Muzeum Pragi na ostatniej prostej. Zajrzyj do środka

Najnowsze

Artur Węgrzynowicz, tvnwarszawa.plWizyta w Muzeum Warszawskiej Pragi

Dobiega końca budowa Muzeum Warszawskiej Pragi. Prace wykończeniowe mają potrwać do końca czerwca. Potem zespół budynków przy ul. Targowej 50/52 będzie musiał przejść odbiory techniczne.

We wtorek władze Warszawy pochwaliły się efektami prawie 5-letnich prac. Budynki są niemal gotowe, główny wykonawca - firma Mostostal - prowadzi prace wykończeniowe.

Ożywić Pragę

- Muzeum Warszawskiej Pragi jest jednym z przedsięwzięć, które realizujemy, by ożywić prawy brzeg miasta i ochronić dziedzictwo kulturowe Pragi, zachować unikalne pamiątki przeszłości dla przyszłych pokoleń – mówi Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Dwuletnie opóźnienie

Na muzealny kompleks składają się trzy zabytkowe kamienice, oficyna oraz nowy obiekt, który powstał na dziedzińcu. Budynki przy Targowej należą do najstarszych domów murowanych na Pradze. Ich fatalny stan techniczny nastręczył budowniczym wielu problemów i zmusił do zmian projektowych. Fundamenty zostały wzmocnione nawet 2,5 metra poniżej swojego poziomu, drewniane stropy zastąpione żelbetowymi, a przy oficynie natrafiono na nieujęte w planach nieznane piwnice, co wymagało wzmocnienia konstrukcji. Tymi trudnościami urzędnicy tłumaczyli dwuletnie opóźnienie inwestycji.

Kroplówka ocaliła żydowskie malowidła

Oczkiem w głowie wykonawcy i miasta stała się oficyna, w której znajdował się żydowski dom modlitwy. Podczas remontu na ścianach odkryto polichromie przedstawiające Żydów modlących się przed Ścianą Płaczu w Jerozolimie i Grób Racheli w Betlejem. Aby wzmocnić ceglane ściany pod malowidłami, zastosowano specjalne kroplówki ze środkiem chemicznym.

"Zachowana modlitewnia jest cennym źródłem do badania kolorystyki malowideł w warszawskich domach modlitwy, znanych wyłącznie z czarno-białych fotografii. Już w tej chwili jest jednym ze stałych punktów tras wycieczek realizowanych szlakiem judaików" - chwalą się urzędnicy.

Czas na wystawę

Po zakończeniu odbiorów technicznych, rozpocznie się instalacja wystawy. Za jej scenariusz i koncepcją plastyczno-przestrzenną odpowiadać będzie pracownia 137 Kilo Architekci, która wygrała zorganizowany przez ratusz konkurs.

Finansowy zastrzyk z Brukseli

Jednym z wydarzeń poprzedzających oficjalne otwarcie Muzeum Warszawskiej Pragi, będzie seminarium pt. "Twarze Różyca. Historia i przyszłość bazaru", które odbędzie się w czwartek, 12 czerwca, godz. 16:30 – 20.30 
w Centrum Promocji Kultury przy ul. Podskarbińskiej 2.

Budowa muzeum pochłonęła ok. 38 mln zł, z czego ponad 12 mln zł to środki pochodzące z Unii Europejskiej.

bako/mz