Muzeum Pragi jak fabryka prezentów. Będą robić kartki i ozdabiać pierniki

Warszawa

Marcin Oliva Soto / Muzeum WarszawyNa warsztatach będzie można zrobić zabawki na wzór dzieł Józefa Gosłowskiego

W najbliższy weekend Muzeum Warszawskiej Pragi zmieni się w pracownię prezentów. Będzie można własnoręcznie wykonać ozdoby świąteczne, kartki z życzeniami i słodkie pierniczki. A na dziedzińcu muzeum odbędzie się zaś bożonarodzeniowy targ.

Impreza "Zrób sobie prezent" będzie prawdziwa kopalnią pomysłów na świąteczne upominki dla całej rodziny. W dodatku wszystkie prezenty wykonać będzie można własnoręcznie.

Kartki, pierniczki i kaligrafia

Przez cały weekend w Muzeum Warszawskiej Pragi przy ul. Targowej 50/52 działać będzie zaimprowizowana pracownia artystyczna i krawiecka. Ozdoby do zawieszenia na choinkę bądź podarowania w prezencie bliskim, etui na okulary i telefony, szaliki czy zakładki do książek – to tylko niektóre z rękodzieł, jakie będzie można tam wykonać. Chętni będą mogli również wziąć udział w warsztatach pisania życzeń. Cennych wskazówek udzielać będą m.in. Urszula Ryciak - pisarka i scenarzystka i projektantka Monika Jakubiak.

Poza warsztatami, 5 i 6 grudnia na pierwszym piętrze muzeum dostępne będą: stoisko Muzeum Drukarstwa z prasą i możliwością zrobienia własnej kartki z życzeniami za pomocą linorytu, stanowisko z sitodrukiem, gdzie będzie można przygotować własną kartkę świąteczną lub ozdobić przyniesiony ze sobą przedmiot (papier lub tkaninę), punkt pakowania prezentów, stoisko dekorowania pierniczków i stoisko kaligraficzne, gdzie można poćwiczyć stylowe pisanie życzeń.

Świąteczny targ na dziedzińcu

Coś dla siebie znajdą także łasuchy. Na muzealnym dziedzińcu swoje stoiska rozstawią bowiem wystawcy kulinarni. Będzie można u nich kupić coś na słodko i na słono. Nie zabraknie też stoisk z prezentami z Pragi, czyli wyrobami praskich rzemieślników.

W niedzielę odbędą się zaś warsztaty dla dzieci "Podróże przez kurze, czyli wielkie historie zaklęte w małych przedmiotach" oraz oprowadzanie kuratorskie dr Ewy Klekot po wystawie czasowej "Podarować rzecz do muzeum".

Wstęp na wszystkie wydarzenie jest bezpłatny. Obowiązują jednak zapisy na stronie internetowej placówki.

ZOBACZ PEŁNY PROGRAM IMPREZY

Muzeum Warszawskiej Pragi otwarto we wrześniu:

Spacer po Muzeum Pragi
Mateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl

jk/b