypowiedział umowę. Z końcem września muzeum powinno opuścić zajmowane sale.

- Na razie nie pakujemy eksponatów, liczymy, że będziemy mogli zostać. Sprawy są w toku, negocjacje trwają, nie można mówić o przełomie, ale myślę, że idą w dobrym kierunku – mówi nam Ewa Mańkiewicz-Cudny, prezes NOT.

Muzeum miałoby przejąć Ministerstwo Rozwoju, bo tak ustalono kilka lat temu (kiedy było jeszcze Ministerstwem Gospodarki). Dla resortu Mateusza Morawieckiego jest to jednak ewidentnie kukułcze jajo i ciężko w nim uzyskać jakąkolwiek deklarację ponad nic nie wnoszące "rozmowy trwają". Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego również odcina się od tematu, bo uważa, że "nie jest stroną w sprawie".

Piotr Bakalarski

Pozostałe wiadomości

Fentanyl to śmierć i to trzeba zapamiętać. Bo młodzi myślą, że to fajny "odlot". Tylko w niewielkim Żurominie na Mazowszu, tylko od początku roku przez fentanyl zmarło aż pięć osób. Wiadomo, kim są dilerzy. Policja prowadzi śledztwo, ale nic się nie zmienia. Materiał Dariusza Łapińskiego w Faktach TVN.

Tylko w niewielkim Żurominie na Mazowszu od początku roku przez fentanyl zmarło aż pięć osób

Tylko w niewielkim Żurominie na Mazowszu od początku roku przez fentanyl zmarło aż pięć osób

Źródło:
Fakty TVN, Uwaga!

Most pieszo-rowerowy łączący brzegi Wisły wciąż budzi wiele emocji. Przeszły nią już setki tysięcy osób. Drogowcy tłumaczą, dlaczego - mimo otwarcia - na przeprawie wciąż trwają prace wykończeniowe i można tam spotkać robotników.

"Żadna budowla oddana do użytku w ostatnich latach w Warszawie nie budziła takich emocji"

"Żadna budowla oddana do użytku w ostatnich latach w Warszawie nie budziła takich emocji"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Odpady komunalne zalegają w Otwocku. Firma, która zajmowała się ich wywozem, nagle przestała świadczyć usługi miastu. Urzędnicy podstawiają kontenery i obiecują szybko rozwiązać problem.

Śmieciowy problem w Otwocku. Nikt nie odbiera odpadów, na ulicach postawiono kontenery

Śmieciowy problem w Otwocku. Nikt nie odbiera odpadów, na ulicach postawiono kontenery

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Kontakt 24 otrzymaliśmy informację o pożarze domu w zabudowie szeregowej na Mokotowie. Strażacy podali, że jedna osoba ewakuowała się przed ich przyjazdem.

Pożar szeregowca na Mokotowie

Pożar szeregowca na Mokotowie

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl

Dzielnicowy brał udział w lekcji w szkole podstawowej w Lutocinie pod Żurominem na Mazowszu. W pewnym momencie nauczycielka zaczęła dziwnie się zachowywać. Kobieta straciła zdolność mowy, a następnie zemdlała. Policjant początkowo przypuszczał, że dostała udaru. Symptomy i urządzenie do monitorowania parametrów wskazywały jednak na cukrzycę. Życie kobiety było zagrożone.

Policjant prowadził lekcję, nauczycielka nagle zemdlała

Policjant prowadził lekcję, nauczycielka nagle zemdlała

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Obecny rektor Uniwersytetu Warszawskiego profesor Alojzy Z. Nowak został w czwartek wybrany na to stanowisko na kolejną kadencję 2024-2028 - poinformowała uczelnia.

Rektor Uniwersytetu Warszawskiego wybrany na drugą kadencję

Rektor Uniwersytetu Warszawskiego wybrany na drugą kadencję

Źródło:
PAP

Pracownik, który na zlecenie administracji jednego z domów na Grochowie prowadził prace na terenie plenerowej siłowni i placu zabaw, zostawił otwartą skrzynkę elektryczną oraz niezabezpieczony dół z ostrymi krawędziami ciętego metalu.

Na placu zabaw zostawił groźną pułapkę

Na placu zabaw zostawił groźną pułapkę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Lista zarzutów dla 37-latka, którego zatrzymali policjanci z Białołęki jest długa. Mężczyzna nie dość, że został przyłapany na kradzieży mebli ogrodowych, to pod sklep przyjechał autem, do którego się wcześniej włamał. Poza tym kierował w stanie nietrzeźwości i pomimo orzeczonych sądowych zakazów prowadzenia pojazdów.

Cudzym autem przyjechał ukraść meble z wystawy sklepowej, podał dane swojego brata

Cudzym autem przyjechał ukraść meble z wystawy sklepowej, podał dane swojego brata

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Drogowcy chwalą się pierwszymi widocznymi zmianami w Parku Skaryszewskim. Latarnie na betonowych słupach, które niemal nie dawały światła to już przeszłość. Zastąpiły je pastorały warszawskie - nowoczesne konstrukcje w historycznej stylistyce. Trwają przy nich prace wykończeniowe. Postępy widać też przy remoncie nawierzchni głównej alei parkowej.

Betonowych latarni w Parku Skaryszewskim już nie ma, zastąpiły je pastorały

Betonowych latarni w Parku Skaryszewskim już nie ma, zastąpiły je pastorały

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek, 19 kwietnia, przypada 81. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim - największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej. Tego dnia wolontariusze będą wręczać mieszkańcom Warszawy symboliczne papierowe żonkile, by uczcić pamięć bohaterów tamtych wydarzeń. O 12 zostaną włączone syreny wojewódzkiego systemu ostrzegania i alarmowania.

81 lat temu chwycili za broń, by walczyć o godność

81 lat temu chwycili za broń, by walczyć o godność

Źródło:
tvnwarszawa.pl/PAP

W piątek przypada 81. rocznica powstania w getcie warszawskim. - Aby uczcić pamięć bohaterów, decyzją Wojewody Mazowieckiego Mariusza Frankowskiego, w piątek o godzinie 12:00 zostaną włączone syreny - poinformowały służby wojewody.

W piątek zawyją syreny. Rocznica powstania w getcie

W piątek zawyją syreny. Rocznica powstania w getcie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W czwartek w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie odbyła się uroczystość wręczenia medali "Powstanie w Getcie Warszawskim". Odznaczenie to przyznawane jest osobom zasłużonym dla historii Żydów w czasie II wojny światowej oraz zasłużonym dla dialogu polsko-żydowskiego. W tym roku uhonorowanych zostało dziesięć osób i instytucji.

Dziesięć osób i instytucji uhonorowano medalami "Powstanie w Getcie Warszawskim"

Dziesięć osób i instytucji uhonorowano medalami "Powstanie w Getcie Warszawskim"

Źródło:
PAP

Mazowiecki Zarząd Dróg Wojewódzkich poinformował o rozpoczęciu prac naprawczych tunelu w Sulejówku w ciągu drogi 638. - W miejsce uszkodzonego elementu zostaną wstawione dwie nowe belki stalowe. Ruch zostanie przywrócony na początku przyszłego tygodnia - obiecali urzędnicy.

Rozpoczęli naprawę tunelu w Sulejówku. Uszkodził go kierowca tira

Rozpoczęli naprawę tunelu w Sulejówku. Uszkodził go kierowca tira

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Królik błąkał się na jednym z osiedli na warszawskich Bielanach. Znalazł go jeden z mieszkańców, ale nie mógł zatrzymać. Zwierzaka przejął Ekopatrol stołecznej straży miejskiej. Do domu zabrała go jedna ze strażniczek miejskich. Zostanie tam na stałe, chyba że zgłosi się po niego prawowity właściciel.

Zagubiony Bugs "miał w oczach coś takiego", że zauroczył strażniczkę i zamieszkał w jej domu

Zagubiony Bugs "miał w oczach coś takiego", że zauroczył strażniczkę i zamieszkał w jej domu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W tym tygodniu metropolita krakowski arcybiskup Marek Jędraszewski przyjechał z wizytą do Pałacu Prezydenckiego. Parze prezydenckiej wręczył dość niecodzienny prezent: relikwie świętego Floriana i świętej Jadwigi.

Kontrowersyjny duchowny z wizytą w Pałacu Prezydenckim. Przekazał niezwykły prezent

Kontrowersyjny duchowny z wizytą w Pałacu Prezydenckim. Przekazał niezwykły prezent

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W jednym z dużych sklepów w Piasecznie mężczyzna wziął z półki różne rodzaje cukierków. Przy kasie samoobsługowej słodkości zważył jako... marchewkę. I choć kwota, na którą 32-latek oszukał sklep, jest niewielka, kara za przestępstwo może być znacznie dotkliwsza. Mężczyźnie grozi nawet do ośmiu lat pozbawienia wolności.

Cukierki zważył jako marchewkę. Grozi mu nawet osiem lat więzienia

Cukierki zważył jako marchewkę. Grozi mu nawet osiem lat więzienia

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zabezpieczono monitoring, przesłuchano pierwszych świadków. Prokuratura prowadzi dochodzenie w sprawie zatrucia w jednej z podwarszawskich szkół. Ucierpiało tam 41 osób.

Zatrucie w podwarszawskiej szkole, kilkadziesiąt osób ucierpiało. Prokuratura o pierwszych ustaleniach śledztwa

Zatrucie w podwarszawskiej szkole, kilkadziesiąt osób ucierpiało. Prokuratura o pierwszych ustaleniach śledztwa

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek w 14 stołecznych kinach rozpocznie się Tydzień Warszawskich Kin Studyjnych. W programie są seanse filmowych klasyków, kronik, warsztaty i spotkania z artystami, a także spacer z reżyserem Dariuszem Gajewskim śladami lokacji do filmu "Warszawa".

Na otwarcie "Wilczyca", potem spacer śladami "Warszawy" Gajewskiego

Na otwarcie "Wilczyca", potem spacer śladami "Warszawy" Gajewskiego

Źródło:
PAP

W czwartek w godzinach porannego szczytu aktywiści z grupy Ostatnie Pokolenie zablokowali ulicę Modlińską. Interweniowali policjanci.

Aktywiści znów blokowali ważną arterię

Aktywiści znów blokowali ważną arterię

Źródło:
tvnwarszawa.pl